In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 6 Maja 2021

Majowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

- Orędownictwo św. Józefa jest potrzebne Kościołowi nie tylko dla obrony przeciw pojawiającym się zagrożeniom, ale dla umocnienia go w podejmowaniu zadania ewangelizacji świata - mówił bp Krzysztof Chudzio, który 6 maja przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat majowego spotkania brzmiał:
„Odkryć radość miłości – o Roku Rodziny „Amoris laetitia” i duszpasterstwie rodzin w Polsce.

Księży biskupów, kapłanów, przedstawicieli pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo powitał ks. prałat Jacek Plota. - Dziś po raz kolejny spotykamy się w zaciszu „Polskiego Nazaretu” w Domu Świętej Rodziny, aby czerpać wzór i siłę dla naszych rodzin, wsłuchiwać się w to co mówi do nas Matka Boża Wspomożycielka wiernych, a także uczyć się od św. Józefa, troskliwego Opiekuna Syna Bożego cichej, pokornej i ofiarnej służby Bogu i rodzinie. Modlimy się o szczęśliwe, trwałe, święte małżeństwa i rodziny, o szacunek i obronę dla każdego życia oraz obronę wiary i fundamentalnych wartości w naszej Ojczyźnie - mówił kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Modlitwę do św. Józefa poprowadził ks. Damian Weiss.

W ramach konferencji ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i Beata Choroszewska, krajowa doradczyni życia rodzinnego wskazywali jak odkrywać radość miłości w małżeństwie i rodzinie. Prelegenci mówili o powstających inicjatywach z okazji ustanowionego Roku Rodziny. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani oraz przedstawiciele pielgrzymów.

W homilii bp Krzysztof Chudzio wskazując na św. Józefa podkreślał, że on chronił najcenniejsze skarby, które powierzył mu sam Bóg, czyli Matkę Najświętszą i Mesjasza. – Dzisiaj ze słusznością myślimy o św. Józefie jako o tym, który jest opiekunem i orędownikiem. Trzeba modlić się o to orędownictwo jak napisał kiedyś św. Jan Paweł drugi w „Redemptoris Custos”. Jest ono ustawicznie potrzebne Kościołowi, nie tylko dla obrony przeciw pojawiającym się zagrożeniom, ale przede wszystkim dla umocnienia go w podejmowaniu zadania ewangelizacji świata i nowej ewangelizacji – powiedział celebrans.

Wskazywał, że oddalenie od Ewangelii często skutkuje rozpadem małżeństw. - Jako Polacy z wielkim niepokojem odkrywamy nasze wady oraz u niektórych łatwość ulegania różnym złym ideom wyrażającym się w przyjmowaniu sposobu myślenia dalekiego od Ewangelii. To powoduje narastający kryzys relacji międzyludzkich, co skutkuje głównie rozkładem właśnie małżeństwa i rodzin – stwierdził kaznodzieja.

Ubolewał, że we współczesnym świecie coraz częściej odrzuca się Boga. - Niestety widoczne są zaniedbania więzi z Panem Bogiem i próby zagłuszania własnego sumienia, a wtedy religia staje się zbytecznym ciężarem, co prowadzi do praktycznego odrzucenia Pana Boga. Z tego powodu odrzucane są też przykazania Boże, a konsumpcyjny i hedonistyczny styl życia tworzy mentalność o dopuszczalności wszystkiego, co tylko chwilowo człowiekowi się spodoba, w tym także eutanazji i aborcji – zaznaczył hierarcha.

Przekonywał, że jedynie wiara może człowieka przeprowadzić przez zawirowania ziemskiego życia. – Potrzebujemy skutecznej pomocy do ochrony wiary i związanych z nią wartości. To dlatego znajdujemy się dzisiaj w Sanktuarium Świętego Józefa. Któż jak nie św. Józef potrafi skutecznie przyjść nam z pomocą, ochronić w nas prawdziwy skarb, jakim jest wiara – mówił bp Chudzio.

Homilia ks. bpa Krzysztofa Chudzio

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu bp Łukasz Buzun zachęcał wiernych szczególnie w tym miesiącu do modlitwy do Matki Bożej i św. Józefa.

Wskazał, że zbliża się uroczystość patrona Polski św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który jest patronem pierwszego biskupa kaliskiego. Z tej okazji w imieniu duchowieństwa i wiernych złożył życzenia łączącemu się duchowo bp. Stanisławowi Napierale.

O. Tadeusz Rydzyk zachęcał Polaków, także młodych do ewangelizacji.

Zaprosił młodych na XX Pielgrzymkę Przyjaciół Radia Maryja Młodzieży, która obędzie się 22 maja na Jasnej Górze.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii