In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Listopada 2018

Modlitwa w intencji rodzin
i obrony życia

 

- Wszyscy wierni z tytułu swej przynależności do Kościoła otrzymują powszechne powołanie do świętości. Uroczystość Wszystkich Świętych apeluje do nas, byśmy się nie godzili z własną małością, z minimalistyczną etyką, a także powierzchowną religijnością – mówił bp Zdzisław Fortuniak, który 1 listopada przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

 

Temat listopadowego spotkania brzmiał: „Wraz ze Wszystkimi Świętymi modlimy się za rodziny i w intencji obrony życia człowieka”. Biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, a modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Damian Weiss.

 

W homilii bp Zdzisław Fortuniak podkreślał, że uroczystość Wszystkich Świętych jest okazją do odnowienia wiary w życie wieczne. – Jest to święto Kościoła ukazujące nam tych, którzy osiągnęli pełny i nieprzemijalny sens swojego życia – powiedział celebrans.

 

Wskazał, że wszyscy wierni z tytułu swej przynależności do Kościoła otrzymują powszechne powołanie do świętości. – Uroczystość Wszystkich Świętych apeluje do nas, byśmy się nie godzili z własną małością, z minimalistyczną etyką, a także powierzchowną religijnością. Jeżeli więc pytamy: co ma robić człowiek ochrzczony, żeby osiągnąć pełnię życia chrześcijańskiego, otrzymujemy odpowiedź: niech wiernie, godnie, należycie, po Bożemu wypełnia swoje życiowe powołanie – stwierdził kaznodzieja.

 

Zaznaczył, że życiowym powołaniem jest małżeństwo i rodzina będąca według zamysłu Bożego miejscem świętym i uświęcającym. – Na straży tej świętości Kościół stał zawsze i wszędzie, ale w szczególny sposób pragnie być blisko rodziny, gdy ta wspólnota życia i miłości jest zagrożona zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Kościół wpatrzony w przykład Najświętszej z Rodzin stoi wiernie po stronie rodziny, po stronie jej prawdziwego dobra – przekonywał hierarcha.

 

Dodał, że Kościół nie tylko głosi z miłością, ale i ze stanowczością Bożą naukę dotyczącą małżeństwa i rodziny, nie tylko przypomina prawa i obowiązki małżonków i rodziców, ale również obowiązki innych, zwłaszcza społeczeństwa i państwa wobec rodziny. – Kościół stara się też ciągle rozwijać formy duszpasterstwa, by nieść pomoc rodzinie. Do tych działań należy zaliczyć odbywające się od wielu lat modlitewne spotkania w pierwsze czwartki miesiąca w Sanktuarium św. Józefa Kaliskiego. Jakże błogosławiona jest ta inicjatywa obejmująca całą Polskę, a nawet sięgająca poza granice kraju dzięki Radiu Maryja i Telewizji Trwam – mówił bp Fortuniak.

 

Akcentował, że Kościół jest głęboko przekonany, że jedynie przyjęcie Ewangelii pozwala na spełnienie wszystkich nadziei, które człowiek pokłada w małżeństwie i rodzinie. – W obecnym momencie historycznym, kiedy rodzina jest przedmiotem ataków ze strony licznych sił, które chciałyby ją zniszczyć lub przynajmniej zniekształcić, Kościół jest świadomy tego, że dobro człowieka, dobro społeczeństwa, dobro narodów, w tym także dobro Polski związane jest z dobrem rodziny, dlatego czuje jeszcze bardziej swoje posłannictwo głoszenia wszystkim zamysłu Bożego dotyczącego małżeństwa i rodziny – mówił celebrans.

 

Po komunii św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak zachęcał wiernych do modlitwy w intencji zmarłych. - Modlitwa za zmarłych to piękny gest wdzięczności wobec tych, którym wiele zawdzięczamy. Kult zmarłych świadczy o wielkiej kulturze i wrażliwości serc ludzkich – powiedział bp Janiak.

 

Mszy św. przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy senior archidiecezji poznańskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, kapłani, siostry zakonne i wierni.

Spotkanie transmitowane było przez Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Ewa Kotowska-Rasiak