In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Pielgrzymki i wyjazdy z parafii

s. Beata

Byliśmy na IV Krajowym Kongresie Misyjnym

Najważniejszym wydarzeniem roku 2015 dla wszystkich, którym misje są bliskie jest IV Krajowy Kongres Misyjny, który odbył się w Warszawie w dniach 12-14 czerwca br. Jego organizatorami są: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji oraz Papieskie Dzieła Misyjne.

Hasło Kongresu „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” nawiązujące do adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” mobilizuje do tego, byśmy odnowili świadomość misyjnej natury Kościoła oraz umocnili zapał misyjny. Jego brak, jak uczył papież Paweł VI, jest największą przeszkodą ewangelizacji. Patronem Kongresu został św. Jan Paweł II, największy z misjonarzy współczesnych, któremu na sercu leżała troska o misyjne działo Kościoła. Celem Kongresu jest promowanie współpracy, animacji, formacji i organizacji misyjnej. Jak również integracja środowisk misyjnych, wymiana doświadczeń i rozbudzenie świadomości, że: „Działalność misyjna <>, a <>” (Evangelii gaudium nr 15)

   Koło Misyjne PDMD, działające przy naszej parafii, wzięło udział w Stacji Dziecięcej IV Krajowego Kongresu Misyjnego. 20 osobowa grupka dzieci, pod opieką s.Beaty Konca i p.Anny Kliber, wyjechała do Warszawy wczesnym rankiem 13 czerwca. Na „Torwarze” spotkało się blisko 4 tys. dzieci z całej Polski, działające w różnych organizacjach misyjnych. Każda grupa była ubrana w kolory wcześniej przydzielone przez organizatorów. Zajęliśmy miejsca w sektorze NIEBIESKIM i reprezentowaliśmy OCEANIĘ. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnych śpiewów, okrzyków i pozdrowień. Następnie przemówił do nas wysłannik Ojca świętego Franciszka – kard Fernando Filoni –który zaprosił dzieci bliżej do siebie. W mgnieniu oka przy Ks. Kardynale pojawiło się mnóstwo małych misjonarzy chętnych do rozmowy nt. zadań, jakie stoją przed misjonarzami. Gdy Ks. Kardynał nas pożegnał, by udać się na spotkanie z młodzieżą, rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bp Rafała Markowskiego. Członkowie PDMD brali czynny udział szczególnie w liturgii Słowa Bożego. Podczas homilii Ks. Bp Rafał był wśród dzieci, by z nimi dialogować. Na zadawane pytania padały często zaskakujące odpowiedzi. Nie brakowało w nich radości i autentyczności małych misjonarzy np.: Misjonarz jedzie tam, gdzie Pan Bóg jeszcze nie dojechał Oklaski wyrażały aprobatę całej hali pełnej dzieci. Razem z Ks. Bp Rafałem Mszę Św. koncelebrowało wielu misjonarzy w pięknych kolorowych stułach. Po zakończonej Eucharystii był czas na posiłek, spotkanie z misjonarzami, zakup pamiątek misyjnych, pomalowanie twarzy czy też odpoczynek. Później na scenę weszły Dzieci z Brodą i rozpoczęła się fantastyczna zabawa. Wszyscy tańczyli gdzie mogli i jak potrafili. Wspólny, głośny śpiew wypełnił cała halę Torwaru a dzieci z zespołu Joszko Brody dały czadu. Po wspólnej zabawie przyszedł czas na zakończenie modlitwą różańcową. W naszych intencjach obejmowaliśmy dzieci z wszystkich kontynentów, a szczególnie te, z którymi mieliśmy połączenie video. Wystrzałowa niespodzianka w postaci kolorowych, strzelających balonów zakończyła Stację Dziecięcą IV Krajowego Kongresu Misyjnego.

 Ubogaceni, szczęśliwi i radośni wróciliśmy do Kalisza, po drodze wstępując na krótki posiłek do McDonald’s. Cały wyjazd był możliwy dzięki dobroci Czcigodnego Księdza Prałata Jacka Ploty. Bardzo dziękujemy, że mogliśmy skorzystać i obiecujemy naszą modlitwę!