In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Pielgrzymki i wyjazdy z parafii

ks. Mateusz Puchała

Pielgrzymka do Fatimy
i Santiago de Compostela

W dniach od 15 do 21 lipca 2013 roku odbyła się przygotowana przez Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i Biuro Pielgrzymkowe Orlando samolotowa pielgrzymka do Fatimy i Santiago de Compostela. W pielgrzymce uczestniczyło 45 osób, w tym aż ośmiu kapłanów: Kustosz Sanktuarium Ksiądz Prałat Jacek Plota, ks. kanonik Marian Błaszczyk, ks. kanonik Józef Posłuszny, ks. proboszcz Tomasz Płóciennik, ks. Łukasz Przybyła, ks. Mariusz Andrzejczak, ks. Przemysław Krupa oraz ks. Mateusz Puchała.

Poniedziałek - 15 lipca 2013 r.

Galeria

Nasze wspólne pielgrzymowanie rozpoczęło się Eucharystią, która była sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu w Sanktuarium Świętego Józefa. Po wspólnej modlitwie udaliśmy się autokarem na lotnisko Chopina w Warszawie. Tam spotkaliśmy się z naszą Panią pilot Eweliną Kupidło, która od tego momentu stała się naszym przewodnikiem. Po sprawnej odprawie bagażowo – biletowej o godz. 14.50 byliśmy już w samolocie i wyruszyliśmy do Portugalii. Po przylocie do Lizbony miał miejsce krótki objazd miasta – stolicy Portugalii, następnie udaliśmy się do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Wtorek - 16 lipca 2013 r.

Galeria

Drugiego dnia po śniadaniu udaliśmy się na zwiedzanie Lizbony. Po spacerze urokliwymi uliczkami starej Lizbony nawiedziliśmy Katedrę, gdzie od wieków szczególną czcią otaczany jest św. Wincenty – patron miasta. Później mogliśmy zobaczyć zamek św. Jerzego, skąd roztacza się wspaniała panorama na całą stolicę Portugalii. W godzinach południowych udaliśmy się Fatimy, gdzie w pierwszej kolejności uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, urokliwie wijącej się wśród gajów oliwnych i zagajników eukaliptusowych. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprowadził ks. Proboszcz Tomasz Płóciennik. Następnie udaliśmy się do przysiółka Aljuster, gdzie znajdują się domy dzieci, którym objawiła się Matka Boża. W dalszej kolejności przejechaliśmy do naszego hotelu na zakwaterowanie i krótki odpoczynek. Nieco później wspólnie nawiedziliśmy Kaplicę Objawień – serce Sanktuarium, Bazylikę Matki Bożej Różańcowej z grobami siostry Łucji oraz błogosławionych Franciszka i Hiacynty, Bazylikę Trójcy Świętej. Mogliśmy także zobaczyć pomnik bł. Jana Pawła II. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św. w jednej z wielu kaplic, ufundowanych dla pielgrzymów z całego świata. Wieczorem wzięliśmy udział w wyjątkowej modlitwie różańcowej oraz procesji z lampionami.

Środa - 17 lipca 2013 r.

Galeria

Kolejny dzień naszego pielgrzymowania rozpoczął się już bardzo wcześnie, gdyż o godzinie 6.00 rano uczestniczyliśmy w Eucharystii, która była sprawowana w Kaplicy Objawień Matki Bożej. Po Mszy św. udaliśmy się do hotelu na szybkie śniadanie i wyruszyliśmy do Batalhi, aby nawiedzić klasztor Matki Bożej Zwycięskiej – uznawany  za jeden z najwspanialszych przykładów architektury gotyckiej w Portugalii. Następnie udaliśmy się do Alcobaca, gdzie mogliśmy podziwiać przede wszystkim monumentalne opactwo cysterskie Santa Maria de Alcobaca. Kolejnym punktem naszego programu było Nazare. Jest to niewielkie, urokliwie miasteczko leżące u stóp potężnego klifu, wznoszącego się ponad falami oceanu. Na szczycie urwistej skały w średniowieczu powstało niewielkie miasteczko Sitio, słynące z figurki Najświętszej Maryi Panny oraz wielu cudów, które dokonały się za jej wstawiennictwem. Nazare sławne jest także jako kurort wodny, dlatego mieliśmy tam trochę wolnego czasu, aby podziwiać piękno przyrody. Wieczorem wróciliśmy do Fatimy na obiadokolację. O 21.30 po raz kolejny wzięliśmy udział w przepięknym nabożeństwie różańcowym oraz procesji z lampionami.

Czwartek - 18 lipca 2013 r.

