Bł. Ludwik i Zelia Martin
- rodzice św. Teresy z Lisieux
W ramach przeżywanego na przełomie września i października 2009 roku X Międzynarodowego Kongresu Józefologicznego, 1 października, w pierwszy czwartek miesiąca, do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wprowadzono relikwie świętych małżonków, bł. Ludwika i Zeli Martin - rodziców św. Tersey z Lisieux.
Wyjątkowość tego dnia polegała także na zmianie programu modlitwy w intencji rodzin i obrony poczętego życia, która rozpoczęła się o godzinie 17.30 konferencją o. Josepha-Marie Verlinde’a z Francji. O. Verlinde przybliżył wiernym postaci bł. Ludwika i Zeli Martin - rodziców św. Tersey z Lisieux, która bardzo kochała Świętego Józefa, a której liturgiczne wspomnienie zbiegło się z pierwszym czwartkiem miesiąca. Temat „Święty Józef w życiu rodziny Martin” stał się o tyle ważny, że relikwie błogosławionych rodziców św. Tereski tego dnia zostały wprowadzone uroczyście do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
W modlitwie pierwszoczwartkowej w łączności z Kongresem Józefologicznym uczestniczyła rzesza wiernych. Jak zawsze, centrum modlitewnego spotkania była Eucharystia, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek, Pasterz Kościoła Łomżyńskiego, członek Papieskiej Rady Rodziny i wiceprzewodniczący Komisji ds. Rodziny przy Episkopacie Polski. Przy ołtarzu stanęli także Księża Biskupi: Biskup Sanchez z Meksyku, Biskup Kaliski Stanisław Napierała oraz Biskup Teofil Wilski a także licznie zgromadzeni kapłani z diecezji i z poza jej granic.
Ważnym momentem stało się wprowadzenie do Bazyliki św. Józefa relikwii bł. Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W procesji uczestniczyła rodzina Pawła, Magdaleny i Anny Wielgockich, s. Teresa, karmelitanka z Niedźwiad koło Kalisza oraz przedstawicielka Bazyliki z Lisieux, Dominique Menville. Relikwie z ich rąk odbierali Biskup Stanisław Stefanek wraz z Biskupem Stanisławem Napierałą. Następnie słowo kustosza Bazyliki z Lisieux, Ks. Prałata Bernarda Lagoutte, odczytała pani Dominique sekretarka Kustosza.
W słowie Kustosza z Lisieux można było usłyszeć radość z tego, że „nasze dwa Sanktuaria łączy ten sam dynamizm duchowy”, a „św. Józef jest obecny w życiu Teresy w sposób dyskretny, ale efektywny.” „Trzynastletnia Teresa umieszcza jego figurę w miejscu na to specjalnie przygotowanym, na poddaszu w Buissonets. W rok później, oczekując pozwolenia wujka Izydora na wstąpienie do Karmelu, czyni to przez trzy dni z Józefem i Maryją, którzy szukali Jezusa w Jerozolimie.. Przed wyjazdem do Rzymu pisze: Modliłam się również do św. Józefa, by czuwał nade mną; miałam do niego nabożeństwo od dzieciństwa, a pogłębiało się ono we mnie wraz z miłością do Najświętszej Panny. Codziennie odmawiałam modlitwę: O św. Józefie, ojcze i stróżu dziewic. Toteż bez obaw podjęłam moją długą podróż; sądziłam ,że pod taką opieką niepodobna się lękać. W Loretto św. Teresa stwierdza: Jestem szczęśliwa, mogąc stąpać po ziemi zroszonej potem św. Józefa.”
Następnie pani Dominique w imieniu Kustosza Bernarda powiedziała: „Beatyfikacja rodziców św. Teresy, Ludwika i Zelii Martin jednoczy nasze dwa Sanktuaria pastoralnym wymiarem rodziny. Otoczona bliskimi Teresa, żyła od dziecka w atmosferze świętości Świętej Rodziny. W dzisiejszych czasach nasze rodziny potrzebują dynamizmu pochodzącego od Ducha Świętego, który jest źródłem miłości. (…) Niech obecność relikwii bł. Louisa i Zelli Martin stanie się nowym znakiem tego, jak bardzo ważna jest świętość życia we wszystkich rodzinach.”
Po słowie Kustosza z Lisieux główny celebrans odczytał modlitwę zawierzenia przed relikwiami błogosławionych rodziców. A wokół świętości rodzin i małżeństw skupił uwagę wiernych Biskup Stanisław Stefanek podczas homilii, wskazując na Świętą Rodzinę i na bł. Ludwika i Zellię Martin jak wzór do naśladowania.
Śpiew liturgiczny przygotował Chór Katedralny „Canticum” z Kalisza pod dyrekcją Krzysztofa Niegowskiego do akompaniamentu prof. Kazimierza Madziały. A całość modlitwy tradycyjnie transmitowało Radio Maryja i Telewizja Trwam.