In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 9 Sierpnia 2020

Najstarsza 383.
Piesza Pielgrzymka Kaliska
i 29. Diecezji Kaliskiej
wyruszyła na Jasną Górę

Tekst i fotografie: Ewa Kotowska-Rasiak

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu po Mszy św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna. W tym roku pielgrzymka od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa ma charakter sztafetowy, a towarzyszyć jej będzie hasło „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję”.

W homilii bp Łukasz Buzun odwołując się do dzisiejszej Ewangelii wskazywał, że modlitwa i Słowo Boże odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka. – To przygotowuje człowieka do spotkania z Bogiem, do tego momentu oczyszczania, porządkowania ludzkiego życia, odrywania człowieka od różnych bożków, do których się przywiązujemy, a jest to np. dobre samopoczucie, dobrobyt, komfort życia, ludzie obok. Jakiś bożek przesłania nam rzeczywistość autentycznego spotkania z Bogiem – mówił kaznodzieja.

Zaznaczył, że pielgrzymka jest przygotowaniem do dobrego przeżywania wiary.

Akcentował, że dialog między człowiekiem a Bogiem umacnia wiarę. – Ta nitka czasami cienka jest tym transporterem zbawienia do naszego życia. Prośmy Matkę Bożą, aby ta nić wiary coraz bardziej stawała się wyraźna w naszym życiu i byśmy zawsze mieli oczy otwarte na Boga – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po modlitwie zawierzenia św. Józefowi ks. prałat Jacek Plota pokropił wodą święconą pielgrzymów. Jako pierwsze na szlak wyruszyły dwie grupy: różowo-niebieska z Narodowego Sanktuarium św. Józefa i oliwkowa z Opatówka.

Podobnie jak w poprzednich latach pielgrzymka ma dwóch kierowników, a są to ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak.

Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 7 grup kaliskich, 14 promienistych, 2 rowerowych i 1 duchowej.

11 sierpnia z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wyjadą na szlak dwie grupy rowerowe.

Każdego dnia przedstawiciele trzech grup pielgrzymkowych w liczbie ok. 50 osób będą podążać tradycyjną trasą Kaliskiej Pielgrzymki i po skończonym dniu będą wracać do swoich domów. - Tylko centrala, czyli księża kierownicy i niektóre służby pozostaną na szlaku pielgrzymkowym. Kolejnego dnia, kolejna grupa przyjedzie w miejsce gdzie poprzednia grupa zakończyła swój etap i wyruszy na kolejny odcinek trasy do Częstochowy. I tak przez kolejne dni, aż do Kłobucka. Bo tam wszystkie grupy wyruszające tradycyjnie z Kalisza i innych miejscowości naszej diecezji w większej grupie swoich przedstawicieli spotkają się na wspólnej Mszy św. jak to bywało w poprzednich latach – tłumaczy w rozmowie z KAI ks. Rafał Grzęda.

W dniu wejścia na Jasną Górę (13 sierpnia) każda z grup w większej liczbie swoich przedstawicieli (do 50 osób) dotrze do tronu Jasnogórskiej Królowej Polski łącząc swoje pielgrzymowanie autokarowe z pieszym. W Kłobucku nastąpi uroczyste zawiązanie kolumny diecezjalnej pielgrzymki podczas Mszy św. pod przewodnictwem bpa Łukasza Buzuna, który jadąc na rowerze z grupą Akcji Katolickiej będzie uczestniczył w pielgrzymce.

Jeśli chodzi o stronę duchową, to wszystko będzie jak dotychczas. Wszędzie tam gdzie były Msze św. podczas corocznych pielgrzymek tam i w tym roku będą sprawowane Eucharystie.

Ojcem duchownym będzie ks. Paweł Nowacki, wikariusz w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję”. - To słowa, które wypełniały życie Prymasa Tysiąclecia, tak więc rekolekcje będą odnosić się do nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego, na którego beatyfikację oczekujemy. Na trasie w tym roku ojciec duchowny będzie miał tylko jedną grupę, do której będzie każdego dnia docierać z konferencją, aby to słowo było żywe – mówi ks. Szymon Rybak.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. 16 sierpnia po Mszy św. o godz. 6.00 przedstawiciele wylosowanych na ten dzień grup pielgrzymkowych sprzed Szczytu Jasnogórskiego wyruszą w drogę powrotną do Kalisza. - Ostatniego dnia pielgrzymki w dniu powrotu do Kalisza każda grupa może delegować 5 reprezentantów z symbolami, flagami, znakami grupy pielgrzymkowej, aby symbolicznie powrócić do św. Józefa gdzie tradycyjnie rozpoczyna się nasze pielgrzymowanie według odwiecznego hasła „Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa” – powiedział ks. Rafał Grzęda.

Organizatorzy zachęcają w tym roku wszystkich do duchowego pielgrzymowania. Każdego dnia trwania pielgrzymki w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od godz. 19.30 do godz. 21.00 odbywać się będą spotkania z konferencją i modlitwą prowadzone przez ojca duchownego pielgrzymki ks. Pawła Nowackiego. Spotkania będą transmitowane przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 383 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę.

Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy.

Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.

Relacja video

Galeria fotografii