In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 6 Kwietnia 2023

Msza Wieczerzy Pańskiej

Ewa Kotowska-Rasiak

Eucharystia prowadzi nas ku ciągłej odnowie w Chrystusie. – mówił bp Łukasz Buzun podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej celebrowanej w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Eucharystię połączono z comiesięczną modlitwą w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat kwietniowego spotkania brzmiał: „Święty Józef wzorem uczestnictwa w Eucharystii”.

Księdza biskupa, kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota. - Rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne. Gromadzimy się w dzisiejszy wieczór wokół Chrystusa Pana jak umiłowani Jego uczniowie na Ostatniej Wieczerzy. Uczestniczymy w tych samych wydarzeniach. Ten sam Jezus Chrystus zaprasza nas do stołu. Weźmie chleb i wino i przemieni je w Swoje Ciało i Krew, aby nas nakarmić. Czyni to wszystko z miłości ku nam. W ten wieczór Chrystus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo. Zobowiązał nas też do wzajemnej miłości. Zostawił wymowny przykład umywając nogi swoim uczniom, kazał nam się w życiu kierować tą samą zasadą miłości: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali jak ja Was umiłowałem”. Eucharystia, kapłaństwo i nowe przykazanie miłości oto jest żywa pamiątka, którą kontemplujemy w Wielki Czwartek - powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban.

W homilii bp Łukasz Buzun wskazywał, że Eucharystia nie kończy się przyjęciem Komunii św., ale zaczyna oddziaływać na codzienne życie. – Przez Eucharystię mogę ciągle zakorzeniać się w tajemnicy Jezusa i nieustannie przypominać sobie kim jestem, jakie jest moje powołanie, dokąd zmierzam – stwierdził kaznodzieja.

Akcentował, że miłość Boża najpełniej wyraża się w Eucharystii, która łączy człowieka z Chrystusem i bliźnimi. – Nie ma słów, które mogłyby wyrazić to co dzieje się w Eucharystii. Bóg mocno przeżywa to spotkanie, a my na miarę naszego wyciszenia i rozmodlenia, na miarę naszej wiary i nadziei – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku bp Buzun obmył nogi dwunastu mężczyznom – przedstawicielom Bractwa św. Józefa i Rycerzy Kolumba.

Nabożeństwo było transmitowane przez Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Galeria fotografii

fot. Rafał Rasiak