In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 31 Marca 2023

Sołtysi z Wielkopolski i diecezji kaliskiej modlili się u św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

Tutaj u św. Józefa chcemy dzisiaj sobie uświadomić to, aby nasze działanie było służbą dla mieszkańców, a nie szukaniem swoich interesów - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. podczas VII Pielgrzymki Sołtysów do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Przed Mszą św. licznie przybyłych sołtysów powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii ks. biskup podkreślał, że pielgrzymka to czas bycia razem, ale też czas wspólnej modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa. - Ten niezwykły święty patron, jakim jest św. Józef jest bliski naszemu życiu i naszym sprawom. Chciałbym zachęcić was drodzy sołtysi do szczerego zaproszenia św. Józefa w to wszystko, co dzieje się w waszych miejscowościach, osiedlach, wioskach Nosicie wiele odpowiedzialności i spraw w swojej głowie i swoich rękach. Warto podzielić się tymi troskami. Teraz drodzy jest czas, w którym możemy te nasze troski powierzyć Bogu w tym miejscu w towarzystwie tak szczególnego patrona – powiedział celebrans.

Wyraził słowa uznania i podziękowania sołtysom za zaangażowanie w swoich miejscowościach. - Osobiście mogłem doświadczyć w wielu miejscach waszego pięknego i ważnego zaangażowania. Dzisiaj chciałbym, żeby to słowo dziękuję, mocno wybrzmiało. To co robicie w waszych wioskach, waszych miejscowościach jest dla nas ważne, cenne i bardzo wam za to dziękujemy – stwierdził kaznodzieja.

Zachęcał sołtysów, aby swoje życie konfrontowali ze Słowem Bożym i zastanowili się nad tym po co, jak i dlaczego wypełniają swoją funkcję. - Pytanie o nasze motywacje jest bardzo trudnym pytaniem i wymaga głębszego zastanowienia. Jeżeli chcemy nasze życie traktować na serio i mądrze to trzeba nam ciągle oczyszczać nasze motywacje, żeby to co robimy rzeczywiście było naszą służbą dla mieszkańców, a nie było szukaniem siebie czy jakieś swoich interesów. Spróbujmy siostry i bracia się z tym zmierzyć – mówił biskup kaliski.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Damian Bryl zawierzył patronowi sołtysów z Wielkopolski i diecezji kaliskiej.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski prosił sołtysów, aby podejmowali dziedzictwo św. Jana Pawła II. – Papież zostawił nam piękne i ważne nauczanie. Niech ono będzie inspiracją dla nas w różnych naszych doświadczeniach – powiedział bp Bryl.

W swoim przemówieniu Krzysztof Grabowski apelował do sołtysów o udanie się pod figurę św. Jana Pawła II i oddanie hołdu wielkiemu rodakowi, zwłaszcza teraz w tych trudnych momentach. - Chcemy powiedzieć, że szanujemy naszego wielkiego rodaka i w ten sposób chcemy mu podziękować za cały pontyfikat – podkreślał wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Pielgrzymkę zakończyła procesja pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i odśpiewano Barkę.

Podczas pielgrzymki zagrała Orkiestra Dęta z Chocza.

Druga część spotkania odbyła się w hali widowiskowo-sportowej w Stawiszynie.

Organizatorami wydarzenia byli: biskup kaliski Damian Bryl, Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Jarosław Maciejewski, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego i Grzegorz Kaczmarek, burmistrz miasta i gminy Stawiszyn.

Relacja TV Dom Józefa

Galeria fotografii

fot. Ewa Kotowska-Rasiak