In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Rok Świętego Józefa

W bazylice św. Józefa rozbrzmiała muzyka baroku Indian Boliwijskich

Ewa Kotowska-Rasiak

W ramach narodowych rekolekcje przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi w kaliskiej bazylice rozbrzmiewała muzyka baroku Indian Boliwijskich w wykonaniu chóru pod dyr. Jacka Sykulskiego z Poznania. Koncert prowadził ks. prof. Piotr Nawrot, który od przeszło 20 lat pracuje w Boliwii, gdzie zajmuje się rekonstrukcją oraz popularyzacją tzw. muzyki baroku misyjnego.

W bazylice św. Józefa rozbrzmiała muzyka baroku Indian Boliwijskich

Podczas koncertu składającego się z trzech części zebrani w Narodowym Sanktuarium św. Józefa mogli wysłuchać muzyki z okresu pierwszej ewangelizacji Indian.

Zaprezentowane zostały utwory organowe w wykonaniu organisty Piotra Matuszewskiego z Poznania i pieśni śpiewane przez poznański chór pod batutą Jacka Sykulskiego. Wśród dzieł można było usłyszeć utwór z dżungli Boliwii z początku XVIII w. anonimowego kompozytora.

W swoim słowie ks. prof. Piotr Nawrot opowiadał o popularności muzyki organowej w Ameryce Południowej. –  Organy były budowane w każdej katedrze, ale także w każdym kościele misyjnym. W XVIII w. wszędzie było od 30 do 40 zawodowych muzyków, którzy codziennie śpiewali mszę polifoniczną, grali na instrumentach, w tym na organach. W dużych kościołach były nawet trzy organy – mówił werbista.

Opowiadając o misjach w Boliwii wskazał, że Indianie do dziś mają w sobie duszę człowieka wierzącego i wielkiego artysty. – W najbardziej muzykalnej wiosce na świecie, która jest w moich misjach społeczność nie przekracza 8 tys. mieszkańców, a szkoła muzyczna ma 600 studentów. Tam msza polifoniczna jest śpiewana w każdy poniedziałek i czwartek – dzielił się ks. Nawrot.

W koncercie uczestniczył biskup kaliski Damian Bryl, ks. prałat Jacek Plota, duchowieństwo i wierni.

Narodowe rekolekcje w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu potrwają do 6 października. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

Nauki rekolekcyjne głosić będą: ks. Dariusz Dąbrowski, ks. Krzysztof Wons, ks. Piotr Górski, ks. Marcin Wiśniewski i ks. Dominik Chmielewski. Nauki zostaną wygłoszone w dwóch blokach: porannym i popołudniowym.

- Zapraszam wszystkich diecezjan, aby w miarę swoich możliwości czasowych uczestniczyli w wybranych przez siebie punktach programu rekolekcyjnego. Na każdy dzień rekolekcji chcę szczególnie zaprosić konkretne grupy wiernych. Wszystkich pozostających w swoich domach, zachęcam, aby przeżyli ten błogosławiony czas korzystając z licznych transmisji w mediach – zachęca bp Damian Bryl.

Całość jest transmitowana przez Telewizję Internetową Dom Józefa i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, a także Radio Maryja i Telewizję Trwam.

“Św. Józef w muzyce baroku Indian Boliwijskich” w wykonaniu chóru pod dyrekcją Jacka Sykulskiego z Poznania

Galeria fotografii