In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Rozmowy z Kustoszem

List na
Boże Narodzenie 2015 r.

Tekst: Ks. Prałat Jacek Plota

Drodzy Czciciele i Rodzino Świętego Józefa Kaliskiego

Kochani, kolejny rok zmierza ku końcowi. Jest już okres Adwentu, czas radosnego oczekiwania na przyjście Boga w osobie Jezusa Chrystusa. W Kościele Katolickim przeżywamy Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia Bożego, który potrwa od 8 grudnia 2015r. do 20 listopada 2016r. Zapowiedział to Ojciec Święty Franciszek: „ Drodzy bracia i siostry, często myślałem tym, jak Kościół może uczynić jeszcze bardziej oczywistym swe posłannictwo bycia świadkiem miłosierdzia. Jest to droga, która rozpoczyna się od nawrócenia duchowego. I dlatego postanowiłem ogłosić Jubileusz Nadzwyczajny, którego ośrodkiem będzie miłosierdzie Boże. Będzie to Rok Święty  Miłosierdzia. Chcemy przeżywać go w świetle słów Pana; „Bądźcie miłosierni jak Ojciec wasz jest  miłosierny”/Łk 6,36/”.  

Rok Jubileuszowy jest dla wszystkich kolejną szansą aby jeszcze bardziej poznać i zbliżyć się do Boga, doświadczyć Jego Miłosierdzia, którego przecież tak bardzo wszyscy potrzebujemy. Jest to dar wyjątkowego czasu łaski. Zechciejmy skorzystać z tego czasu nawrócenia i łaski, bo miłosierdzie to spotkanie z Bogiem, który wychodzi naprzeciw.

Nadchodzący rok będzie dla naszej  Ojczyzny i dla każdego z nas niezwykły  ponieważ będziemy obchodzić 1050 rocznicę Chrztu Polski i w tym właśnie czasie przybędzie do Polski Ojciec Święty Franciszek, który weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

W tym ważnym i wyjątkowym czasie staje przed nami Święty Józef Głowa Najświętszej    Rodziny, małżonek Maryi i Opiekun Syna Bożego, któremu Bóg wyznaczył szczególną rolę w dziele zbawienia.  Pokorny , milczący Święty, który mówi do nas swoimi czynami. Świadek     wiary, który uczy nas cichej i ofiarnej służby rodzinie i życiu zakorzenionej w Bogu i Jego Miłości. Święty Józef taki ubogi w duchu, zwyczajny i prosty oddany bez reszty Woli Bożej jest niezwykle potężny w swoim działaniu, skuteczny Orędownik i Patron na nasze trudne czasy.  Ludzie tak oddolnie to wyczuwają i dlatego śpieszą do Niego, przynoszą swoje problemy osobiste, małżeńskie, rodzinne, zawodowe, materialne, wszystko z czym borykają się każdego dnia. Z roku na rok rośnie liczba pielgrzymów przybywających do „Polskiego Nazaretu”.

Święty Józef to dar i skarb dla nasz wszystkich. Wy Drodzy i wierni Jego czciciele wiecie najlepiej. Wielu z Was osobiście doświadczyło jego wielkiej mocy wstawienniczej. Świadczą o tym składane podziękowania, świadectwa otrzymanych łask i cudów, wota dziękczynne. Wszystko to skrzętnie gromadzimy i przechowujemy w naszym Sanktuarium, bo świadczy to o tym, że Święty Józef  wysłuchuje naszych próśb i przychodzi z pomocą także tu i teraz w XXI wieku.

W Kaplicy Cudownego Obrazu znajduje się napis „Idźcie do Józefa On Wam dopomoże’, tymi słowami zachęcam Was wszystkich, powierzcie Mu swoje życie, życie Waszych rodzin, ich troski i niepokoje  wszystko to z czym musicie zmagać się każdego dnia. Zapewniam Was i jestem głęboko przekonany, że Święty Józef w sposób sobie właściwy, często dyskretny ale skuteczny przyjdzie z pomocą i pomoże w rozwiązaniu trudnych spraw zgodnie z Wolą Bożą. My sami nieustannie doświadczamy Jego wstawiennictwa.

