In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Pielgrzymki i wyjazdy z parafii

Romuald F. Zaręba

Pielgrzymka do Ziemi Świętej
"Śladami Chrystusa"

Organizatorem pielgrzymki i opiekunem duchowym był ks. prał. Jacek Plota, przewodnikiem po Ziemi Świętej ks. Ireneusz Świątek, biblista z Włocławka, program i pobyt na miejscu zorganizowało Biuro „Orlando® Trawel” ze Skawiny.
Pielgrzymowało ogółem 86 osób w dwóch grupach.

Dzień pierwszy - wtorek 4. lutego 2014 r.

Galeria

Pielgrzymkę rozpoczynamy Mszą św. w Bazylice św. Józefa w Kaliszu o godz. 7.30. Następnie jedziemy autokarem na lotnisko F. Chopina w Warszawie, tam spotykamy naszego przewodnika ks. Ireneusza. Po odprawie celnej i paszportowej wylatujemy samolotem linii WIZZAIR do Tel Avivu.

Na lotnisku Ben Guriona w Tel Avivie lądujemy po ok. 3,5 godzinach lotu. Stamtąd autokar przewozi nas do Betlejem do hotelu Shepherd Plaza na kolację i nocleg.

Dzień drugi - środa 5. lutego 2014 r.

Galeria

Po śniadaniu wyjeżdżamy na „Pole pasterzy” w Bet Sahur, które według starożytnej tradycji jest miejscem, na którym przebywali pasterze w Nocy Narodzenia. Zwiedzamy groty oraz kaplicę w kształcie namiotu wzniesioną w latach pięćdziesiątych XX w., upamiętniającą to miejsce. Następnie wracamy do centrum starego Betlejem na Plac Żłóbka, położony przed wejściem do Bazyliki Narodzenia i pieszo udajemy się do Groty Mlecznej, gdzie Matka Boża nakarmiła Dzieciątko podczas ucieczki do Egiptu. Tam też mamy Eucharystię. Po zwiedzeniu Groty Mlecznej wracamy na Plac Żłóbka, by zwiedzić Bazylikę Narodzenia. Schodzimy do Groty, w której narodził się Jezus, miejsce to jest zaznaczone gwiazdą w posadzce. Obok znajduje się miejsce Żłóbka. Następnie przechodzimy do kościoła św. Katarzyny, przylegającego do Bazyliki Narodzenia. Kościół należy do OO. Franciszkanów, którzy od średniowiecza sprawują pieczę nad tymi miejscami w Ziemi Świętej. W grocie pod kościołem mieszkał św. Hieronim w IV w. tłumacząc na łacinę Pismo św. Jego posąg stoi w wirydarzu przed kościołem. Po spacerze przez stare uliczki Betlejem oraz lunchu udajemy się do Yad Vashem – miejsca poświęconego martyrologii Żydów.

Zatrzymujemy się przy drzewku zasadzonemu na cześć Ireny Sendlerowej, bohaterskiej Polki, która uratowała z rąk Niemców wielu Żydów. Widzimy wiele drzewek zasadzonych ku upamiętnieniu Polaków ratujących Żydów podczas ostatniej wojny.

Oglądamy pomnik z wagonem, jednym z tych, którymi wywożono Żydów do obozów zagłady, zatrzymujemy się przy pomniku Janusza Korczaka. Następnie autokar zawozi nas do Ain Karem, miejsca nawiedzenia przez Maryję świętej Elżbiety.

Tam nawiedzamy kościół Spotkania Maryi z Elżbietą oraz kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Po bogatym we wrażenia dniu wracamy na kolację i nocleg do hotelu w Betlejem oglądając po drodze parlament izraelski (Kneset) i Menorę w nowej części Jerozolimy...

Dzień trzeci - czwartek 6. lutego 2014 r.

Galeria

Rano wyjazd w kierunku Hajfy. Po drodze zatrzymujemy się nad Morzem Śródziemnym przy pozostałościach rzymskiego akweduktu w Ceasarei Nadmorskiej,

mieście wybudowanym przez Heroda Wielkiego. Krótki postój wykorzystują niektórzy do zamoczenia nóg w morzu. Pogoda jest piękna, słońce mocno przygrzewa. W Caesarei był więziony św. Paweł przed wywiezieniem go do Rzymu. Tu też św. Piotr ochrzcił Korneliusza.

