In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Rozmowy z Kustoszem

List na
Boże Narodzenie 2016 r.

Tekst: Ks. Prałat Jacek Plota

Kalisz, Boże Narodzenie 2016r.

Drodzy Czciciele Rodzino Świętego Józefa Kaliskiego

Pozdrawiam Was bardzo gorąco i serdecznie od Świętego Józefa Kaliskiego. Poprzez ten list pragnę nawiedzić Wasze domy i Wasze rodziny. Pragnę podzielić się z Wami odrobiną atmosfery „Polskiego Nazaretu”: ciepła, pokoju i miłości płynącej od Świętej Rodziny, od Jezusa, Maryi i Świętego Józefa.

Mijający rok bogaty w wydarzenia duchowe był czasem odnowi i umocnienia w wierze. Świętowaliśmy Jubileusz 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Naszą Ojczyznę odwiedził Ojciec Święty Franciszek, który uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Uwieńczeniem tego roku było uroczyste przyjęcie Jezusa Chrystusa za Króla i Pana przez całą naszą Ojczyznę  i każdego z nas.

Rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny, kolejny adwent czas przygotowania na świętowanie narodzin Bożego Syna. Przewodnikiem wiary w adwencie i w naszym życiu jest Święty Józef, któremu Pan Bóg powierzył szczególną rolę w dziele zbawienia. Małżonek Maryi, opiekun Syna Bożego Jezusa Chrystusa, Głowa Najświętszej Rodziny, wzór zawierzenia i posłuszeństwa Bogu.

Św. Józef ubogi w duchu, cichy, milczący, zwyczajny i prosty oddany bez reszty Woli Bożej,a jednocześnie potężny w swym działaniu, skuteczny orędownik u Boga. Ludzie to wyczuwają i spieszą do Niego ze swoimi problemami, przynoszą trudne dziś i niepewność jutra, ufni,że Święty Józef poprzez swoje wstawiennictwo u Boga zaradzi ich biedzie. Rzeczywiście tak jest, Święty Józef we właściwy  sobie sposób, często dyskretny, przychodzi z pomocą, skutecznie  pomaga w rozwiązaniu trudnych spraw, czego myślę sami niejednokrotnie doświadczyliście.

Coraz więcej pielgrzymów przybywa do naszego Sanktuarium – w ciągu roku jest ich około 500 tysięcy. Przybywają w grupach, indywidualnie lub rodzinnie. Korzystają z noclegu w Domu Pielgrzyma, uczestniczą w nabożeństwach, polecają się wstawiennictwu Świętego Józefa i doznają wielu łask, o czym często zaświadczają. W październiku tego roku została wydana książka pt. „Cuda Świętego Józefa – świadectwa i akty zawierzenia” część druga, w której umieszczone są świadectwa łask otrzymanych po 2000 roku. Możemy tam znaleźć opisy nadzwyczajnych wydarzeń dokonanych za wstawiennictwem Świętego Józefa w XXI wieku,   których fragmenty umieszczono w dołączonym do listu folderku. Książkę można nabyć w sklepiku parafialnym znajdującym się przy naszym Sanktuarium.

Proszę Was Drodzy Czciciele Świętego Józefa o apostolstwo – umacniajcie innych swoim świadectwem. Mówcie o Świętym Józefie, o Jego wielkiej mocy wstawienniczej w swojej rodzinie, w pracy, w sąsiedztwie wśród bliskich i dalszych znajomych. Zachęcajcie ich, aby chcieli należeć do Duchowej Rodziny Świętego Józefa Kaliskiego. Wszyscy Czciciele i członkowie Duchowej Rodziny uczestniczą  w dobrach duchowych. Obejmujemy Was modlitwą każdego dnia przed Najświętszym Sakramentem, podczas Mszy świętej w sobotę o godz. 1200 sprawowanej w intencji czcicieli i ofiarodawców, w nowennie do Świętego Józefa   w każdą środę o godz. 1800 oraz w I-szy czwartek każdego miesiąca gdy modlimy się w intencji rodzin i obrony poczętego życia i ta modlitwa jest nieprzerwanie od 13-tu lat transmitowana przez Radio Maryja i telewizję TRWAM. Niektóre uroczystości z naszego Sanktuarium są  również transmitowane na żywo przez telewizję internetową www.domjozefa.tv

Przygotowujemy się do Wielkiego Jubileuszu 400 lecia Cudownego Obrazu Świętego Józefa, który będziemy świętować w 2025 roku. Rozpoczęliśmy I-szy rok 9-cio letniej Nowenny przygotowującej na to wydarzenie.

