In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 2 Lutego 2023

Lutowe nabożeństwo w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Jeżeli w modlitwie jest źródło rozeznania naszego powołania to potrafimy dochować wierności w dobrej i złej doli – mówił bp Stanisław Salaterski, który 2 lutego przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego. Tym razem nabożeństwo połączono z Dniem Życia Konsekrowanego w diecezji kaliskiej.

Temat lutowego spotkania brzmiał: „Życie konsekrowane to życie ofiarowane”.

Księży biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane, wiernych i wszystkich łączących się duchowo, w tym pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę powitał ks. prałat Jacek Plota. - Dziś obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego zwane popularnie Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Jest ono nawiązaniem do wydarzenia opisanego w Ewangelii, kiedy 40 dni po narodzinach Jezusa, Maryja i Józef przynieśli dzieciątko do świątyni w Jerozolimie, by zgodnie z Prawem Mojżeszowym ofiarować Je Bogu. W tym dniu święcimy świece tzw. gromnice, które są symbolem człowieczeństwa Syna Bożego, a także symbolem wiary, nadziei i miłości z jakimi chrześcijanin powinien podążać za Chrystusem. W święto Ofiarowania Pańskiego obchodzimy też ustanowiony w dniu 2 lutego 1997 roku przez Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Robert Szymura. W ramach konferencji o obecności i świadectwie osób konsekrowanych w codziennym życiu mówił ks. Michał Krych MSF, wychowawca i wykładowca prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej bp Stanisław Salaterski. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, ks. kan. Michał Kieling, delegat biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego, kapłani, ojcowie i księża zakonni, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium, osoby konsekrowane i wierni z diecezji kaliskiej.

W homilii bp Stanisław Salaterski wskazywał, że powołanie zakonne odkrywa się na modlitwie, w osobistym ogarniętym tajemnicą i często niezwykłością spotkaniu z Panem Bogiem. - Jeżeli tam jest źródło naszego rozeznania to potrafimy dochować wierności w dobrej i złej doli, niezależnie co na temat naszej drogi będzie mówił świat, jakie postawy jednostek będzie eksponował i analizował. Trzeba, abyśmy u początku swej drogi widzieli swoje osobiste spotkanie z Panem Bogiem i powiedziane Jemu „tak”, które przyniesie szczęście doczesne i wieczne, kiedy będzie potwierdzane wiernością i dyspozycyjnością – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że w każdym domu zakonnym na godziwym miejscu znajduje się figura św. Józefa, która przystrajana jest nie tylko kwiatami, ale przede wszystkim modlitwą. - Siostry, chociaż cieszą się sympatią i pomocą wielu życzliwych ludzi, bez św. Józefa nie widzą swojej przyszłości. Trzeba, abyśmy mieli św. Józefa blisko nie tylko w figurce, ale nade wszystko w świadomości. Jeżeli św. Józef będzie między nami to ufam, że światło dobrego przykładu wielorakich form posługi będzie widoczne we współczesnym świecie – stwierdził kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby naśladowali św. Józefa na drodze obrony życia i rodziny. - Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro, które dzieje się dzięki temu, że jest sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i trwa tu ciągła modlitwa w intencji obrony życia, w intencji rodzin, a dzisiaj także w intencji osób życia konsekrowanego, które są nie jeden raz przedłużeniem serca, cichej obecności, ofiarnej pomocy, opieki, posługi tym, którzy tego potrzebują, których odnajduje się, bo słucha się natchnień Ducha Świętego – podkreślił biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Po kazaniu osoby konsekrowane odnowiły śluby zakonne, a po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Stanisław Salaterski w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz osoby konsekrowane z całej diecezji.

W przemówieniu biskup kaliski dziękował osobom konsekrowanym za posługę w Kościele. – Chcemy dziękować za dzieła, które dokonujecie, ale chcemy podziękować dzisiaj Panu Bogu nade wszystko za was, bo to co najcenniejszego wnosicie w życie Kościoła to jest świadectwo waszego życia oddanego Panu Bogu. Chcemy modlić się, żeby to świadectwo było klarowne, jednoznaczne, radykalne i coraz bardziej promieniujące na cały Kościół i świat – mówił bp Bryl.

Prosił też o modlitwę w intencji osób młodych, które rozpoznają swoje powołanie. - Wspierajmy ich naszymi modlitwami i dobrym słowem. Drodzy rodzice pomóżcie waszym dzieciom odkryć ich powołanie, wesprzyjcie ich, gdy to powołanie będzie powołaniem do życia konsekrowanego. Wspierajcie ich w tym, bo oni bardzo tego potrzebują – przekonywał ordynariusz diecezji kaliskiej.

Homilia ks. bp. Stanisława Salaterskiego

Reprezentujący Radio Maryja o. Benedykt Cisoń wskazał, że w dzisiejszym świecie atakowana jest rodzina i prosił wiernych, aby modlili się w intencji małżonków, rodziców, dzieci, a także o obronę życia poczętego.

Podczas Mszy św. śpiewał chór kleryków roku propedeutycznego.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja Telewizji Trwam

Galeria fotografii

fot. © Ewa Kotowska-Rasiak