In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Poniedziałek, 24 Grudnia 2018

Pasterka w Narodowym
Sanktuarium św. Józefa

 

- Nikt nie jest władny, aby człowieka pozbawiać prawa do życia. Żadna ustawa ludzka nie może stwierdzić, że w pewnych przypadkach taka zbrodnia jest dopuszczalna, a w sumieniu każdy jest zobowiązany, żeby takim ustawom przeciwstawiać się – mówił bp Stanisław Napierała podczas pasterki w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

Przed rozpoczęciem Eucharystii w procesji bp Stanisław Napierała zaniósł figurkę Dzieciątka do żłóbka.

 

Pierwszego biskupa kaliskiego, kapłanów i licznie zgromadzonych wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

W homilii pierwszy biskup kaliski wskazywał, że Jezus Chrystus jako niemowlę leżące w żłobie rozpoczął swoją Ewangelię. – Jezus pokazuje, że przyszedł do nas ludzi On Bóg i chce być do nas we wszystkim podobny. Każdy człowiek bez względu gdzie urodził się czy w ubóstwie czy bogactwie, bez względu na to, jakie miejsce zajmuje w społeczeństwie, jak urząd pełni, czy jest dzieckiem, czy człowiekiem dorosłym jest wielki dzięki temu, że Syn Boży stał się człowiekiem – tłumaczył celebrans.

 

Podkreślał, że każdy człowiek ma prawo do życia w całej rozciągłości swojego istnienia. - Nikt nie jest władny, aby człowieka tego prawa pozbawiać. Żadna aborcja, żadna eutanazja. Św. Jan Paweł II powiedział, że „kto dopuszcza się takich czynów jak aborcja czy eutanazja dopuszcza się zbrodni”. Żadna ustawa ludzka nie może stwierdzić, że w pewnych przypadkach taka zbrodnia jest dopuszczalna, a w sumieniu każdy jest zobowiązany, żeby takim ustawom przeciwstawiać się – akcentował hierarcha.

 

Stwierdził, że Boże Dziecię przypomina o godności każdego człowieka. – W tym kontekście trzeba widzieć tę ostatnią inicjatywę Polaków, czyli 830 tys. podpisów do parlamentu, aby wycofać z Konstytucji zapis, który mówi, że kalekim, niepełnosprawnym można zabrać życie – mówił kaznodzieja.

 

Biskup wskazując na św. Józefa podkreślał, że miał on niezwykłe miejsce w dziejach Bożego zbawienia. - Św. Jan Paweł II powiedział, że to jest patron na nasze czasy. Ludzie coraz bardziej odkrywają św. Józefa. W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego tutaj na tym miejscu św. Józef odezwał się w sercach i umysłach ludzi w całej naszej ojczyźnie i poza jej granicami. Ludzie idą do św. Józefa, znajdują go i wraz z nim znajdują Maryję i Jezusa. Znajdują Boże Narodzenie. Znajdują wzór prawdziwej rodziny i znajdują wzorzec mężczyzny, męża i ojca – przekonywał biskup kaliski senior.

Życzył wiernym, aby Boże Dziecię napełniało ich radością i pokojem. - Życzę wszelkich łask na Nowy Rok 2019. Życzę mocy ducha, aby w tym Nowym Roku dostrzegać, że wszyscy pomagamy sobie jeżeli potrafimy przezwyciężać konflikty, niepokoje, aby wspólnie budować dobro wszystkich i każdego. Niech Boże Dziecię szczodrze wszystkim błogosławi – mówił bp Stanisław Napierała.

Wraz z biskupem kaliskim seniorem Stanisławem Napierałą Mszę św. koncelebrowali: ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. prof. Jan Przybyłowski wywodzący się z Kalisza i ks. kanonik Eugeniusz Synowiec, ekonom diecezjalny.

Podczas Mszy św. zaśpiewał Chór Bazyliki Kaliskiej.

 

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak
Zdjęcia: Rafał Rasiak