In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Środa, 19 Sierpnia 2020

Pątnicy najstarszej
Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki
wrócili od Maryi do Józefa

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak

- Prosimy Boga, aby owoce tej historycznej pielgrzymki trwały w ludziach - mówił bp Stanisław Napierała do pielgrzymów. Pierwszy biskup kaliski przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa Mszy św. na zakończenie 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej.

136-1

Mieszkańcy Kalisza wyszli 19 sierpnia na ulice miasta, aby powitać powracających z Jasnej Góry przedstawicieli pielgrzymów 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej.

Przy kościele św. Gotarda w Kaliszu do grupy pątników dołączył bp Stanisław Napierała, który przeszedł z pielgrzymami do Narodowego Sanktuarium św. Józefa. W drodze mieszkańcy Kalisza obdarowywali pielgrzymów kwiatami.

Wśród powracających była grupa różowo-niebieska z Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której przewodniczył ks. Michał Świgoniak. Przed bazyliką pielgrzymów witał ks. prałat Jacek Plota, kustosz sanktuarium.

Pielgrzymi pokłonili się św. Józefowi, a potem uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały.

W homilii celebrans wyraził radość, że mimo pandemii pątnicy podjęli trud pielgrzymowania. - Od Józefa Kaliskiego do Maryi Jasnogórskiej i od Maryi Jasnogórskiej do Józefa Kaliskiego to trasa, a poniekąd imię najstarszej pieszej pielgrzymki w naszej ojczyźnie. Dobrze, że ona odbyła się. W sytuacji wielkiego zamętu oraz klęski spowodowanej epidemią koronawirusa odważono się podjąć pielgrzymkę, okrojoną, w formule sztafetowej, ale ona nic nie straciła z wymiaru wydarzenia zbawczego, z wymiaru wiary i duszpasterzowania – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że pielgrzymi duchowo włączyli się w przeżywanie tej pielgrzymki. - Może jeszcze bardziej niż w poprzednich latach ludzie uczestniczyli w tej pielgrzymce. Wielu uczestniczyło dzięki przekazowi naszych mediów: Radia Rodzina, Dwutygodnika „Opiekun” i Telewizji „Dom Józefa”. Media nasze pięknie spełniły swoją posługę – powiedział biskup kaliski senior.

Wskazywał, że pielgrzymom przez całą drogę towarzyszyli Maryja i Józef. - Od Maryi do Józefa, a przedtem od Józefa do Maryi. Tych dwoje są nierozdzielni w dziele zbawienia. Tak Bóg chciał w dziele zbawienia. Maryja i Józef byli na szlaku naszej pielgrzymki, oni oboje pośredniczyli pielgrzymom w ich zwracaniu się do Boga, orędowali u Boga w ich modlitwie, pośredniczyli też w słuchaniu przez nich Słowa Bożego – mówił bp Napierała.

W tym roku pielgrzymka od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa miała charakter sztafetowy, a towarzyszyło jej hasło „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję”. Kierownikami pielgrzymki byli ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Paweł Nowacki.

9 sierpnia po Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu jako pierwsze na szlak wyruszyły dwie grupy: różowo-niebieska z Narodowego Sanktuarium św. Józefa i oliwkowa z Opatówka. 13 sierpnia odcinek od Kłobucka na Jasną Górę pokonało 952 pielgrzymów. Dziś do Kalisza dotarli przedstawiciele także wszystkich grup w liczbie ok. 100 osób.

W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w 23 grupach, w tym 7 kaliskich, 14 promienistych i 2 rowerowych, uczestniczyło łącznie 1350 osób. W grupie rowerowej Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej pielgrzymował bp Łukasz Buzun.

Wejście pielgrzymki i powitanie w Kaliszu
Relacja telewizji "Dom Józefa"

Eucharystia na zakończenie pielgrzymki
Relacja telewizji "Dom Józefa"

Wejście pielgrzymki i powitanie w Kaliszu
Relacja Pana Rafała Rasiaka

Galeria fotografii