In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Pielgrzymki i wyjazdy z parafii

ks. Łukasz Przybyła

Akcja Katolicka na Warmii, Mazurach i Wileńszczyźnie

W dniach od 10 do 13 października Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z Sanktuarium św. Józefa odbył pielgrzymkę po Sanktuariach Warmii, Mazur i Wileńszczyzny. Wzięło w niej udział 24 uczestników pod przewodnictwem organizatora, pana Romualda Zaręby. Przewodnikiem duchowym był ks. Łukasz Przybyła.

Galeria

Pierwszy dzień pielgrzymki to zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie. Tu bowiem miały miejsce objawienia Maryi w dziewiętnaście lat po objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Po terenie Sanktuarium oprowadził nas jeden z ojców ze Zgromadzenia Kanoników Regularnych, opowiadając ciekawą i bogatą historię tego miejsca. W Gietrzwałdzie także znaleźliśmy zakwaterowanie w Domu Pielgrzyma.

Następnego dnia pielgrzymi uczestniczyli w niedzielnej Eucharystii, którą sprawował ks. Łukasz. Po niej grupa wyruszyła do Świętej Lipki. W związku z Dniem Papieskim, jaki tego dnia obchodzony był w Kościele, w autokarze pielgrzymi wysłuchali Apelu zatytułowanego: „Jan Paweł II - Papież Wolności” i modlili się o beatyfikację Papieża Polaka. Pan Romuald natomiast opowiadał o wszystkich miejscach, które miały być przedmiotem zwiedzania w tym dniu. W Świętej Lipce pielgrzymi wysłuchali Koncertu Organowego, a po nim zostali wprowadzeni w ducha Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce przez przewodnika. Chodź było zimno i deszczowo z zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowieść przewodnika, który pojechał z grupą do Kętrzyna, w okolicach którego uczestnicy pielgrzymki zwiedzili Wilcze Doły - bunkry poniemieckie. Następne kroki skierowane były w stronę Wigier, miejsca w którym Jan Paweł II rozpoczął swój szlak mazurski podczas Pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku. Tu udostępniono pielgrzymom klasztor pokamedulski, kaplicę Adoracji Jana Pawła II, kryptę zakonników i pomieszczenia, w których Papież odpoczywał i modlił się przed dziesięcioma laty. Około godziny 19.00 pielgrzymi dotarli do Sejn, w których przygotowany był już nocleg w Domu Litewskim.

W poniedziałek rano grupa udała się do Wilna. Tu przed południem odwiedziliśmy historyczne Troki a w samo południe uczestniczyliśmy w Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia. Ks. Łukasz modlił się tu w intencji członków Akcji Katolickiej i jej Asystenta, ks. prałata Jacka. Cały dzień spędziliśmy w Wilnie zwiedzając wiele świątyń, w których akcentów polskich nie brakowało. Odwiedziliśmy także Uniwersytet Wileński i Cmentarz na Rossie.

Dzień powrotu to kolejne dwa miejsca, w których pielgrzymi zatrzymali się. Pierwsze z nich to Studzienna - Sanktuarium Maryjne a jednocześnie koniec mazurskiego szlaku papieskiego - a drugie to Katedra w Płocku.

Wiele miłych wspomnień na długo pozostanie w naszej pamięci. Każdy swoją osobą wniósł wiele dobra i ciepła w atmosferę pielgrzymowania. I już nie możemy doczekać się kolejnego pomysłu, który razem będziemy chcieli zrealizować.