In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Pielgrzymki i wyjazdy z parafii

Anna Kliber, opiekun.

Wczaso-rekolekcje śladami Jana Pawła II

W dniach 22 - 29.06.2009r. grupa 32 osób - ministrantów i młodzieży z parafii pod przewodnictwem organizatora ks. Łukasza Żurawskiego odbywała swoje wczaso-rekolekcje śladami Jana Pawła II. Wyjazd odbył się w dwóch etapach: pierwszy to Kraków, drugi Zakopane. Spod Bazyliki wyruszyliśmy w kierunku Częstochowy, by na Jasnej Górze przed obliczem Matki Bożej uczestniczyć w Eucharystii, po której mieliśmy czas na zwiedzanie skarbca, czy podziwianie widoków z jasnogórskiej wieży. Następnie wyruszyliśmy do Krakowa, gdzie spędziliśmy cztery dni.

Galeria

Zwiedziliśmy zabytkową kopalnię soli w Wieliczce, gdzie widzieliśmy stare wyrobiska kopalniane, kaplice podziemne z bogatym wystrojem wnętrz, oryginalne obudowy chodników i komór poeksploatacyjnych, dawne maszyny i urządzenia górnicze oraz liczne narzędzia do produkcji soli. Kolejny dzień minął nam na wojażach Krakowskich udaliśmy się do Wawelskigo Skarbca, Zbrojowni i Katedry. Nie mogło zabraknąć także wizyty u Smoka. Czas na krakowskim Starym Mieście pozostał do dyspozycji każdego z nas. Tam zwiedziliśmy Sukiennice, otoczone jednolitymi renesansowymi budowlami. Zobaczyliśmy także potężny Kościół Mariacki i ołtarz Wita Stwosza. Później udaliśmy się wspólnie pod bramę Floriańską.

Podążając śladami Ojca Świętego Jana Pawła II nie mogliśmy w swych wczaso-rekolekcjach pominąć Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie nasze kroki skierowane zostały do kaplicy z Cudownym Obrazem Matki Bożej, tam też została odprawiona Msza św. Po niej mieliśmy możliwość zobaczenia dróżek kalwaryjskich. Następnie przejechaliśmy do Wadowic miasta Karola Wojtyły. Zwiedziliśmy Jego dom rodzinny i Bazylikę w której przyjął chrzest. Mogliśmy spróbować popularnych w całej Polsce kremówek papieskich, które są naprawdę smaczne. Udaliśmy się również do Ludźmierza, gdzie zobaczyliśmy piękny ogród różańcowy oraz uczestniliśmy we Mszy św. przed łaskami słynącą figurką Matki Bożej. I tak pierwszy etap naszych wczaso-rekolekcji minął nam dość szybko. Pobyt w Zakopanym również trwał cztery dni, a zaczęliśmy go od wjazdu wyciągiem krzesełkowym na Butorowy Wierch i przejściem na Gubałówkę, gdzie przy drewnianej kapliczce odmówiliśmy różaniec. Gdy zjechaliśmy kolejką na dół odwiedziliśmy Stary Cmentarz. Nie zabrakło także podczas tej wyprawy spaceru pod Wielką Krokiew i nocnego zwiedzania Krupówek. Jeden cały dzień spędziliśmy na Słowacji w Tatralandii w największym aquaparku położonym wśród wspaniałej scenerii gór, gdzie każdy znalazł coś dla siebie czy to przeróżne zjeżdżalnie, których łączna długość wynosi ponad 2 kilometry, basen piratów dla dzieci, baseny z wodą termalną o temperaturze 38 stopni, wodna ścianka wspinaczkowa, siedziska z masażem, itp.. W Zakopanym nie mogło zabraknąć wizyty w samotni św. brata Alberta na Kalatówkach gdzie przy ścieżce prowadzącej do kaplicy minęliśmy studzienkę, na której brat Albert umieścił modlitwę franciszkańską "Bogu chwała". Po krótkiej modlitwie w kaplicy i zwiedzaniu celi brata Alberta udaliśmy się ku wyciągowi na Kasprowy Wierch by nim wjechać na górę i móc podziwiać panoramę Tatr. Wieczorem udaliśmy się na Krzeptówki do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Mszę św.. Ostatni dzień był dniem powrotu do domu. Od rana sprzyjała nam słoneczna pogoda i nikt nie spodziewał się jej załamania. Udaliśmy się na ostanie zakupy na Krupówkach i tam zastał nas ulewny deszcz, który spowodował nasze przemoknięcie, a zarazem wiele radości. Wyjechaliśmy w stronę Łagiewnik, do miejsca kultu Bożego Miłosierdzia, gdzie o godz. 15.00 uczestniczyliśmy w Koronce i Mszy św. Był również czas by nawiedzić Kaplice Wieczystej Adoracji, a także możliwość wejścia na wieże. O godz. 23.30 szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

Podczas tego wyjazdu nie zabrakło również czasu na rozgrywki w piłkę nożną i siatkową. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w dyskotece, która została zorganizowana przez grupę dziewcząt z Lublina, które przyjechały do Krakowa na warsztaty scholi. Nie zabrakło także dwóch wizyt w krakowskim aquaparku i dwóch kinach na seansach filmowych. Mogliśmy także sprawdzić nasze siły podczas gry w bowling (kręgle). W naszej codziennej modlitwie podczas Eucharystii i Apelu Jasnogórskiego pamiętaliśmy o naszych rodzicach, a 23.06 szczególnie o naszych Ojcach w dniu ich święta, o dobrodziejach, którzy wspomogli nas podczas tego wyjazdu, a także o tych wszystkich, którzy obchodzili swoje „małe” uroczystości podczas wczaso-rekolekcji, przeżywając swoje imieniny czy urodziny.