Ciastka sw. Józefa zwane też pączkami św. Józefa (choć ciasto bliższe jest znanym nam ptysiom niż pączkom…) tradycyjnie wypieka się we Włoszech 18 marca. Ich oryginalna nazwa brzmi: Zeppole di San Giuseppe.
5 marca
Ciastka św. Józefa
A oto przepis na nie:
Składniki na ciasto parzone:
- 300 ml wody
- 225 g mąki pszennej
- 140 g masła
- 350 g jajek (mniej więcej 6 niedużych)
- szczypta soli
Ponadto:
- cukier puder - do oprószenia po wystudzeniu
- wiśnie z gęstego syropu lub zalewy
W garnku zagotować wodę z masłem i szczyptą soli. Zmniejszyć ogień i na wrzątek jednym ruchem wsypać przesianą mąkę, cały czas energicznie mieszając. Ucierać ciasto, aż będzie gładkie i zacznie odstawać od ścianek garnka. Wystudzić.
Po tym czasie ciasto zmiksować z wbijanymi kolejno jajkami, dodając kolejne jajko po zmiksowaniu uprzedniego. Gotowe ciasto przełożyć do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki. Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia wyciskać okręgi o średnicy około 8 cm, pozostawiając między nimi przerwy (urosną).
Piec w temperaturze 200ºC przez około 25 minut. Wyjąć, wystudzić na kratce.
Krem budyniowy:
- 500 ml mleka
- pół laski wanilii
- 4 duże żółtka
- 50 g mąki pszennej
- 120 g drobnego cukru do wypieków
W garnuszku zagotować mleko z ziarenkami wanilii. Doprowadzić do wrzenia i odstawić na bok. Cukier utrzeć z żółtkami do białości (np. mikserem z końcówką do ubijania białek), wsypać mąkę i dalej miksować, aż do uzyskania gładkiej pasty. Pastę wlać do ugotowanego mleka, wymieszać do rozpuszczenia grudek. Postawić na palnik (średnia moc) i zagotować, cały czas mieszając. Gotować, przez około dwie minuty, do zgęstnienia kremu. Przykryć folią spożywczą, w taki sposób by dotykała powierzchni kremu, by nie utworzył się kożuch. Całkowicie wystudzić. Upieczone ciastka oprószyć pudrem, na każde przy pomocy rękawa cukierniczego wycisnąć krem budyniowy, ozdobić wiśnią. Z przepisu otrzymuje się około 25 ciastek.