In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Grudnia 2022

Grudniowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Małżeństwo i rodzina zawsze były atakowane, ale z różnym stopniem natężenia, a w czasach współczesnych ta agresja stała się niezwykle silna - mówił bp Piotr Greger, który 1 grudnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Przekazanie relikwii z Groty Świętej Rodziny w Nazarecie

Temat grudniowego spotkania brzmiał: „W Adwent razem ze św. Józefem – opiekunem Świętej Rodziny”.
Księży biskupów, kapłanów, pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo, w tym pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę powitał ks. prałat Jacek Plota. Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Robert Szymura.

Przekazanie relikwii z Groty Świętej Rodziny w Nazarecie

Konferencję nt. „Atmosfera nazaretańskiego domu. Czego uczy dziś Święta Rodzina?” wygłosił o. Dariusz Sambora OFM, komisarz Ziemi Świętej w Polsce, przewodnik po Ziemi Świętej, obecnie posługujący w parafii Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach Wielkich. Rozmowę z franciszkaninem prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bralińskiego, bolesławieckiego, czermińskiego i raszkowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

Podczas modlitwy w kaliskiej bazylice na ręce biskupa kaliskiego Damiana Bryla o. Dariusz Sambora OFM, komisarz Ziemi Świętej w Polsce przekazał relikwie z Groty Świętej Rodziny w Nazarecie.

W homilii bp Piotr Greger akcentował, że rodzina powinna być środowiskiem słuchania i życia tym, co Pan Bóg ma do powiedzenia. – Chodzi o to, aby nasze rodziny były środowiskami uważnego wsłuchiwania się w słowo Boże i miejscem regularnej modlitwy – powiedział celebrans.

Homilia ks. bp. Piotra Gregera

Podkreślał, że na rodzinie spoczywa obowiązek poszanowania życia, a w tych sprawach nie ma miejsca na żadne ustępstwa i nie da się zawrzeć żadnego układu tam, gdzie kwestia dotyczy rozstrzygania co jest dobre, a co złe. - Piąte przykazanie Boże nie podlega żadnej dyskusji, jest jednoznaczne, czytelne, tu nie ma miejsca na kompromis. Wszelkie działania mające na celu pozbawienie życia dziecka jeszcze nienarodzonego jest grzechem ciężkim i przestępstwem moralnym. Takim zachowaniem pozostanie nawet wówczas, gdyby nie było Kościoła i jego nauczania. Ochrona istot niewinnych jest wymogiem sprawiedliwości, a nie kwestią przekonań religijnych – stwierdził kaznodzieja.

Zauważył, że małżeństwo i rodzina zawsze były atakowane, ale z różnym stopniem natężenia, a w czasach współczesnych ta agresja stała się niezwykle silna.

Biskup dodał, że wielu ludzi zatraciło świadomość bycia mężczyzną i kobietą. – Wiele krajów świata przyznało sobie nawet prawo do przedefiniowania małżeństwa i rodziny, lekceważąc i pomijając fundamenty zapisane w prawie naturalnym. Istnieje w tej kwestii ogromne pomieszanie pojęć, czasem celowe i zaprogramowane – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.

Homilia ks. bp. Piotra Gregera

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski podkreślił, że kawałek skały z Ziemi Świętej będzie przypominał o miejscu życia św. Józefa. – Będzie on zaproszeniem do budowania jedności między ziemią, na której św. Józef żył i ziemią, na której my dzisiaj modlimy się przez jego wstawiennictwo – mówił bp Bryl.

Życzył wiernym, aby rozpoczynający się Adwent był czasem przygotowania na święta Bożego Narodzenia, ale także czasem odnowy i szczególnego doświadczenia Boga, który chce być blisko człowieka.

O. Tadeusz Rydzyk wspominał początki tworzenia Radia Maryja i zaprosił na spotkanie z okazji 31. rocznicy powstania rozgłośni, które odbędzie się 3 grudnia w Toruniu.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja Telewizji Trwam

Galeria fotografii

fot. DS © Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Zapowiedź wydarzenia