In English In Italiano Auf Deutsch
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 11 Marca 2021

XV Pielgrzymka Sióstr
ze Zgromadzenia Maryi Niepokalanej
Prowincji Polskiej

Tomasz Klimowicz / Radio Rodzina Kalisz

Wczoraj rozpoczęła się 9-dniowa nowenna przygotowująca do uroczystości Św. Józefa – Oblubieńca NMP. Ten czas w sposób szczególny przeżywany jest w Narodowym Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. W marcu do Polskiego Nazaretu przybywają pielgrzymi indywidualni jak i zorganizowane grupy oraz wspólnoty.

fot. Szymon Raczyński / Radio Rodzina Kalisz

Dziś po raz 15. odbyła się pielgrzymka Sióstr ze Zgromadzenia Maryi Niepokalanej Prowincji Polskiej.

Na początku siostry wysłuchały konferencji, którą wygłosił ks. prał Jacek Plota – kustosz sanktuarium. Następnie Bazylika kaliska rozbrzmiała śpiewem Godzinek ku czci św. Józefa.

W samo południe odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. Piotr Krasuski, posługujący w sanktuarium. W homilii kapłan skupił się na osobie św. Józefa jako człowieku sprawiedliwym.

Przed błogosławieństwem w kaplicy Cudownego Obrazu przełożona prowincjalna s. M. Magdalena Zabłotna zawierzyła siostry i całe zgromadzenie opiece św. Józefa. Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej powstało w połowie XIX w. we Wrocławiu należącym ówcześnie do Prus. Była to jedna z pierwszych wspólnot zakonnych w Europie, której członkinie w swojej działalności poświęcały się całkowicie najuboższym, pogardzanym i najsłabszym, zepchniętym na margines społeczny. Siostry posługują w dwóch prowincjach - polskiej i niemieckiej oraz w regionie Tanzanii.