In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 5 Stycznia 2023

Styczniowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Bycie w duchowości Józefowej to bycie człowiekiem troskliwym, wiernym, odpowiedzialnym za innych – mówił bp Janusz Mastalski, który 5 stycznia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat styczniowego spotkania brzmiał: „Święty Józefie zbuduj nasz dom”.

ks. prałat Jacek Plota

Księży biskupów, kapłanów, pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo, w tym pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę powitał ks. prałat Jacek Plota. - W naszej dzisiejszej modlitwie polecamy także Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo Świętego Józefa walczący i umęczony naród ukraiński błagając o pokój w Ukrainie i na całym świecie. Polecamy także Bożemu Miłosierdziu Papieża seniora Benedykta XVI, który odszedł do Domu Ojca. Dziękujemy Bogu za dar tego wielkiego sługi Ewangelii i Kościoła „orędownika prawdy, niestrudzonego obrońcy wiary i człowieka wielkiego serca”. Cieszymy się, że papież Benedykt XVI ofiarował dla Świętego Józefa Kaliskiego pierścień. Trwamy w okresie Świąt Bożego Narodzenia, które jest czasem zachwytu i dziękczynienia za dar każdego życia. Jezus Chrystus Syn Boży przychodzi na świat jako bezradne dziecko w Rodzinie Maryi i Józefa, staje się jednym z nas, aby ubogacić nasze człowieczeństwo. Przychodzimy do stajenki – do żłóbka, chcemy pokłonić się i adorować Dzieciątko Jezus, które przynosi całemu światu i każdemu z nas pokój, pragnie rozpalić na nowo w sercach ludzi dobrej woli miłość oraz wzbudzić i umocnić nadzieję - powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban. W ramach konferencji świadectwami nt. comiesięcznych spotkań modlitewnych w intencji o dobrego męża i o dobrą żonę odbywających się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu dzielili się przedstawiciele duszpasterstwa „Spotkajmy się z uśmiechem”. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Janusz Mastalski. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, o. Tadeusz Rydzyk, kapłani, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów ostrzeszowskiego, pleszewskiego i zdunowskiego.

bp Janusz Mastalski

W homilii bp Janusz Mastalski przytaczając fragment testamentu duchowego Benedykta XVI odnoszący się do jego rodziny wskazał, że rodzina spełnia ogromną rolę i wpływa na przyszłe życie człowieka. – Ile takich rodzin jest w naszej ojczyźnie, o których nie można byłoby napisać takich pięknych słów, bo kłótnie, nałogi, niechęci, zdrady, agresja. Czy w takim domu można znaleźć Jezusa? – powiedział celebrans.

Wskazywał, że katolik powinien być odpowiedzialny za Kościół. – Musimy być odpowiedzialni za swoje wybory, ale także za wybory innych. Nieraz przymykamy oczy na to, że ktoś w moim domu już dawno nie modli się, że ma zupełnie inną hierarchię wartości – ubolewał kaznodzieja.

Podkreślał, że wzorem w dokonywaniu wyborów jest św. Józef. – Ile osób wybiera teraz dobrze? Za kim idzie? Komu bardziej wierzymy Panu Bogu czy portalom społecznym? Matce Najświętszej czy plotkom? W tym pójściu za Chrystusem potrzeba roztropności. Człowiek roztropny to osoba, która podejmuje dobre decyzje dla drugich – stwierdził biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

bp Janusz Mastalski

Zaznaczył, że człowiek prawdziwie głęboko wierzący to człowiek wierny. – Św. Józef miał też wiele powodów do tego, aby powiedzieć, że to za trudne, że tego nie podejmie. Nam nieraz trudno jest stanąć w obronie księdza, trudno w kolejce czy przy kasie w sklepie powiedzieć coś pozytywnego o Kościele czy o chrześcijańskich wartościach, ale to jest nasze zadanie – przekonywał hierarcha.

Homilia ks. bp. Janusza Mastalskiego

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Janusz Mastalski w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu biskup kaliski prosił o modlitwę w intencji zmarłego papieża i wskazał, że w Narodowym Sanktuarium św. Józefa jest przechowywany pierścień ofiarowany przez Benedykta XVI. Zachęcał wiernych, aby zagłębili się w nauczanie Benedykta XVI. Szczególnie polecał zapoznanie się z katechezami wygłaszanymi przez papieża podczas środowych audiencji.

O. Tadeusz Rydzyk wskazał, że św. Józef jest potężnym patronem i zachęcał, aby modlić się do niego i naśladować w swoim życiu.

Podczas Mszy św. śpiewała Schola Duszpasterstwa Akademickiego „Na piętrze”.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja Telewizji Trwam

Galeria fotografii

fot. DS © Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu