In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / O Sanktuarium

Anna Płotek

Czyniła dobro... mimo wszystko!

Relikwie
bł. Matki Teresy z Kalkuty
w Kaliszu

„Jeśli matce wolno zabić własne dziecko, to jak powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali?” - pytała nieraz, dziś już błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty, której relikwie zostały wprowadzone do bazyliki św. Józefa w Kaliszu, podczas pierwszoczwartkowej Mszy św. 2 czerwca 2006 roku.

Od maja 2002 roku w każdy pierwszy czwartek miesiąca w bazylice św. Józefa gromadzą się wierni na modlitewnym czuwaniu w intencji rodzin i obrony życia poczętego. Tym razem nabożeństwo miało charakter szczególny, gdyż do świątyni wprowadzone zostały relikwie błogosławionej Matki Teresy, gorliwej obrończyni życia.

Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo modlitewne, a następnie konferencję wygłosił ks. Ryszard Krakowski, zastępca dyrektora „Caritas” Diecezji Kaliskiej, który mówił o poświęceniu i otwartości wobec drugiego człowieka, „bowiem każdego Pan Jezus zaprasza, by nie był obojętny, by dostrzegł problemy bliźniego”.

Punktem kulminacyjnym była Msza Święta z udziałem ks. bp. Stanisława Napierały, pielgrzymów z Gniezna, Bydgoszczy, Wałczyna, Leszna, Liskowa, Pleszewa i Grabowa. Na Eucharystię zaproszeni byli także bezdomni i biedni z Kalisza. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ksiądz biskup Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Ksiądz biskup Fortuniak pokazał w jak heroiczny sposób błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty realizowała program Ewangelii - „głodnym dała jeść, spragnionym - pić, nagich przyodziała, a umierającym pozwalała schodzić z tego świata w ludzkich warunkach”. Błogosławiona czerpała siły z Boskiej miłości, żyła dla innych i broniła każdego życia. - Ona wiedziała, że prawo ustanowione przez człowieka ma swoje granice, których nie może przekroczyć, i że trzeba Boga słuchać bardziej niż ludzi - podkreślił w homilii Ksiądz Biskup.

Po Komunii Świętej wielodzietna rodzina państwa Szkudlarków z parafii przekazała relikwie bł. Matki Teresy na ręce ks. bp. Stanisława Napierały. - Bł. Matka Teresa, św. Józef oraz Joanna Beretta Molla są świadkami Boga, obrońcami życia, autorytetami, których tak bardzo potrzeba dzisiejszemu światu - powiedział ks. bp Napierała.

Na zakończenie uroczystości w kaplicy przed cudownym Obrazem Świętego Józefa nastąpiło zawierzenie rodzin opiece św. Józefa, po czym wszyscy wierni mogli uczcić relikwie bł. Matki Teresy.