In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 17 Listopada 2022

Do Kalisza trafią relikwie skały
z Groty św. Józefa z Nazaretu

Ewa Kotowska-Rasiak

Fragment skały z Groty Świętej Rodziny w Nazarecie określanej jako relikwie trafi do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Relikwie wprowadzone zostaną w pierwszy czwartek grudnia podczas modlitwy w intencji rodzin i obrony życia.

Do Kalisza trafią relikwie skały z Groty św. Józefa z Nazaretu

Przed nami bardzo ważne wydarzenie dotyczące naszego Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Już wkrótce zostanie wniesiony kamień z Groty św. Józefa z Nazaretu. Chcemy w ten sposób podkreślić więź między tymi dwoma sanktuariami. Cieszymy się, że obraz św. Józefa Kaliskiego jest już obecny w Nazarecie i wszyscy odwiedzający to miejsce mogą dowiedzieć się o naszym kaliskim sanktuarium – powiedział KAI biskup kaliski Damian Bryl.

Duchowny dodał, że kamień będzie znakiem przypomnienia ziemskiej ojczyzny św. Józefa. – Będzie to okazja, aby lepiej poznać św. Józefa, a przez to lepiej służyć Chrystusowi na wzór św. Józefa – zaznaczył bp Bryl.

Poświęcenie kopii Obrazu Świętej Rodziny z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przy wejściu do Kościoła św. Józefa w Nazarecie 10 listopada 2019 r.

Inicjatywa rozpoczęła się od przywiezienia do Ziemi Świętej jako wotum za Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego podczas pielgrzymki diecezjan w listopadzie 2019 r. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna. - Wtedy padła propozycja ze strony kustosza sanktuarium św. Józefa w Nazarecie o. Bruna Varriano (OFM) przekazania do Kalisza fragmentu skały z Groty Świętej Rodziny, wcześniej nazywanej Domem św. Józefa. Realizacji przeszkodziła pandemia związana z Covidem, w czasie której pielgrzymowanie w obie strony stało się niemożliwe – stwierdził ks. Krzysztof Kowalik.

Po ustaniu pandemii ks. dr Krzysztof Kowalik i ks. prał. dr Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w porozumieniu z biskupem kaliskim Damianem Brylem postanowili wrócić do tej sprawy.

Na ręce o. Bruna Varriano wystosowane zostały pisma od biskupa kaliskiego Damiana Bryla i ks. prał. Jacka Ploty z prośbą o przekazanie relikwii z Groty św. Józefa do Kalisza. – W tym czasie nastąpiła zmiana na stanowisku gwardiana. O. Varriano powierzono misję wikariusza Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy dla Cypru, a jego miejsce zajął Polak o. Wojciech Bołoz (OFM), który przekierował sprawę do o. Pattona (OFM), kustosza Ziemi Świętej w Jerozolimie, który decyduje o sprawach relikwii. Prośba została rozpatrzona pozytywnie i relikwie z odpowiednimi dokumentami przybędą do Kalisza – tłumaczy ks. Kowalik.

Ks. prał. Jacek Plota potwierdził, że wprowadzenie relikwii św. Józefa do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu nastąpi 1 grudnia podczas Mszy św. w intencji rodzin i obrony życia, której przewodniczyć będzie bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej. Relikwie w imieniu Kustodii Ziemi Świętej przekaże Komisarz Ziemi Świętej w Polsce z Krakowa o. Dariusz Sambor (OFM), który przybędzie do Kalisza.