In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 2 Marca 2023

Marcowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Jeśli chcesz naprawić świat to idź do domu i kochaj najpierw swoją rodzinę – mówił bp Wojciech Osial, który 2 marca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat marcowego spotkania brzmiał: „Poświęćmy swoje życie św. Józefowi. Złóżmy u jego stóp wszystko, czym jesteśmy i wszystko, co mamy” (św. Piotr Julian Eymard).

Księży biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota. - Rozpoczął się miesiąc marzec, miesiąc szczególnie poświęcony Świętemu Józefowi. Są to dla Józefa dni pełne chwały, a dla nas Jego czcicieli czas, gdy możemy otrzymać wiele łask przez jego wstawiennictwo. Pokorny Opiekun Jezusa i Maryi przemawia do nas swoją wiarą i czynami, słucha Słowa Bożego, modli się i wypełnia Jego wolę. Daje nam także przykład życia rodzinnego zakorzenionego bez reszty w Bogu. Święty Józef to nasz dar i skarb. Cichy i milczący, określany mianem sprawiedliwy jest bardzo potężnym i skutecznym Orędownikiem u Boga. W sposób sobie właściwy, bardzo dyskretnie potrafi przyjść z pomocą, wyjednać potrzebne łaski, zaradzić każdej biedzie, co zostało pięknie ukazane w najnowszym filmie fabularnym o Świętym Józefie Kaliskim pt. „Opiekun”, który od 24 lutego br. wszedł na ekrany kin w całej Polsce i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tego filmu – powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban. W ramach konferencji świadectwami nt. rekolekcji zawierzenia św. Józefowi – 33 dni ze św. Józefem na podstawie rozważań o. Donalda H. Calloway’a dzielili się ks. prof. UAM Dariusz Kwiatkowski i osoby, które przeżywały lub są w trakcie tych rekolekcji. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji „Dom Józefa”.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, o. Tadeusz Rydzyk, kapłani, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów trzcinickiego, twardogórskiego i złoczewskiego.

W homilii bp Wojciech Osial akcentował, że rodzina jest największym skarbem, jaki człowiek ma na ziemi. - Nie pozwólmy zniszczyć rodziny. Nie bawmy się rodziną, aby nie utracić jej piękna, bo przecież musi być mama, tata i dziecko. Żona nie marzy o mężu bohaterze, ale o mężu, z którym po prostu się zestarzeje. Mąż nie marzy o żonie, która będzie gwiazdą na rewirach mody, ale marzy o kobiecie, która stworzy mu dom rodzinny – powiedział celebrans.

Podkreślał, że pobożna rodzina uczy najpierw patrzeć w stronę Boga. - Dziękuję wam rodzice za wychowanie dzieci do wiary. Rodzice muszą mówić dzieciom o Bogu, bo są pierwszymi nauczycielami, wychowawcami i katechetami. To jest święty obowiązek rodzica mówić nieustannie o Bogu, oczywiście z miłością i delikatnością – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że rodzice powinni nauczyć dzieci modlitwy. - Pierwszych modlitw nie uczy ksiądz, siostra ani pani katechetka w szkole, ale powinni nauczyć rodzice. Wiem drodzy rodzice, że jesteście zabiegani, zmęczeni i nie macie czasu, ale dziękuję wam za czas poświęcony dzieciom. Trzeba nauczyć dzieci znaku krzyża, modlitw i prawd wiary – mówił biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

Wskazał, że świat potrzebuje świadectwa wiary rodziców. - Skuteczność wychowania religijnego zależy w dużej mierze od świadectwa życia rodziców. Przepiękne są rodziny będące razem w kościele na Mszy świętej. To one są odbiciem Świętej Rodziny. Dziecko widzi klęczącego ojca, modlącą się matkę i patrząc uczy się. Nie trzeba wtedy wiele mówić, bo postawa i gesty same mówią. Dziękuję wam rodzice za dawane świadectwo wiary – podkreślał hierarcha.

Prosił, aby dorosłe dzieci nie zapominały o swoich rodzicach. - Łatwo kocha się rodziców, kiedy przepiszą majątek, ale trzeba kochać rodziców, kiedy są chorzy i kiedy trzeba ich pielęgnować jak dziecko. Dramatem dla rodzica jest gdy dziecko o nim nie pamięta – powiedział bp Osial.

Homilia ks. bp. Wojciecha Osiala

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Wojciech Osial w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu biskup kaliski podzielił się radością, że od 24 lutego w kinach w całej Polsce można oglądać film „Opiekun”. Podziękował ks. prałatowi Jackowi Plocie, kustoszowi kaliskiego sanktuarium, podkreślając, że dzięki jego inicjatywie i wytrwałym staraniom ten film o św. Józefie powstał i dzisiaj jest pięknym dziełem. - Film „Opiekun” jest bardzo ważnym świadectwem. Serdecznie chciałbym zaprosić, żeby pójść na ten film, obejrzeć go, ale także potem zaprosić innych. Niech pomoże nam jeszcze bardziej pokochać św. Józefa – powiedział bp Damian Bryl.

Zachęcał wiernych, aby każdego dnia marca odmówić litanię lub inną modlitwę do św. Józefa.

O. Tadeusz Rydzyk apelował o obronę św. Jana Pawła II.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja TV Trwam

Galeria fotografii

© fot. DS

Galeria fotografii zostanie uzupełniona w późniejszym terminie