In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / O Sanktuarium

Ks. Krystian Szenowski

Nie wolno zabijać poczętego życia

Uroczystość wprowadzenia relikwii
św. Joanny Beretta Molla
do Kaliskiej Bazyliki

LaURA3

Relikwie św. Joanny Beretta Molla, żony, matki i lekarki, kanonizowanej 16 maja 2004 przez Jana Pawła II zostały 3 czerwca 2004 roku przekazane do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Relikwiarz do ołtarza przyniosła córka Świętej - Laura Panutti wraz z mężem.

Uroczystość odbyła się w pierwszy czwartek miesiąca, który od maja 2002 roku jest w bazylice św. Józefa dniem modlitw w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Modlitwa ta jest rodzajem zobowiązania wobec przesłania Ojca Świętego, który podczas swej pielgrzymki do Kalisza 4 czerwca 1997 roku polecił „świętemu Józefowi życie ludzkie, zwłaszcza życie nienarodzonych, w naszej ojczyźnie i na całym świecie”.

W uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem księdza ordynariusza Stanisława Napierały uczestniczyli wierni z całej Polski. W kazaniu Ksiądz Biskup zauważył, że św. Joanna „sama jest argumentem potwierdzającym prawo człowieka do życia na każdym etapie jego istnienia, a więc od poczęcia do naturalnej śmierci. Szczególna obrona tego prawa należy się człowiekowi nienarodzonemu. Jest on bowiem całkowicie bezbronny i niewinny, niewinny, bo nie jest intruzem”. Następnie Ordynariusz podkreślił, że „bohaterski czyn Joanny przypomina, że nie wolno zabijać poczętego życia, by rozwiązywać swoje problemy. Nie wolno zabijać, nawet by ratować swoje życie. A tym bardziej nie wolno zabijać dla korzyści lub przyjemności, czy dla poprawienia sobie własnego zdrowia i samopoczucia”.

Ksiądz biskup ordynariusz Stanisław Napierała dodał, że „źródło jej wielkości tkwi w wierze w Boga. Do świata, który od Boga odchodzi (...) św. Joanna woła: "jest Bóg i On nas kocha”. Według Ordynariusza Święta „odkryła nam na nowo miłość. Dowiodła, że miłość jest mocniejsza niż śmierć. Dowiodła, że mocniejsza jest kultura życia niż cywilizacja śmierci”.
Wzruszająca była procesja z darami. Relikwie św. Joanny, jako dar dla sanktuarium św. Józefa, przyniosła do ołtarza córka Laura Panutti; jej mąż Józef zaś portret Świętej Teściowej. Nie często się zdarza, by rodzina osoby wyniesionej do chwały ołtarza doczekała tej chwili lub uczestniczyła w przekazaniu jej relikwii konkretnej parafii. Również w czasie procesji rodzina Wielgockich (matka w stanie błogosławionym) przyniosła drzewko życia, które po uroczystościach zostało posadzone przy bazylice.

Po komunii św. Laura Panutti podzieliła się świadectwem o swojej Świętej Matce (w całości zamieszczamy je na str. 6 i 7). Wspomniała pierwsze lata swojego życia, a także starała się wyjaśnić dlaczego czyn jej matki, która ofiarowała swoje życie, w ogóle był możliwy. „Bezgraniczna miłość do życia jako daru Boga, wyjaśnia jej ostateczną decyzję akceptacji ryzyka własnej śmierci” - tłumaczyła zgromadzonym w sanktuarium.

Przed wystąpieniem Laury Panutti głos zabrała doktor Krystyna Zając, prezes Fundacji SOS Rodzinie, która odczytała telegram jaki na jej ręce przesłał mąż Świętej Joanny - Piotr wraz z córką Joanną Emanuelą. „Dziękujemy Tobie z całego serca i całej Polsce za hołd, jaki składacie naszej najdroższej Joannie i za miłość, jaką jej okazujecie” - czytamy w przesłaniu.

Po Eucharystii został odmówiony różaniec z udziałem słuchaczy w intencji obrony życia. Tajemnice Światła rozważały młode małżeństwa wraz ze swoimi dziećmi. O godz. 21.30 rozpoczęły się „Rozmowy niedokończone”. Cała uroczystość była transmitowana przez Radio Maryja i TV Trwam. Dzięki temu mogli w niej uczestniczyć wierni także spoza Polski.

Diecezja Kaliska jest pierwszą diecezją, która oficjalnie przyjęła relikwie św. Joanny Beretta Molla, ale parafia p. w. Wniebowzięcia NMP (sanktuarium św. Józefa) jest trzecią w Polsce. Pierwszą była parafia p. w. św. Józefa w Łabowej, druga również p. w. św. Józefa w Nowej Hucie.

Relikwie św. Joanny Beretta Molla zostały sprowadzone do bazyliki św. Józefa przez kustosza, księdza prałata dra Jacka Plotę przy wydatnej pomocy dr Krystyny Zając. Pragnieniem Księdza Prałata jest, by sanktuarium stało się „oazą szczególnej modlitwy w intencji obrony życia, godności macierzyństwa i ojcostwa ora rodziny”.

Św. Joanna Beretta Molla była w ciąży z czwartym dzieckiem, kiedy wykryto u niej chorobę nowotworową. Wolała jednak umrzeć niż poddać się leczeniu, które spowodowałoby śmierć jej poczętego dziecka. Zmarła w 1962 roku, w wieku 40 lat, w tydzień po urodzeniu Joanny - Emanuelli.

Joannę Beretta Molla Jan Paweł II beatyfikował 24 kwietnia 1994 roku w czasie Międzynarodowego Roku Rodziny, a kanonizował 16 maja br. Na uroczystościach obecny był 94 - letni mąż Świętej oraz jej dzieci.