Następny postój mamy na Górze Karmel upamiętnionym pobytem proroka Eliasza.

W klasztorze Karmelitów pod wezwaniem Matki Bożej (Stella Maris) znajduje się grota Eliasza, a także piękna figura Matki Bożej Szkaplerznej. Po zwiedzeniu kościoła i groty idziemy do punktu widokowego, skąd rozpościera się wspaniała panorama portu i miasta Haify. Potem jeszcze rzut oka na ogrody Bahaitów (sekta wywodząca się z Iranu) i jedziemy do Nazaretu. W Nazarecie zwiedzamy Bazylikę

Zwiastowania z grotą Maryi, w której Anioł oznajmił Jej, że zostanie Matką Zbawiciela. Podziwiamy piękną figurę Maryi z Nazaretu i przechodzimy do pobliskiego kościoła św. Józefa (przy wejściu tablica polska z czasów wojny). Po zwiedzeniu podziemi (miejsce chrztu pierwszych chrześcijan) udajemy się na wspólną z grupą drugą Mszę św. w bazylice Zwiastowania. Po Mszy św. oglądamy tablice na ścianach (jest polska mozaika Matki Bożej) i udajemy się do autokaru, który zawozi nas do hotelu w Tyberiadzie na kolację i nocleg. Tyberiada jest pięknie położona nad brzegiem Jeziora Galilejskiego.

Dzień czwarty - piątek 7. lutego 2014 r.

Galeria

Rano wyjeżdżamy z Tyberiady i wzdłuż brzegów Jeziora Galilejskiego docieramy do Tabhy – miejsca w którym Jezus przekazał władzę nad Kościołem Piotrowi (kościółek Prymatu). W kościółku znajduje się skała (Mensa Christi), na której po Zmartwychwstaniu ukazał się Jezus Piotrowi i Apostolom i spożył z nimi śniadanie. Obok kościółka są stare schody wykute w skale, a nieco dalej ołtarzyk upamiętniający pobyt w tym miejscu Jana Pawła II w 2000 r. Metalowe drzwi do kościółka Prymatu zaprojektował Polak prof. Czesław Dźwigaj.

Następnie jedziemy do Kafarnaum, które zwane jest „Miastem Pana”, gdyż przez dłuższy czas zamieszkiwał w nim Jezus w domu św. Piotra. Zwiedzamy dom św. Piotra, nad którym wzniesiono nowoczesny kościół na słupach żelbetowych. Do domu tego przez dach spuszczono sparaliżowanego, którego uzdrowił Jezus.

W Kafarnaum mieszkał również setnik, którego sługę uzdrowił Pan Jezus. Obok znajduje się synagoga wzniesiona na fundamentach starszej, w której nauczał Jezus (uzdrowienie człowieka z uschłą ręką). Z Kafarnaum wiąże się też powołanie Lewiego (Mateusza).

Eucharystię mamy na powietrzu na Górze Błogosławieństw, podczas której słyszymy najpiękniejsze kazanie – Kazanie Jezusa z Ewangelii wg św. Mateusza. Potem przejeżdżamy do miejsca Rozmnożenia Chleba (Heptapegon = 7 źródeł), gdzie podziwiamy starą mozaikę na posadzce przedstawiającą dwie ryby i cztery bochenki chleba (piąty chleb jest na ołtarzu podczas Eucharystii). Następnym punktem programu zwiedzania jest przejazd łodzią po Jeziorze Galilejskim. Po przeczytaniu przez ks. Ireneusza fragmentu Ewangelii o uciszeniu burzy, następuje na statku znacząca cisza. Wracamy do Tyberiady na lunch, gdzie zaserwowano nam „rybę św. Piotra”, taką samą jak ta, którą Jezus kazał złowić Piotrowi dla uzyskania pieniążka potrzebnego na zapłacenie podatku świątynnego. Jedna z uczestniczek pielgrzymki znalazła w pyszczku ryby niespodziankę.

