In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 16 Czerwca 2022

Uroczystość Bożego Ciała

Ewa Kotowska-Rasiak

Bez chleba z nieba życie nasze staje się jałową pustynią. Nie ma w naszych sercach lekarstwa radości i światła, a przecież potrzebujemy Bożego światła i ciepła - mówił bp Łukasz Buzun, który w uroczystość Bożego Ciała przewodniczył Mszy św. na rynku w Kaliszu. Po Mszy św. odbyła się procesja ulicami miasta.

Uroczystość Bożego Ciała

W homilii celebrans podkreślał, że człowiek w każdej sytuacji życiowej powinien zwracać się do Jezusa. - Ukryte cierpienie, czasami choroba, strata osoby bliskiej, niezrozumienie, smutek, troska o bliskich, zerwanie więzi tyle jest pustyń ludzkiego serca, ale w każdej z nich można doświadczyć miłości Jezusa – powiedział bp Buzun.

Akcentował, że życie z Bogiem zawsze zmierza we właściwym kierunku. - Gdy nie słuchamy tylko siebie, ale staramy się zrozumieć głos Boga w naszej duszy, idziemy za Jego wezwaniami, za Jego natchnieniami, to wszystko idzie we właściwym kierunku – przekonywał kaznodzieja.

Zaznaczył, że każdy człowiek potrzebuje doświadczenia Bożej miłości. - Żeby zaspokoić głód miłości potrzebujemy nie tylko ludzkiej miłości, ale potrzebujemy doświadczenia Bożej miłości, którą Duch Święty chce rozlewać w naszych sercach. Bez tego doświadczenia rodzi się w nas pustka, niepokój – stwierdził celebrans.

Prosił wiernych, aby otwierali swoje serce dla Boga. – Dzisiejsza uroczystość skłania nas do zadania sobie pytania, czy ja otwieram swoje serce na Jego obecność, czy zapraszam Go do swojego wnętrza, czy jestem dobrym miejscem dla Eucharystii, czy moje serce jest oczyszczone, uporządkowane, czy korzystam z sakramentu pokuty? – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Zachęcał, aby człowiek zawsze dążył do spotkania z Jezusem. – Idąc w tej procesji powiedzmy do Jezusa: „Panie Jezu wędrując dzisiaj ulicami za Tobą skrytym w Najświętszym Sakramencie chcę spotkać się z Twoim obliczem” – zaznaczył bp Buzun.

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, inni kapłani, wśród których byli neoprezbiterzy.

Eucharystia na kaliskim rynku

Po Mszy św. procesja przeszła ulicami miasta. Drugi ołtarz był usytuowany przy Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Przy każdym ołtarzu krótkie rozważanie dotyczące Eucharystii wygłosił ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry w Kaliszu.

Procesja zakończyła się na kaliskim rynku udzieleniem błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Procesja

Galeria fotografii

© DS • Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu