In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Rok Świętego Józefa

Projekt JÓZEF

Przez posłuszeństwo Słowu
wypełniają się Boże zamiary w życiu człowieka

Ks. Michał Olszewski SCJ • Radio Profeto

– Czytając nasze życie przez pryzmat Słowa Bożego, które wskazuje nam drogę, pomaga podjąć decyzje, rozwiewa wątpliwości i przynosi pokój do serca, wypełnimy słowa proroków dotyczące każdego z nas – mówił ks. Michał Olszewski SCJ drugiego dnia rekolekcji „Projekt JÓZEF”, które do środy trwają w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W Roku św. Józefa wprowadzonym przez papieża Franciszka z okazji 150-lecia ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego fundacja Profeto rozpoczęła „Projekt JÓZEF”. Jego wyjątkowym momentem są rekolekcje, które ks. Michał Olszewski SCJ głosi w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w dniach 24-26 maja.

"Jedno Słowo" - Opuściliśmy
Zaproszenie do uczestnictwa w 2. dniu rekolekcji

Na początku homilii ks. Michał Olszewski zwrócił uwagę na posłuszeństwo Józefa wobec Słowa Bożego. – Gdyby Józef nie był posłuszny Słowu, to nie wypełniłyby się słowa proroków o Jezusie z Nazaretu – mówił twórca Profeto. – Ile w naszym życiu wypełniło się z tego, co Bóg wobec nas zamierzył, bo byliśmy posłuszni Słowu, a ile się nie wypełniło, bo nie byliśmy posłuszni Słowu? – pytał słuchaczy „Projektu JÓZEF”.

Projekt JÓZEF - cz. II

Ks. Olszewski zauważył, że współczesny człowiek ma o wiele łatwiej z usłyszeniem Słowa Bożego niż Józef, bo do niego anioł mówił we śnie, a my każdego dnia mamy Słowo Boże na wyciągnięcie ręki – możemy go słuchać na Mszy św., sięgając po Pismo Święte czy otwierając portale internetowe i różne aplikacje (np. Profeto). – Nie musimy czekać na anioła, nie musi się nam nic przyśnić – wystarczy otworzyć czytania z dnia i przeczytać to, co dzieje się w naszym życiu przez to Słowo, a Ono będzie nas prowadzić, wskazywać drogę, pomoże podjąć decyzję, rozwiać wątpliwości i przyniesie pokój do serca – mówił sercanin podkreślając, że jeśli wybierzemy tę drogę, to wypełnią się słowa proroków, które dotyczą każdego z nas.

Wiara Józefa objawiała się przez posłuszeństwo Słowu, ale także przez to, że wszystko ofiarowywał Panu Bogu. – Nie bój się przedstawić Bogu najcenniejszych rzeczy. Bóg ci nic nie zabierze. On to wszystko pobłogosławi – mówił ks. Olszewski.

Kapłan zwrócił uwagę, że Józef był także przekazicielem wiary dla Jezusa, co objawiło się m.in. w tym, że zabrał swojego syna do Jerozolimy. – Józefowi zależało na tym, żeby przekazać Jezusowi wiarę. Ilu dziś ochrzczonych ojców nosi w sobie pragnienie, aby przekazać swojemu dziecku wiarę? – pytał sercanin. – Będąc ochrzczonym ojcem nie można powiedzieć: moje dziecko jako dorosłe samo zdecyduje czy chce być ochrzczone. Nie można zwolnić się z obowiązku, by ten dar przekazać swojemu dziecku – podkreślał.

– Józef staje przed nami jako człowiek wierzący i praktykujący, ale z wiarą bardzo zwyczajną, posłuszny Słowu, ofiarowujący wszystko Panu Bogu i z gorliwością, aby skarb wiary przekazać swojemu synowi – zakończył ks. Michał Olszewski.

Msze św. z konferencjami w ramach „Projektu JÓZEF” z Kalisza są transmitowane w Radiu Profeto i na kanale Profeto na YouTube od poniedziałku do środy o godz. 20.00. Link do transmisji na stronie domowej Sanktuarium: https://www.swietyjozef.kalisz.pl/#projekt-jozef-live oraz na kanale youtube: https://www.youtube.com/watch?v=BaekWS8Oki4

Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu – Polski Nazaret – to najważniejsze sanktuarium św. Józefa w Polsce i jedno z najstarszych na świecie. Według tradycji początki sanktuarium sięgają 1670 roku, kiedy za przyczyną św. Józefa został uzdrowiony mieszkaniec wsi Szulec, który jako wotum ufundował obraz Świętej Rodziny i umieścił go w kaliskiej kolegiacie w podarowanym przez siebie ołtarzu. 4 czerwca 1997 roku w Kaliszu Jan Paweł II zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.