Po lunchu jedziemy na Górę Tabor – tradycyjne miejsce Przemienienia. Na szczyt wjeżdżamy małymi autobusikami, których kierowcy śmiało pędzą po licznych zakrętach. Zwiedzamy bazylikę zaprojektowaną przez włoskiego architekta A. Barluzziego (jego dziełem są liczne kościoły w Ziemi Świętej, także ten na Górze Błogosławieństw). Niektórzy z nas uczestniczyli w nabożeństwie uczczenia Najświętszego Sakramentu, które było akurat wtedy sprawowane dla grupy włoskiej.

Z Taboru jedziemy do pobliskiej Kany. To miejsce było bardzo ważne dla uczestniczących w naszej grupie małżonków (było 11 par małżeńskich) z racji uroczystego odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Okolicznościowe nabożeństwo odprawił w miejscowym kościele ks. Ireneusz. Małżonkowie otrzymali okolicznościowe poświadczenia odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Po uroczystości i degustacji wina z Kany udaliśmy się na nocleg do Tyberiady.

Dzień piąty - sobota 8. lutego 2014 r.

Galeria

Rano, przy wciąż pięknej pogodzie, udajemy się drogą biegnącą wzdłuż doliny Jordanu w kierunku Jerycha. Zatrzymujemy się nad Jordanem w tradycyjnym miejscu chrztu Jezusa, przy samej granicy z Jordanią. Następuje obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrztu i ksiądz Ireneusz każdego z nas symbolicznie polewa wodą.

Następnie jedziemy do Jerycha pod Górę Kuszenia. Po odczytaniu stosownego urywka Ewangelii udajemy się do kościoła Dobrego Pasterza po drodze oglądając sykomorę Zacheusza. Po Eucharystii jedziemy do Qumran, miejsca w którym w 1947 przypadkowo odnaleziono zwoje z II w. p. Ch., zawierające teksty Starego Testamentu. Po zwiedzeniu pozostałości osady żydowskiej wspólnoty esseńczykow udajemy się nad brzeg Morza Martwego dla zażycia kąpieli, z której skorzystali prawie wszyscy uczestnicy pielgrzymki. W dalszej drodze zajeżdżamy jeszcze na skraj Pustyni Judzkiej podziwiając z punktu widokowego jej surowe piękno.

Kolację i nocleg mamy w hotelu w Betlejem.

Dzień szósty - niedziela 9. lutego 2014 r.

Galeria

Rankiem jedziemy do Jerozolimy pod Bramę Lwów (św. Szczepana). Stąd udajemy się do kościoła św. Anny i Joachima i do groty, w której wedle starożytnej tradycji miała urodzić się Najświętsza Maria Panna. Kościołem opiekują się Ojcowie Biali z Francji. Obok kościoła znajdują się pozostałości Sadzawki Owczej (Betesda).

Idąc dalej przy kościele Skazania oglądamy makietę Starej Jerozolimy.

Drogę Krzyżową rozpoczęliśmy w podziemiach klasztoru Sióstr Syjońskich przy łuku „Ecce Homo”, w miejscu odkrytej posadzki Lithostrotos, prawdopodobnym miejscu sądu i skazania oraz wyszydzenia Jezusa. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy stacji czwartej, gdzie w podziemiach kościoła Ormian katolików znajduje się kaplica Adoracji N. Sakramentu z piękną bursztynową monstrancją autorstwa Polaka Mariusza Drapikowskiego z Gdańska. Wąskimi uliczkami starej Jerozolimy, zatrzymując się przy kolejnych stacjach, docieramy do Bazyliki Grobu Pańskiego.

W kaplicy św. Marii Magdaleny mamy Eucharystię niedzielną. Następnie nawiedzamy Grób Święty, Kalwarię i inne czcigodne miejsca Bazyliki.

