In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 6 Stycznia 2022

Styczniowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

- Jeżeli przeżywacie jakąkolwiek trudność, ból, rozterkę, problemy idźcie do Józefa. On wszystkiemu zaradzi – mówił bp Piotr Skucha, który 6 stycznia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Styczniowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Temat styczniowego spotkania brzmiał: „Przybyliśmy oddać Mu pokłon – Boże Narodzenie przypomina nam, że rodzina jest swoistym sanktuarium, w którym zamieszał Bóg”.

Księży biskupów, kapłanów, pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo, w tym biskupa kaliskiego Damiana Bryla, pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę i obchodzącego imieniny biskupa Teofila Wilskiego powitał ks. prałat Jacek Plota.

Powitanie ks. prałata Jacka Ploty

- Dziś świętujemy Uroczystość Objawienia Pańskiego – Święto Trzech Króli. Ulicami wielu miast w tym także Kalisza przeszły dziś Orszaki Trzech Króli. Historia Mędrców ze Wschodu jest odzwierciedleniem drogi życiowej każdego człowieka szukającego Boga, podążającego za światłem wiary aby znaleźć Go w osobie Jezusa Chrystusa i złożyć Mu należny hołd. Śladem Trzech Króli przychodzimy do stajenki – do żłóbka, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus, które przynosi pokój całemu światu i każdemu człowiekowi, pragnie na nowo rozpalić w sercach ludzi dobrej woli miłość oraz wzbudzić i umocnić nadzieję. Okres Bożego Narodzenia to także czas zachwytu i refleksji nad darem i wartością życia i rodziny. Dlatego rozważając te tajemnice gromadzimy się tu w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa nieprzerwanie od ponad 17-tu lat, aby modlić się za poczęte życie i rodziny szczególnie te, którym jest ciężko - powiedział kustosz kaliskiej bazyliki.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban.

W ramach konferencji ks. Daniel Zarębski, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnymlesie, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, autor rekolekcji adwentowych pt. „Pokój w domu” i małżonkowie Domowego Kościoła – para diecezjalna Katarzyna i Piotr Kaniowie oraz Urszula i Piotr Dziamarscy podkreślali, że małżeństwo i rodzina powinny być drogą do świętości. Wskazywali na ich uczestnictwo w życiu i misji Kościoła. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy senior diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, duchowieństwo oraz przedstawiciele pielgrzymów z Polski.

_L7B1442

W homilii bp Piotr Skucha analizując fakty z życia św. Józefa związane ze zwiastowaniem Maryi, narodzeniem Jezusa, wizytą pasterzy w grocie, przybyciem mędrców ze Wschodu, ofiarowaniem w świątyni i ucieczką do Egiptu wskazywał, że dzięki temu kształtowała się wiara Józefa.

– Epifania o Jezusie Chrystusie jako Synu Bożym docierała do Józefa bardzo powoli. Łaska wiary to długi proces. I właśnie św. Józef rozpoczął ten proces. Poprzez bycie razem z Jezusem, przez różne wydarzenia, znaki i słowa św. Józef stawał się mocarzem wiary, tak jak Abraham. I takiej postawy chcielibyśmy dzisiaj uczyć się od św. Józefa – powiedział celebrans.

Akcentował, że św. Józef był posłuszny Bożemu słowu i dlatego stał się Jego współpracownikiem w dziele zbawienia. - Święty Józef patrzył i słuchał. Chociaż nie powiedział żadnego słowa to jego wiara rosła, bo wiara to odwaga i siła do dobrego życia – stwierdził kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby zawierzyli św. Józefowi i u niego szukali wsparcia w trudnych chwilach. – W Nazarecie w kościele św. Józefa znajdują się dwie figury. Jedna przedstawia Jezusa, a druga Józefa. Obaj pracują w stolarni. Jezus wskazuje palcem na postać swego ojca Józefa i mówi dzisiaj do nas: „Jeżeli przeżywacie jakąkolwiek trudność, ból, rozterkę, problemy idźcie do Józefa. On wszystkiemu zaradzi, on wszystko wam dostarczy”. I dlatego dzisiaj przychodzimy właśnie tutaj, do Kalisza, do Józefa – przekonywał bp senior.

Styczniowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Piotr Skucha w obecności bpa Łukasza Buzuna zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu bp Łukasz Buzun podkreślał, że uroczystość Objawienia Pańskiego to także dzień poświęcony misjom. – Dzisiaj myślimy o misjach w Azji, Afryce i innych miejscach, ale nasze rodziny także są terenami misyjnymi, gdzie trzeba nieść Dobrą Nowinę – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, który przypomniał, że w marcu diecezja kaliska będzie świętować 30. rocznicę powstania.

W imieniu o. Tadeusza Rydzyka przemówił o. Piotr, który złożył życenia noworoczne zgromadzonym w kaliskiej bazylice i łączącym się duchowo przez media.

Spotkanie transmitowane było przez Radio Maryja i Radio Rodzina.

Galeria fotografii