In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 11 Lutego 2021

Diecezjalne obchody
Światowego Dnia Chorego
u św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

- Mieć miłosierdzie to przekraczać własny egoizm, mieć serce dla innych. Pochylanie się nad innymi nie jest słabością, ale siłą – mówił bp Łukasz Buzun do chorych, niepełnosprawnych i starszych z okazji 29. Światowego Dnia Chorego. Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Przybyłych na Eucharystię powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, który prosił o modlitwę w intencji chorych i starszych, a także pracowników służby zdrowia i wszystkich opiekujących się chorymi. Podkreślał, że ze względu na panującą pandemię w świątyni zgromadziło zdecydowanie mniej osób niż zwykle w takim dniu.

W homilii bp Buzun odwołując się do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego podkreślał, że pytanie o człowieka miłosiernego jest kwestią zasadniczą. – Człowiek miłosierny dąży ku Bogu poprzez okazywanie miłosierdzia drugiemu człowiekowi. Mieć miłosierdzie to przekraczać własny egoizm, mieć serce dla innych. Pochylanie się nad innymi nie jest słabością, ale siłą – zaznaczył celebrans.

Stwierdził, że miłosierdzie we współczesnych czasach jest dla wielu słowem trudnym. – Dzisiaj bardziej niż miłosierni imponują nam ci, którzy potrafią się przebić. Miłosierdzie traktowane jest jak słabość. Miłosierdzie i współczucie w dużej mierze wyszły z mody – ubolewał kaznodzieja.

Cytując papieża Franciszka mówił, że „społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską. Dążmy do tego celu i sprawmy, aby nikt nie został pozostawiony sam sobie, aby nikt nie czuł się wykluczony lub opuszczony”.

Przekonywał, że bez nawrócenia osobistego i społecznego nie można być miłosiernym. – Bez nawrócenia nie ma miejsca na miłosierdzie. Miłosierdzie Boże objawia się w świecie przez uczucia człowieka. Człowiek nawracający się jest wrażliwy, czuje ból świata i ludzie o takim sercu sprowadzają Boże miłosierdzie ludziom – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Zachęcał wiernych, aby polecali swoje troski za przyczyną Matki Bożej. – Za Ojcem Świętym pragnę powierzyć wszystkich chorych, pracowników służby zdrowia i tych, którzy troszczą się o cierpiących Maryi, Matce Miłosierdzia i Uzdrowieniu Chorych – mówił bp Buzun.

Po komunii św. biskup zawierzył św. Józefowi chorych, starszych, niepełnosprawnych, ich opiekunów i pracowników służby zdrowia.

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali m.in.: ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa i ks. kanonik Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej.

Po Mszy św. każdy wychodzący z kościoła otrzymał pączka i buteleczkę wody z Lourdes.

Galeria fotografii

fot.: Ewa Kotowska-Rasiak