In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 29 Lipca 2021

Bp Mirosław Gucwa
z Republiki Środkowej Afryki
modlił się u św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

- Dziękuję św. Józefowi, że za waszym pośrednictwem roztacza opiekę nad dziewczętami i młodymi matkami z diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej – mówił bp Mirosław Gucwa z Republiki Środkowej Afryki, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Księży biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii celebrans podkreślał, że przybył do św. Józefa w Kaliszu, aby w Roku Świętego Józefa dziękować mu za opiekę, jaką roztacza nad Kościołem w Republice Środkowej Afryki, zwłaszcza w ostatnich latach konfliktu polityczno-militarnego. – Ponad połowa kraju zajęta jest przez rebeliantów. W czasie tego okresu konfliktu wierni kierują swoje modlitwy do Boga i Maryi. W Roku Świętego Józefa często wzywamy jego orędownictwa. Dzisiaj przybywam tutaj, aby podziękować św. Józefowi za troskę, za to, że przez te osiem lat w naszych parafiach nie przeżywaliśmy przelewu krwi – zaznaczył biskup z diecezji Bouar.

Dziękował też św. Józefowi, że za pośrednictwem wiernych z diecezji kaliskiej roztacza opiekę nad dziewczętami i młodymi matkami uczęszczającymi do szkoły w diecezji Bouar. - Biorąc pod uwagę sytuację dziewcząt, które nie mają szansy powrotu do szkoły ze względu na wiek albo sytuację rodzinną zorganizowano ośrodek Londo, mo luti („Wstań i stój”), gdzie dziewczęta mogą nauczyć się pisać i czytać albo pogłębić znajomość języka francuskiego czy matematyki. Najwięcej jednak czasu poświęcają one na naukę konkretnego zawodu. Po ukończeniu trzyletniej szkoły mogą być krawcowymi, fryzjerkami lub kucharkami – wskazywał kaznodzieja.

Słowa wdzięczności skierował do biskupów, kapłanów i wiernych diecezji kaliskiej, którzy włączyli się w akcję sponsoringu pakietów edukacyjnych dla młodych mam w Republice Środkowoafrykańskiej w diecezji Bouar. – Po trzech latach szkolenia każda dziewczyna otrzymuje wyprawkę, np. w postaci maszyny do szycia i materiałów czy innych narzędzi do wykonywania zawodu, które są potrzebne do tego, aby mogła zarabiać na swoje życie. Cieszę się bardzo, że diecezja kaliska weszła w to dzieło i wspiera nasze dziewczęta, pomaga im przygotować lepszą przyszłość – mówił bp Gucwa.

Wraz z bp. Mirosławem Gucwą z diecezji Bouar modlili się m.in. biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, ks. prałat Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki, ks. Piotr Przybył, diecezjalny referent ds. misji, ks. prałat Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, ks. prałat Jacek Szymański, rektor WSD we Włocławku, ks. prof. Rafał Pokrzewiński z UKSW, ks. Rafał Wawrzyniak, ks. Bernard Świst, ks. kanoik Marian Błaszczyk, o. Andrzej Bukowiec SJ, alumni z diecezji Bouar, Tomasz Zawal, dyrektor Biura Regionalnego Pomocy Kościołowi w Potrzebie w Poznaniu, Kamila Krytowska zaangażowana w Regionalnego Pomocy Kościołowi w Potrzebie w Kaliszu.

Galeria fotografii