Nasza Bazylika pięknieje: ukończyliśmy regotyzację murów zewnętrznych prezbiterium,   wykonaliśmy nową elewację całej świątyni, nad wejściem do Bazyliki umieszczona została nowa mozaika przedstawiająca Świętą Rodzinę Kaliską. To są te najważniejsze przedsięwzięcia, które udało się nam w tym roku zrealizować.

Wprawdzie Święty Józef jest skromny, ubogi i pokorny ale my wierni  Jego czciciele między innymi w ten sposób chcemy wyrazić naszą  cześć, przywiązanie i wdzięczność.

Bardzo dziękuję za modlitwę, za każdy przejaw życzliwości i dobroci z Waszej strony, za otrzymane listy, e-maile, intencje mszalne i modlitewne, za każdą najskromniejszą ofiarę przekazaną  na potrzeby naszego Sanktuarium.

Zapewniam, że wszystkie składane przez Was ofiary są w całości przeznaczone na szerzenie kultu Św. Józefa i rozwój Sanktuarium.

W naszym Sanktuarium można zamówić Msze Św. indywidualne, zbiorowe i wieczyste za zmarłych i za żyjących. Można również przysłać intencje modlitewne na środową Nowennę, na Mszę Św.  połączoną  z Koronką do Bożego Miłosierdzia w każdy piątek o godz. 1500 oraz na I-szo czwartkowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony życia. Każda zamówiona Msza Św. czy złożona intencja zostanie potwierdzona stosownym obrazkiem przesłanym na adres ofiarodawcy. Intencje bardzo proszę przysyłać listem lub pocztą elektroniczną.

Zostaną także odprawione dwie Nowenny 9-ciu Mszy Św. do Świętego Józefa: od 10 – 18 marca 2017r. przed Odpustem Św. Józefa Oblubieńca NMP, który przypada 19 marca oraz  od 26  maja do 03 czerwca 2017r.  przed Odpustem Opieki Św. Józefa, który będzie obchodzony 04 czerwca 2017r. Zachęcam Was do przysyłania swoich intencji, które będziemy polecać Bogu przez wstawiennictwo Świętego Józefa podczas Mszy Świętych przed Cudownym Obrazem w czasie  Nowenny. Intencje proszę przysyłać listem lub pocztą elektroniczną

Jeśli chcielibyście złożyć ofiarę na szerzenie  kultu Św. Józefa i rozwój Sanktuarium, podaję  nr konta bankowego: Sanktuarium Św. Józefa, Pl. Św. Józefa 7, 62-800 Kalisz

BS Ziemi Kaliskiej 94 8404 0006 2008 0011 6990 0001

Do dyspozycji pielgrzymów jest Dom Pielgrzyma, gdzie można wygodnie przenocować oraz Restauracja Świętego Józefa. W sklepiku parafialnym można kupić niepowtarzalne pamiątki. Można się z nami kontaktować:

nr tel. 62  757 58 22 , nr fax 62 767 51 70
lub pocztą elektroniczną e-mail: kancelaria@swietyjozef.kalisz.pl

Sekretariat czynny codziennie od godz. 800 do 1500 i tu można zgłaszać pielgrzymki, składać wota, świadectwa, prośby i podziękowania na Nowennę, zarezerwować nocleg w Domu Pielgrzyma oraz uzyskać wszelkie informacje.

Kiedy w wigilijny wieczór na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, łamiąc się z Wami opłatkiem poświęconym w Kaplicy Cudownego Obrazu składam życzenia:

„Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia,  aby Wasze serca wypełnione były pokojem, radością i nadzieją mającą swe źródło w Miłości Świętej Rodziny z Nazaretu w całym  nadchodzącym 2017 roku.

 

Szczęść Boże
Kustosz Sanktuarium Świętego Józefa