In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Rok Świętego Józefa

Projekt JÓZEF

Na wzór św. Józefa
stańmy się darem dla drugiego człowieka

Ks. Michał Olszewski SCJ • Radio Profeto

– Nie róbmy z siebie ofiary, ale uczyńmy z siebie dar. Bądźmy takimi, których potrzebuje świat. Stańmy się darem dla drugiego człowieka, ale nie wyimaginowanego, ale tego, z którym żyjemy na co dzień – zachęcał w poniedziałek ks. Michał Olszewski SCJ w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w czasie rekolekcji „Projekt JÓZEF”, które potrwają do środy.

W Roku św. Józefa wprowadzonym przez papieża Franciszka z okazji 150-lecia ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego fundacja Profeto rozpoczęła „Projekt JÓZEF”. Jego wyjątkowym momentem są rekolekcje, które ks. Michał Olszewski SCJ głosi w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w dniach 24-26 maja.

"Jedno Słowo" - Pragnę
Zaproszenie do uczestnictwa w 1. dniu rekolekcji

Na początku poniedziałkowej homilii ks. Michał Olszewski SCJ zwrócił uwagę, że w liście „Patris corde”, ogłaszającym rok jubileuszowy poświęcony św. Józefowi papież Franciszek pisze, że kluczem do wyjścia z ciemności i mroków, w których dziś żyjemy jest pokochanie Jezusa takim sercem, jakim pokochał go Józef. A do takiej miłości trzeba być zwyczajnym człowiekiem, przyjąć z pokorą to, co niesie życie i w obliczu tego uratować w naszym życiu Jezus i Maryję.

Projekt JÓZEF - cz. I

– Gdyby Józef nie był zakochany w Maryi, nigdy nie pokochałby Jezusa ojcowskim sercem. To miłość do Matki Bożej sprawiła, że mógł pokochać swojego przybranego syna – mówił ks. Olszewski podkreślając dramat sytuacji, gdy Józef dowiedział się o stanie błogosławionym Maryi. Józef zachował się heroicznie narażając się na utratę swojego dobrego imienia, a także wszystkich swoich ludzkich pragnień i marzeń. Twórca Profeto zauważył, że możemy pozostać tylko na zachwycie nad postawą Józefa, ale Ewangelię trzeba wprowadzać w życie. – Czy rzeczywiście człowiek stanie się dla nas Ewangelią? – pytał.

Ks. Olszewski zwrócił uwagę, że Józef stając się sługą Maryi i Jezusa stał się także sługą wszystkich, do których Jezus został posłany. Dlatego patronat Opiekuna Maryi i Jezusa nad Kościołem jest bardzo naturalny. W czasach trudnych, Kościół słowa faraona „Idźcie do Józefa, on wam pomorze” odnosi zawsze do św. Józefa. – Czy do nas można odesłać człowieka w potrzebie? To jest trudne, ale na nic wszystkie pobożności i całe zaangażowanie religijne, jeśli Ewangelia w naszym życiu nie przekłada się na drugiego człowieka – podkreślał rekolekcjonista.

Na koniec sercanin zauważył, że mimo tego, że Józef musiał zrezygnować ze wszystkich marzeń i pragnień w swoim życiu, mimo tego, że stał się sługą, to był człowiekiem szczęśliwym. – Nie czynił z siebie ofiary, ale uczynił z siebie dar dla drugiego człowieka. Był szczęśliwy, bo był darem – mówił. – Nie róbmy z siebie ofiary, ale uczyńmy z siebie dar. Bądźmy takimi, których potrzebuje świat. Stańmy się darem dla drugiego człowieka, ale nie wyimaginowanego, ale tego, z którym żyjemy na co dzień – zachęcał ks. Michał Olszewski SCJ.

Msze św. z konferencjami w ramach „Projektu JÓZEF” z Kalisza są transmitowane w Radiu Profeto i na kanale Profeto na YouTube od poniedziałku do środy o godz. 20.00. We wtorek dodatkowo zaplanowano modlitwę o uzdrowienie i uwolnienie. Link do transmisji na stronie domowej Sanktuarium: https://www.swietyjozef.kalisz.pl/#projekt-jozef-live oraz na kanale youtube profeto: https://www.youtube.com/watch?v=iR7cXYfmRcY

Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu – Polski Nazaret – to najważniejsze sanktuarium św. Józefa w Polsce i jedno z najstarszych na świecie. Według tradycji początki sanktuarium sięgają 1670 roku, kiedy za przyczyną św. Józefa został uzdrowiony mieszkaniec wsi Szulec, który jako wotum ufundował obraz Świętej Rodziny i umieścił go w kaliskiej kolegiacie w podarowanym przez siebie ołtarzu. 4 czerwca 1997 roku w Kaliszu Jan Paweł II zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.