In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Rok Świętego Józefa

Rozpoczęła się nieustanna 9-dniowa modlitwa w dzień i w nocy w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego

Ewa Kotowska-Rasiak

- Wszyscy potrzebujemy nawrócenia i jesteśmy wezwani do modlitwy i pokuty za grzechy nasze i całego świata – mówił ks. prałat Jacek Plota, który sprawował Mszę św. rozpoczynającą Wieczernik, czyli nieustanną modlitwę w dzień i w nocy w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego.

W homilii celebrans podkreślał, że Wieczernik rozpoczyna się we wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. - Skuteczną pomocą na drodze powrotu do Pana Boga jest codzienna modlitwa różańcowa i nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. Z tego sanktuarium przez dziewięć dni będzie płynąć nieustanna modlitwa połączona z pewnymi wyrzeczeniami, np. postem czy zmaganiem się z sennością podczas nocnego czuwania – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że Maryja i apostołowie bez przerwy trwali na modlitwie oczekując Ducha Świętego. – Duch Święty zstąpił na pierwotny Kościół i od tego momentu rozpoczął się czas Kościoła. Obecnie jesteśmy w trudnej sytuacji pandemicznej, a także w czasie różnego rodzaju walki z wartościami chrześcijańskimi i dlatego potrzebujemy pomocy Ducha Świętego – stwierdził ks. Plota.

Po Mszy św. miała miejsce adoracja przed Najświętszym Sakramentem.

O północy rozpocznie się pierwsza noc czuwania, które poprowadzą mężczyźni modlący się na różańcu.

Pomysłodawcą i organizatorem Wieczernika jest Michał Ulewiński, który od 24 czerwca 2020 r. samotnie przemierzał Polskę dźwigając na ramionach 15-kilogramowy krzyż. W ten sposób pokutował za grzechy Polaków i modli się o Boże błogosławieństwo dla ojczyzny.

- Ta inicjatywa zrodziła się jak rozważałem słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. w Warszawie wypowiedział słowa „Wołam wraz z wami wszystkimi niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Kiedy szedłem przez Polskę z krzyżem to rozmyślałem nad tymi słowami. Dostałem natchnienie, żeby powtórzyć modlitwę, która miała miejsce 2000 lat temu w Wieczerniku. Po tych dniach Apostołowie wyszli odmienieni, więc dzisiaj Pan Bóg też może nas przemienić – mówi Michał Ulewiński.

W przebieg Wieczernika angażują się kapłani, którzy codziennie o godz. 18.30 będą głosić konferencje na różne tematy. Wśród nich są: ks. Dominik Chmielewski, ks. Henryk Grządko, ks. Maciej Bagdziński, ks. Adam Kaczmarczyk, ks. Krzysztof Czapla, o. Damian Simonicz CSsR, o. Robert Więcek SJ.

Inicjatywie modlitewnej pobłogosławił biskup kaliski Damian Bryl.

Szczegółowy program Wieczernika, który będzie trwał od 14 do 22 maja znajduje się na profilu fb Wieczernik.

Całość będzie transmitowana na kanale YouTube „Państwo Boże” oraz facebooku „Wieczernik”.