Galeria

Czwartego dnia po śniadaniu opuściliśmy Fatimę i udaliśmy się autokarem do Hiszpanii do Santiago de Compostela. Po drodze zatrzymaliśmy się w Porto – największym mieście północnej Portugalii. Podczas rejsu statkiem po rzece mogliśmy zasmakować  przepięknych widoków miasta. Po tym niesamowitym rejsie udaliśmy się w dalszą drogę. W godzinach popołudniowych dotarliśmy już do Santiago de Compostela. Nawiedziliśmy Katedrę, gdzie znajdują się relikwie Jakuba Apostoła, uczestniczyliśmy we Mszy św. Mogliśmy także zobaczyć słynny Portyk Chwały oraz drzwi otwierane tylko w Roku Jubileuszowym. Późnym wieczorem udaliśmy się do hiszpańskiego hotelu na obiadokolację i nocleg.

Piątek - 19 lipca 2013 r.

Galeria

W kolejnym dniu naszego pielgrzymowania rano po śniadaniu wyjechaliśmy z Santiago de Compostela. Po drodze w kierunku Fatimy zatrzymaliśmy się w mieście Braga – dawna siedziba Prymasa Portugalii. Nawiedziliśmy tam Sanktuarium Dobrego Jezusa na Górze, gdzie szczególnie uroczyście obchodzone są Święta Wielkanocne. Następnie przejechaliśmy do Coimbry, historycznej stolicy Portugalii z założonym w 1290 r. uniwersytetem ze słynną barokową Bibliotekę Joanina. Później uczestniczyliśmy w Eucharystii w kościele św. Izabeli, która jest patronką Coimbry. Wieczorem wróciliśmy znowu do Fatimy i po raz kolejny uczestniczyliśmy w nabożeństwie różańcowym i procesji z lampionami.

Sobota - 20 lipca 2013 r.

Galeria

Szósty dzień naszej pielgrzymki rozpoczął się od Eucharystii, którą było nam dane przeżywać w Kaplicy Objawień Matki Bożej. Podczas wspólnej modlitwy prosiliśmy Maryję o duchowe owoce naszego pielgrzymowania. Polecaliśmy także nasze rodziny, bliskich oraz te wszystkie intencje, które były ukryte w naszych sercach. Po Mszy św. i śniadaniu pożegnaliśmy się z Fatimą i pojechaliśmy do Sintry, która jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mogliśmy tam zobaczyć i podziwiać Pałac Narodowy. Następnie udaliśmy się na Cabo da Roca – przylądek, który jest najdalej wysuniętym na Zachód punktem Europy. Z tego miejsca mogliśmy podziwiać przepiękny widok na bezkresny ocean. W dalszej kolejności jechaliśmy naszym autokarem trasą nadmorską i zatrzymaliśmy się na odpoczynek w miejscowości Cascais. Tam każdy z nas mógł zagospodarować sobie czas indywidualnie. Wieczorem wróciliśmy na nocleg do Lizbony, ale wcześniej zobaczyliśmy jeszcze słynną wieżę Belem oraz pomnik Odkrywców.

Niedziela - 21 lipca 2013 r.

Galeria

W ostatnim dniu naszego pielgrzymowania udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Lizbony – stolicy Portugalii. Uczestniczyliśmy także w niedzielnej Eucharystii w Kościele św. Antoniego. Następnie mogliśmy podziwiać perłę architektury portugalskiej – manueliński klasztor Hieronimitów. Po spacerze uliczkami Lizbony udaliśmy się lotnisko. Tam po odprawie biletowo – bagażowej o godzinie 15.55 (czasu portugalskiego) wylecieliśmy do Warszawy. Po wylądowaniu na Lotnisku Chopina pożegnaliśmy się z naszą Panią Pilot – Eweliną Kupidło i ruszyliśmy autokarem w kierunku Kalisza. Około godziny 01.00 w nocy dojechaliśmy szczęśliwie do naszego miasta, a pod Sanktuarium czekali nasi bliscy.

 

Jesteśmy szczęśliwi, że w Roku Wiary, który przeżywamy w całym Kościele mogliśmy pielgrzymować do tych pięknych miejsc, które są naznaczone szczególną obecnością Boga i Maryi. Pielgrzymka była niezwykła pod każdym względem, a do wielu przeżyć przyczynili się kapłani. Jesteśmy wdzięczni za ich posługę. Szczególne podziękowania należą się Księdzu Prałatowi Jackowi Plocie – Kustoszowi Sanktuarium Świętego Józefa, który czuwał nad całością i był inicjatorem naszego pielgrzymowania.

Czas tych siedmiu dni, które mogliśmy spędzić razem był wyjątkowym czasem. Był to przede wszystkim czas modlitwy, czas rekolekcji i czas głębokich przeżyć duchowych. Zapewne tę piękne chwile i wspomnienia pozostaną na długie lata w pamięci i sercach wszystkich pielgrzymów.