Bardzo dziękuję za modlitwy, za listy, e-maile, za wszystkie ofiary,  przekazane na  potrzeby naszego Sanktuarium. Zapewniam, że wszystkie składane przez Was ofiary w całości są przeznaczone na szerzenie kultu  Św. Józefa i rozwój Sanktuarium.  Pamiętam o Was zawsze w modlitwie przed tronem Świętego Józefa i polecam Jego opiece, a w każdą sobotę o godz. 12.00 jest w Waszej intencji Msza św.

W minionym roku udało nam się ukończyć prace związane z osuszeniem – odwodnieniem murów Bazyliki, zakończyliśmy kapitalny remont organów i konserwację prospektu organowego. Obecnie trwają prace konserwatorskie przy regotyzacji murów zewnętrznych prezbiterium Bazyliki. To te najważniejsze zadania, które realizujemy aby Sanktuarium było coraz piękniejsze, a kult Świętego Józefa rozwijał się coraz bardziej. Nieprzerwanie od jedenastu lat trwa w I-szy czwartek miesiąca modlitwa w intencji rodzin i obrony życia transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję TRWAM.

W naszym Sanktuarium można zamówić Msze Św. indywidualne, zbiorowe i wieczyste za   zmarłych i za  żyjących. Można również przysłać intencje modlitewne na środową Nowennę, na Mszę Św. połączoną  z Koronką do Bożego Miłosierdzia w każdy piątek o godz. 1500 oraz na I-szo czwartkowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony życia. Każda zamówiona Msza Św. czy złożona intencja zostanie potwierdzona stosownym obrazkiem przesłanym na adres ofiarodawcy.

Zostaną także odprawione dwie Nowenny 9-ciu Mszy Św. do Świętego Józefa: od 10 – 18 marca 2015r. przed Odpustem Św. Józefa Oblubieńca NMP, który przypada 19 marca oraz  od 27 maja  – 04 czerwca 2016r.  przed Odpustem Opieki Św. Józefa, który będzie obchodzony 05 czerwca  2016r. Zachęcam Was do przysyłania swoich intencji, które będziemy polecać Bogu przez wstawiennictwo Świętego Józefa podczas Mszy Świętych przed Cudownym Obrazem w czasie  Nowenny. Intencje proszę przysyłać listem lub pocztą elektroniczną.

Jeśli chcielibyście złożyć ofiarę na szerzenie  kultu Św. Józefa i rozwój Sanktuarium, podaję nr konta bankowego: Sanktuarium Św. Józefa, Pl. Św. Józefa 7, 62-800 Kalisz

BS Ziemi Kaliskiej 94 8404 0006 2008 0011 6990 0001

Do dyspozycji pielgrzymów jest Dom Pielgrzyma, gdzie można wygodnie przenocować oraz Restauracja Świętego Józefa. W sklepiku parafialnym można kupić niepowtarzalne pamiątki. Można się z nami kontaktować:

nr tel. 62  757 58 22 , nr fax 62  767 51 70
lub pocztą elektroniczną e-mail: kancelaria@swietyjozef.kalisz.pl

Sekretariat czynny codziennie od godz. 800 do 1500 i tu można zgłaszać pielgrzymki, składać wota, świadectwa, prośby i podziękowania na Nowennę, zarezerwować nocleg w Domu Pielgrzyma oraz uzyskać wszelkie informacje.

Kochani,
zbliżają się Święte Bożego Narodzenia – Miłość przychodzi na świat.
Łamiąc się z Wami opłatkiem poświęconym przed Cudownym Obrazem Świętego Józefa życzę,  by tegoroczne Święta i nadchodzący 2016 rok były bogate w Boże Miłosierdzie dla każdego z Was.
Niech dary, które w dzieje świata wnosi Boże Dziecię – miłość, pokój i radość staną się udziałem każdego z nas.

Szczęść Boże
Kustosz Sanktuarium Świętego Józefa