In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Rok Świętego Józefa

O "Wieczorach ze św. Józefem"
w Przewodniku Katolickim

Ewa Kotowska-Rasiak
Przewodnik Katolicki · nr 13 28.03.2021

Z okazji trwającego Roku Świętego Józefa przez cały marzec w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wieczorami odbywają się spotkania połączone z modlitwą i konferencją o św. Józefie.

ks-marcin-wisniewski 

8 grudnia ubiegłego roku rozpoczął się Rok Świętego Józefa. Jest to czas, kiedy jesteśmy zaproszeni do tego, żeby poznać bardziej postać św. Józefa, patrona Kościoła Powszechnego. W związku z tym 1 marca zainaugurowaliśmy czas duchowego przygotowania do Aktu Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi, który zaplanowano na 7 października, we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej – powiedział ks. dr Marcin Wiśniewski, koordynator codziennych spotkań u św. Józefa.

Każdego wieczoru w godz. 20.30-21.00 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa mają miejsce spotkania w ramach „Marcowych wieczorów ze św. Józefem”.

W programie specjalnego nabożeństwa jest konferencja o św. Józefie głoszona przez kapłanów z diecezji kaliskiej, Litania do św. Józefa, Akt Zawierzenia. Wszystko kończy się Apelem Jasnogórskim. Wraz z wiernymi w sanktuarium modli się biskup pomocniczy Łukasz Buzun i ks. prałat Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki. – Wybraliśmy taką porę, ponieważ ludzie często długo pracują i nie zawsze w ciągu dnia mogą znaleźć taki czas na modlitwę, a wieczorami rodzina jest już razem. Warto chociaż jeden dzień znaleźć w miesiącu, aby z całą rodziną lub indywidualnie przyjść do św. Józefa na modlitwę. Oczywiście, wszystko odbywa się z zachowaniem norm sanitarnych. Myślę, że taka mocna, sumienna formacja co wieczór przez cały marzec jest bardzo ważna. Nas zmieniają nie jakieś wyjątkowe akcje, dzisiaj potrzebujemy formacji. Jest bardzo dużo propozycji ewangelizacyjnych, które często zapalą człowieka, ale potem często brakuje pogłębienia duchowego. Trzeba iść drogą pogłębienia, żeby nie była to tylko zewnętrzna akcja pobożnościowa oparta na emocjach, uczuciach do św. Józefa, ale żeby dokonało się coś więcej – mówi ks. Wiśniewski. Spotkania są transmitowane przez media diecezjalne: Radio Rodzina i Telewizję „Dom Józefa”.

W diecezji kaliskiej przygotowano propozycje na każdy miesiąc. –Wyznaczyliśmy temat formacyjny, wokół którego ma toczyć się duszpasterstwo, a centrum ma być w każdej parafii Msza św. wotywna do św. Józefa 19 dnia każdego miesiąca. Co miesiąc będziemy zapraszać inne grupy począwszy od małżonków i narzeczonych, potem dzieci pierwszokomunijne, młodzież, ojców, ludzi pracy, ludzi chorych, emigrantów, osoby konsekrowane, kapłanów, wychowawców, nauczycieli – podkreśla koordynator.

Duchowny zauważa, że każdy jubileusz jest okazją do tego, aby poszukać motywów wydarzenia. – Papież Pius IX w trudnych czasach dla Kościoła  poddał go pod szczególną opiekę św. Józefowi. Było to 8 grudnia 1870 roku.

Dzisiaj, 150 lat od tego wydarzenia, także przeżywamy trudne czasy, nawet w naszej katolickiej Polsce dzieją się różnego rodzaju rzeczy bolesne. Ludzie występują przeciw Kościołowi. Źle rozumiana wizja człowieka, małżeństwa, rodziny, ataki na ludzkie życie i jakaś straszna awersja wobec wiary chrześcijańskiej to wszystko uderza w Kościół. To też jest trudny czas, kiedy możemy ufnie zwracać się do św. Józefa jako do szczególnego patrona w tych wszystkich sprawach. To jemu Bóg powierzył opiekę nad swoimi najcenniejszymi skarbami, nad Maryją i Jezusem, którego życie było także zagrożone ze strony Heroda. Dzisiaj jest też duchowe zagrożenie, więc chcemy na nowo odkrywać św. Józefa – stwierdził ks. Wiśniewski.

Warto wspomnieć, że w związku z trwającym Rokiem Świętego Józefa utworzona została specjalna strona internetowa rokswjozefa.pl, na której zamieszczane są na bieżąco artykuły, pliki audio i wideo związane ze św. Józefem i wydarzeniami organizowanymi w diecezji kaliskiej z okazji Roku Świętego Józefa. Znajdują się tam także propozycje modlitw do św. Józefa.

Serdecznie zapraszamy do serwisu Rok Świętego Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa (przyp. red.)