Po lunchu udajemy się na Górę Syjon, aby nawiedzić wieczernik i kościół Zaśnięcia NMP. Zatrzymujemy się przy pomniku króla Dawida, a następnie wchodzimy schodami do „Sali na górze”, gdzie dokonało się ustanowienie Eucharystii i Zesłanie Ducha Św. Potem wchodzimy do kościoła, w którego dolnej części znajduje się figura Maryi pokazana w chwili zaśnięcia. Jest też akcent polski, kaplica z obrazem M. Bożej Częstochowskiej. Ostatnim punktem programu jest odwiedzenie tzw. Ściany Płaczu, czyli muru pozostałego po dawnej Świątyni wzniesionej przez Heroda Wielkiego na fundamentach świątyni Salomona. Nocujemy, jak poprzednio, w Betlejem.

Dzień siódmy - poniedziałek 10. lutego 2014 r.

Galeria

Ten dzień rozpoczynamy od szczytu Góry Oliwnej, miejsca Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Odwiedzamy małą okrągłą budowlę na terenie obecnego meczetu, w której na skale są ślady uznawane wg tradycji za miejsce Wniebowstąpienia.

Schodząc stokiem Góry Oliwnej nieco niżej trafiamy do kościoła Pater Noster, tradycyjnego miejsca z grotą, w której Jezus nauczył Apostołów modlitwy Ojcze Nasz. Są tu tablice z tekstem tej modlitwy w różnych językach (również po polsku). Schodząc niżej i podziwiając wspaniałą panoramę starej Jerozolimy dochodzimy do kościółka Dominus Flevit (Pan zapłakał – nad Jerozolimą) i wreszcie u stóp góry dochodzimy do Ogrodu Getsemani, miejsca modlitwy i agonii Chrystusa. Nieco dalej znajduje się w podziemiach kościoła prawosławnego „Grób Maryi”, czyli miejsce skąd Matka Boża została wzięta do nieba. Po zwiedzeniu ogrodu i obejrzeniu bardzo starych drzew oliwnych, udajemy się do kościoła Agonii (kościół Wszystkich Narodów), gdzie mamy Mszę św. przy Skale Agonii, miejscu na którym Zbawiciel modlił się przed pojmaniem.

Ostatnim punktem programu zwiedzania jest Betania, gdzie nawiedzamy kościół Marii, Marty i Łazarza. W drodze powrotnej przejeżdżamy obok Herodium, twierdzy zbudowanej Przez Heroda Wielkiego i miejsca jego pochówku. Podobno stąd wyszli żołnierze mordujący dzieci betlejemskie w czasie rzezi niewiniątek. Na nocleg udajemy się do Betlejem.

Dzień ósmy - wtorek 11. lutego 2014 r.

Galeria

Rano następuje wykwaterowanie z hotelu i przejazd do kościoła sióstr Karmelitanek w Betlejem, gdzie nawiedzamy relikwie bł. Miriam Baouardy (1846-1878), Arabki, charyzmatyczki i mistyczki beatyfikowanej przez Jana Pawla II. Po obejrzeniu filmu o błogosławionej i modlitwie przy jej relikwiach udajemy się jeszcze raz do starej Jerozolimy mając 2 godziny na modlitwę, zwiedzanie i zakupy pamiątek. Następnie jedziemy do Jaffy, gdzie w kościele św. Piotra mamy ostatnią na naszej pielgrzymce Eucharystię. W Jaffie przebywał prorok Jonasz, a w czasach chrześcijańskich św. Piotr, wskrzeszając kobietę o nazwisku Tabita (patrz opis w Dziejach Apostolskich).

Po spacerze wąskimi uliczkami starej Jaffy i nad brzegiem morza, kończymy naszą wędrówkę po Ziemi Świętej i udajemy się na lotnisko w Tel Avivie, skąd odlatujemy do Warszawy, a o trzeciej nad ranem następnego dnia docieramy do Kalisza.

 

Na koniec chciałbym w imieniu pielgrzymów serdecznie podziękować naszemu opiekunowi Ks. Prałatowi Jackowi Plocie za zorganizowanie tej pielgrzymki, a także ks. Ireneuszowi Świątkowi za głoszone katechezy, czytanie Pisma św. z komentarzem i pełne dużej wiedzy i erudycji opowiadanie nam o zwiedzanych miejscach.