In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

s. Dominika Pawlik, CSFN

Dla umocnienia rodzin...

Wprowadzenie relikwii błogosławionej Franciszki Siedliskiej do sanktuarium św. Józefa

Do sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu 4 maja 2006 roku zostały uroczyście wprowadzone relikwie błogosławionej Franciszki Siedliskiej, Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek.

Kościół, zwłaszcza diecezja kaliska, siostry nazaretanki obecne w Kaliszu od 1918 roku, a przede wszystkim rodziny, mają szczególny powód do świętowania tego wydarzenia. Błogosławiona Franciszka przybywa bowiem do świątyni, w której odbiera cześć Najświętsza Rodzina z Nazaretu. Tę Rodzinę ukazała ona jako wzór dla każdej rodziny, a założonemu przez siebie zgromadzeniu dała za cel „zaszczepiać i szerzyć królestwo Bożej miłości wśród siebie i innych, a zwłaszcza w rodzinach”.

Błogosławiona Franciszka przybyła w znaku relikwii do sanktuarium, które nawiedził w 1997 roku sługa Boży Jan Paweł II i odniósł się tutaj właśnie do rodziny, podkreślając jej wielką wartość płynącą z poszanowania godności ludzkiego życia oraz rozwijania miłości małżeńskiej i rodzinnej. W tejże świątyni Ojciec Święty oddał cały naród i rodzinę pod opiekę św. Józefa, patrona diecezji kaliskiej.

Błogosławiona Franciszka przybyła wreszcie do kaliskiego sanktuarium w 17. rocznicę beatyfikacji. Wynosząc ją na ołtarze, sługa Boży Jan Paweł II przypisał jej następujące posłannictwo: „Taka była treść życia Matki Siedliskiej i program, który zostawiła w testamencie swoim siostrom. Wychodzić naprzeciw ludzkiej biedzie moralnej i materialnej. Troska o człowieka biednego, chorego, steranego życiem, opuszczonego. Troska o wychowanie dzieci, zaniedbane zwłaszcza religijnie, o samotne matki, o ratowanie życia nienarodzonych. A więc szkoła, szpital, ulica! Dlatego też główne źródło odrodzenia społecznego widziała bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza w zdrowej, chrześcijańskiej rodzinie”.


Franciszka z Roszkowej Woli

Franciszka przyszła na świat 12 listopada 1842 roku w Roszkowej Woli na Mazowszu, w rodzinie ziemiańskiej, która zadbała o wykształcenie córki. Wrażliwa i otwarta na potrzeby innych starannie pielęgnowała więź z Chrystusem pokonując liczne trudności ze strony rodziny, w której Bóg nie znajdował miejsca. Uczyniła Chrystusa Panem swojego życia, mimo, iż nie był On Panem w jej rodzinie. Przyjęcie I Komunii św. wzbudziło w jej duszy pragnienie oddania się Chrystusowi na zawsze. W 1873 roku wyjechała do Rzymu, by tam w 1875 roku założyć Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, któremu powierzyła troskę o rodziny. W bogatej korespondencji nauczała: ”Nazaret ma być jak strażnica wypatrująca, gdzie trzeba spieszyć z pomocą”. Podejmując codzienne krzyże, zwłaszcza choroby, odpowiadała Bogu: „bądź wola Twoja”. W spełnieniu woli Bożej widziała środek do zjednoczenia z Bogiem i uświęcenia. Pełna heroicznej miłości zmarła w Rzymie 21 listopada 1902 roku, Jej doczesne szczątki znajdują się w kaplicy domu generalnego. Z inicjatywy i na zaproszenie Pasterza diecezji, księdza biskupa Stanisława Napierały przybywa do Kalisza, do Sanktuarium św. Józefa

Służba rodzinie

Apostolstwo sióstr nazaretanek, wzorowane na życiu Jezusa, Maryi i Św. Józefa, adresowała Błogosławiona Założycielka przede wszystkim do rodziny. Osobiście wspomagała biednych, pielęgnowała chorych, ratowała osierocone dzieci, podawała rękę pogrążonym w moralnej nędzy. 

Odradzając moralnie zaniedbaną rodzinę pragnęła odrodzić społeczeństwo i w ten sposób szerzyć Bożą miłość. Dlatego postanowiła „Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu będzie się przede wszystkim starało o odrodzenie rodziny, o wprowadzenie do niej Królestwa Bożej miłości”.

Z ducha Błogosławionej Założycielki wyrosły dzieła nazaretańskie w służbie rodzinie, do których należą m.in.: szkoły, przedszkola, świetlice, szpitale. Służba rodzinie jest podejmowana przez siostry nazaretanki także w domach samotnej matki, domach opieki dla starszych, upośledzonych, w parafiach, w katechizacji, w pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzinami. Do najnowszych form apostolstwa wśród rodzin należy formacja świeckich w duchu nazaretańskim w działającym przy zgromadzeniu Stowarzyszeniu Najświętszej Rodziny, formacja dzieci i młodzieży w Duszpasterstwie Młodzieży Nazaretańskiej, a także dar modlitwy w powierzanych intencjach realizowany w Nazaretańskim Centrum Rozwoju Misji, jako duchowa pomoc rodzinie.

Charyzmat sióstr nazaretanek jest zawsze aktualny i żywy. Zgromadzenie ma w swojej historii kartę męczeńską zapisaną przez duchowe córki bł. Franciszki, siostrę Stellę i 10 Towarzyszek, które w 1943 roku w Nowogródku oddały życie za ojców rodzin. Bóg ofiarę przyjął, uwięzieni ocaleli. Także w tych Błogosławionych nazaretankach męczenniczkach, rodziny mają zapewnione orędownictwo przed Bogiem.

 

Uroczystość przekazania relikwii bł. Franciszki Siedliskiej
4 maja 2006 roku
Bazylika św. Józefa w Kaliszu

Program:
godz. 17.30 - Nabożeństwo - z siostrami nazaretankami modlimy się za rodziny i w obronie życia
godz. 18.05 - Słowo o bł. Franciszce Siedliskiej, o nazaretankach, o tym „za co warto życie dać” - mówią i śpiewają s. Ruth i młodzież z Duszpasterstwa Młodzieży Nazaretańskiej
godz. 18.30 - Eucharystia - przewodniczy ks. bp Józef Zawitkowski
- Uroczyste przekazanie relikwii bł. Marii Franciszki Siedliskiej
- Akt oddania rodzin Świętemu Józefowi