In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 7 Grudnia 2019

Dzień Świętości Życia
u św. Józefa

Tekst i fotografie: Ewa Kotowska-Rasiak

- Szacunek dla starszych i miłość do dzieci świadczą o kulturze narodu – mówił bp Edward Janiak w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z okazji Diecezjalnego Dnia Świętości Życia.

W sobotę, 7 grudnia, do Kalisza przyjechały z całej diecezji osoby zaangażowane w promowanie świętości życia i rodziny. Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

W homilii ks. kanonik Sławomir Kostrzewa podkreślał, że współmałżonek jest darem od Pana Boga. – Małżonkowie powinni dawać świadectwo o swojej wierze i miłości do Pana Boga poprzez rozmowę ze swoimi dziećmi. Młodzi ludzie bardzo potrzebują takich rozmów – powiedział diecezjalny duszpasterz rodzin.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Edward Janiak zawierzył św. Józefowi wszystkie małżeństwa i rodziny oraz poczęte życie.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski akcentował, że szacunek dla starszych i miłość do dzieci świadczą o kulturze narodu. – W Kościele mamy jasne drogowskazy. Wszystkie przykazania mamy zachowywać, a nie tylko te, które nam się podobają. Nie kradnij znaczy nie kradnij, nie zabijaj znaczy nie zabijaj, nie cudzołóż znaczy nie cudzołóż. Musimy dzieci i młodzież uczyć tego, że trzeba zachowywać Boże zasady – zaznaczył bp Edward Janiak.

Barbara Choroszewska w rozmowie z KAI podkreślała, że rodzice spełniają bardzo ważną rolę w kształtowaniu właściwych postaw u dzieci i młodzieży. -
Nieraz wydaje się, że w okresie dorastania rodzice tracą posłuch u dzieci, ale tak nie jest. Badania opublikowane w kwietniu przez CBOS pokazują, że pośród 80 proc. społeczeństwa rodzina ma szczególną wartość. W okresie dorastania dzieci potrzebują przede wszystkim świadectwa rodziców i rozmowy na tematy, które dotykają ich codzienności. Rodzice mają możliwość wychowywania dzieci korzystając z władzy rodzicielskiej, ale opartej na poczuciu bezpieczeństwa i świadectwie – stwierdziła krajowa doradczyni rodzin z Warszawy.

Diecezjalnemu spotkaniu towarzyszyło rozstrzygnięcie dwóch konkursów nt. „Moi rodzice są dla mnie...” ogłoszonych przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Kaliskiej.

W konkursie plastycznym zwyciężył Adrian Sikora z SP nr 1 w Ostrzeszowie. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Cichowska z SP w Gruszycach, a trzecie – Emilia Wolna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kokaninie. Przyznano 5 wyróżnień, które otrzymali: Ksenia Babaryka z SP nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim, Ewa Brońska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Russowie, Kacper Czemplik z SP nr 1 w Ostrzeszowie, Maria Matyniak z Zespołu Szkół Publicznych w Dobrzycy, Rozalia Wyrębska z SP w Gruszycach.

W konkursie na przygotowanie filmu pierwszą nagrodę zdobyły Alicja Kisiela, Julia Lingowska i Amelia Zawadzka z Zespołu Szkół w Żelazkowie. Drugie miejsce zajęli Natalia Kubicka i Nikola Kubicka z SP w Gostyczynie, a trzecie – Natalia Dyk, Nikola Kościelniak, Dominika Kucińska, Aleksandra Nogaj i Natalia Płuciennik z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Russowie. Wyróżnienia otrzymali: Emilia Jabłońska, Bartosz Kik, Dawid Sowa i Julia Śliwska z SP w Pieczyskach oraz Paweł Andrzejczak, Natalia Bednarska i Wiktoria Rajm z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kokaninie.

Laureaci odebrali nagrody i dyplomy z rąk biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, ks. kanonika Sławomira Kostrzewy, diecezjalnego duszpasterza rodzin i Jolanty Siwak, doradczyni diecezjalnej życia rodzinnego.

Galeria fotografii