In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 23 Kwietnia 2019

„Miłość i Miłosierdzie” w Kaliszu 

Kaliska premiera filmu „Miłość i Miłosierdzie” w reżyserii Michała Kondrata odbyła się 23 kwietnia w Centrum Kultury i Sztuki. Wśród widzów w kaliskim kinie Centrum byli: kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu ks. prałat Jacek Plota, duchowieństwo i licznie zgromadzeni mieszkańcy Kalisza.

 

Jest to opowieść o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie Kowalskiej, która przekazała światu orędzie o Miłosierdziu Bożym. Poprzez ten film reżyser chciał pokazać widzom, jak rodził się kult Bożego Miłosierdzia, który z czasem zyskał popularność na całym świecie. Główną rolą tego filmu jest ukazanie fascynującej historii obrazu Jezusa Miłosiernego malowanego na prośbę s. Faustyny Kowalskiej. Nie mniejszą rolę w objawieniu światu prawdy o Bożym Miłosierdziu odegrał bł. ks. Michał Sopoćko, wybitny kapłan i spowiednik wizjonerki, który był on bezpośrednio związany z tajemnicą objawień Jezusa Miłosiernego. Film ten zawiera nieznane listy ks. Michała Sopoćki, a także mówi o historii malarza wileńskiego profesora Eugeniusza Kazimirowskiego oraz o niewiarygodnych powiązaniach obrazu z tajemnicą Całunu Turyńskiego. Sporo uwagi poświęcono także marianinowi ks. Józefowi Jarzębowskiemu, który rozwinął kult Miłosierdzia Bożego w USA.

W części dokumentalnej zobaczyć można wypowiedzi sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. Faustyna oraz ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, założonego przez ks. Sopoćkę według wskazówek z objawień – tym właśnie zgromadzeniom powierzono szerzenie orędzia Miłosierdzia. Wypowiada się m.in. bp Krzysztof Nitkiewicz, który od 1995 roku jest postulatorem w procesie kanonizacyjnym ks. Michała Sopoćki, uwieńczonym beatyfikacją 28 września 2008 roku. Film zawiera też świadectwa nawróceń, oczyszczeń od zła i uzdrowień dokonanych dzięki modlitwie do Bożego Miłosierdzia.

Film nie jest wyidealizowaną opowieścią o św. Faustynie. Jest to film dokumentalny, fabularyzowany, ponieważ wypowiedzi świadków są przeplatane scenami granymi przez aktorów. Części fabularnej nie można traktować jako dokumentu, stanowi ona wizję reżysera. Warto podkreślić, że film był już prezentowany w angielskiej wersji językowej podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie. W roli głównej, przekonującej i wyrazistej, można zobaczyć Kamilę Kamińską. U jej boku występują: Maciej Małysa, odtwórca postaci ks. Michała Sopoćki i Janusz Chabior grający malarza Eugeniusza Kazimirowskiego. W jednej ze swoich wypowiedzi aktor odgrywający rolę ks. Michała Sopoćki poleca obejrzenie filmu osobom, które nie znają historii powstania kultu Miłosierdzia Bożego. Zauważa też, że marzeniem reżysera było, aby film stał się przyczynkiem do nawrócenia, by Miłosierdzie zadziałało w taki sposób, aby poruszony widz na własną rękę zaczął poszukiwać kolejnych informacji o Miłosierdziu Bożym i jego apostołach.

Ewa Kotowska-Rasiak