In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Pielgrzymki i wyjazdy z parafii

Siódme diecezjalne spotkanie czcicieli
Grup Modlitwy św. O. Pio w Wołczynie

Już po raz siódmy czciciele i członkowie Grup Modlitwy św. Ojca Pio z diecezji kaliskiej spotkali się w sobotę 12 października na modlitwie w Wołczynie. Gospodarzami spotkania byli tradycyjnie ojcowie kapucyni i grupa modlitwy przy kościele św. Teresy w Wołczynie we współpracy z diecezjalnym asystentem  GMOP ks. Krzysztofem Ślicznym.

Galeria

Ewangeliczne przesłanie spotkania brzmiało ,, błogosławieni, którzy uwierzyli”.

Modlitwa o Ducha Świętego, zainicjowana przez gwardiana kapucyńskiej wspólnoty w Wołczynie o. Waldemara Korbę rozpoczęła uroczystą część spotkania w wołczyńskiej świątyni.

Medytacja ,, Wierzę  w Syna Bożego ,, wygłoszona przez krajowego asystenta Grup z Tenczyna o. Tomasza Duszyca nawiązywała do nowego roku formacyjnego dla grup, który rozpoczyna się wraz z  rokiem liturgicznym. Rok ten, będący częścią czteroletniego cyklu, ma nas wszystkich przygotować do obchodów jubileuszu 1050 -lecia chrztu Polski.

W szkole św. ojca Pio członkowie grup będą patrzeć na Jezusa szukając życiowych dróg ,, z Chrystusem, w Chrystusie i przez Chrystusa”. Na wzór św. o. Pio , umiłowanego syna Jezusa, będą odkrywać Jezusa w swoim życiu, szukać osobistych relacji z Nim, kontemplować Jezusa w Eucharystii, w Kościele, w konfesjonale, odnajdywać Jezusa Oblubieńca, Jezusa ukrzyżowanego, Jezusa w chwale zmartwychwstania.

Przesłanie o. Pio ,, niech Jezus będzie w twojej duszy, w twoim sercu, niech Jezus zawsze będzie przed twoimi oczyma, niech zawsze będzie twoim początkiem, centrum i celem, niech wchłania całe twoje życie„ zawierające duchowy program Świętego, zakończyło konferencję.

Uroczystą Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa w intencji pokoju z rozważaniami o. Pio, wygłoszonymi przez ks. Michała Świgoniaka. Między dziesiątkami radosnej tajemnicy Różańca św. wybrzmiały również osobiste intencje przyniesione w sercach czcicieli Świętego, zatroskanych o Kościół, świat, prześladowanych chrześcijan, Ojca św. kapłanów, rodziny, swoich bliskich i trudy dnia powszechnego.

Eucharystia koncelebrowana przez Ordynariusza kaliskiego, Księdza Biskupa Edwarda Janiaka stanowiła centrum spotkania dla członków grup a okolicznościowa homilia o życiu św. o. Pio zawierała również osobiste doświadczenia księdza biskupa z poznawania świętości tego włoskiego kapucyna.

Jak co roku, na czas wzajemnego spotykania się, odpoczynek przy ciepłym posiłku, zakup aktualnych pozycji książkowych na nowy rok liturgiczny i formacyjny oraz konferencję, gościnne podwoje otworzyło przed nami gimnazjum wołczyńskie.

Przedostatnim punktem programu spotkania była konferencja diecezjalnego egzorcysty ks. dr Marcina Wiśniewskiego na temat zagrożeń wiary. Temat ten  bardzo aktualny, wymagający szczególnej uwagi i troski wszystkich katolików oparty był na osobistych przeżyciach św. ojca Pio, dla którego droga do świętości prowadziła przez zwycięskie próby walki duchowej z mocami zła.

To był szczególny temat do przemyśleń, refleksji i zastanowienia się nad pokusami naszego życia, źródłami ich powstawania, obroną przed atakami Złego, uświadamianiem naszej ułomności i słabości i potrzebą chronienia naszych serc przed dostępem tego co zniszczy.

Spotkanie tradycyjnie zakończyła modlitwa Koronka do Bożego  Miłosierdzia i uroczyste uczczenie Relikwii św. stygmatyka.

Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowo liczny wymiar, wzięło w nim udział około 400 czcicieli i sympatyków, moderatorów grup i księży. W pielgrzymkach autokarowych, zorganizowanych przez swoich moderatorów oraz indywidualnie przybyli oni z  różnych stron do Wołczyna, parafii położonej w najbardziej odległej, południowej części naszej diecezji.

Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczył Jego Ekscelencja Ks. Biskup Edward Janiak, którego obecność niewątpliwie zgromadziła w tym miejscu tak wielu czcicieli o. Pio. Ponadto był to również szczególny dzień, poprzedzający Dzień Imienin księdza biskupa co zostało podkreślone życzeniami i śpiewem.

Również członkowie grupy wołczyńskiej skorzystali z tego uroczystego spotkania i złożyli gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu 25  lat kapłaństwa swojemu moderatorowi a zarazem proboszczowi parafii wołczyńskiej o. Waldemarowi Korbie. Było to zarazem oficjalne pożegnanie z założycielem wspólnoty wołczyńskiej, który mocą postanowień konstytucji oo. kapucynów zmienia dom swojej służby zakonnej.

Tegoroczne spotkanie miało jeszcze jeden radosny znak – odbywało się w słonecznych barwach złotej jesieni.

Do następnego spotkania 11 października 2014r.