In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Rozmowy z Kustoszem

List na
Boże Narodzenie 2013 r.

Tekst: ks. prałat Jacek Plota

Drodzy Czciciele, Rodzino Świętego Józefa Kaliskiego

W atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragnę duchowo nawiedzić Wasz dom, Waszą rodzinę. Bardzo serdecznie witam i w geście pozdrowienia ściskam dłoń każdego z Was. Zapewniam, że pamiętam o Was zawsze przed tronem Świętego Józefa Kaliskiego i polecam Jego opiece.

Rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny. Przeżywamy okres adwentu – czas radosnego oczekiwania na przyjście Boga w osobie Jezusa Chrystusa. Kolejny adwent w naszym życiu to czas, który daje nam Bóg aby zatrzymać się w codziennym zabieganiu, by zrozumieć, że nie ważne są nasze plany i zamierzenia, nasze osiągnięcia i porażki. Ważne jest to, że możemy wszystko rozpocząć od nowa, możemy pogłębić naszą relację z Bogiem. Boża Miłość – Syn Boży przychodzi na świat w rodzinie Maryi i Józefa, by uświadomić nam jaką wartość na życie ludzkie, aby ubogacić nasze człowieczeństwo, wprowadzić w nasze życie promień Bożej Miłości i umocnić nadzieję.

Nadchodzący rok dla nas Polaków jest szczególny, bowiem 27 kwietnia 2014r. będzie miała miejsce Kanonizacja Bł .Jana XXIII i Bł. Jana Pawła II największego z rodu Polaków. Jest to dla nas czas duchowego oczekiwania i przygotowania do tego wielkiego wydarzenia w dziejach Kościoła i naszego Narodu. Musimy przypomnieć, że 4 czerwca 1997r. Papież Jan Paweł II przybył do kaliskiego Sanktuarium, aby pokłonić się Świętemu Józefowi. Ukazał wówczas nam Świętego Józefa jako patrona życia, małżeństwa i rodziny. Także wtedy zawierzył opiece Świętego Józefa cały nasz Naród, wszystkie rodziny, rodziców, młodzież, dzieci, ludzi chorych i cierpiących oraz obronę poczętego życia w Polsce i na świecie. Zostawił nam swoisty testament, który brzmi: „Obowiązek służby życiu spoczywa na wszystkich i na każdym z nas, ale ta odpowiedzialność w szczególny sposób spoczywa na rodzinie, która jest „wspólnotą życia i miłości”. Bracia i Siostry ani na chwilę nie zapominajcie o tym, jak wielką wartością jest rodzina./../ Prawo do życia nie jest kwestią światopoglądu, nie jest prawem religijnym, ale jest prawem człowieka” – słowa te zostały wyryte na kaliskim pomniku Jana Pawła II.

Realizujemy ten testament dzięki comiesięcznym pierwszo-czwartkowym nabożeństwom w intencji rodzin i obrony poczętego życia transmitowanym przez Radio Maryja, Radio Rodzina i telewizję TRWAM. Do tronu naszego niezawodnego Opiekuna i Orędownika przybywa coraz więcej czcicieli i pielgrzymów, aby dziękować Mu za otrzymane łaski oraz prosić o pomoc, o opiekę i ratunek. Święty Józef we właściwy sobie sposób otoczy opieką, zaradzi każdej biedzie i swoim przemożnym wstawiennictwem wyjedna u Boga potrzebne łaski. Dzięki temu kult Świętego Józefa rozwija się coraz bardziej.

W minionym roku dzięki opiece naszego niezawodnego Patrona , a także dzięki Waszym modlitwom i ofiarom złożonym na potrzeby naszego Sanktuarium mogliśmy kontynuować dalsze prace konserwatorskie w Bazylice. Zakończona została restauracja wszystkich sześciu bocznych ołtarzy i ambony. Poddane zostały konserwacji zabytkowe szaty liturgiczne, które wraz z innymi eksponatami zostały umieszczone w kapitularzu – skarbcu.

W nadchodzącym zaś roku przymierzamy się do osuszenia- odwodnienia murów Bazyliki i nałożenia nowej elewacji na całą Bazylikę. Jest to ogromne przedsięwzięcie, ale ufam, że i tym razem dzięki pomocy naszego Opiekuna Św. Józefa, Waszym modlitwom i materialnemu wsparciu będziemy mogli zrealizować te zadania.

Bardzo dziękuję za modlitwę, za każdy przejaw życzliwości i dobroci z Waszej strony, za otrzymane listy, intencje mszalne i modlitewne, za każdą najmniejszą ofiarę, przekazaną na potrzeby naszego Sanktuarium. Zapewniam, że wszystkie składane przez Was ofiary w całości są przeznaczone na szerzenie kultu Św. Józefa i rozwój Sanktuarium.

Pozwólcie, że po raz kolejny zaproszę Was wszystkich „Idźcie do Józefa, On Wam dopomoże”. Powierzcie Mu swoje dziś i niepewność jutra, radości i troski. Wasze rodziny i całe Wasze życie oddajcie w Jego przemożną opiekę bo Święty Józef jest skutecznym i potężnym Orędownikiem, patronem na nasze trudne czasy.

Najwspanialszym podarunkiem ofiarowanym bliskim jest Msza św. i modlitwa. W naszym Sanktuarium można zamówić Msze Św. indywidualne, zbiorowe i wieczyste za zmarłych i za żyjących. Można również przysłać intencje modlitewne na środową Nowennę, na Mszę Św. połączoną z Koronką do Bożego Miłosierdzia w każdy piątek o godz. 1500 oraz na I-szo czwartkowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony życia. Każda zamówiona Msza Św. czy złożona intencja zostanie potwierdzona stosownym obrazkiem przesłanym na adres ofiarodawcy. Intencje bardzo proszę przysyłać listem, pocztą elektroniczną lub podać telefonicznie.

Zostaną także odprawione dwie Nowenny 9-ciu Mszy Św. do Świętego Józefa: od 10 – 18 marca 2014r. przed Odpustem Św. Józefa Oblubieńca NMP, który przypada 19 marca oraz od 24 – 31 maja 2014r. przed Odpustem Opieki Św. Józefa, który będzie obchodzony 01 czerwca 2014r. Zachęcam Was do przysyłania swoich intencji, które będziemy polecać Bogu przez wstawiennictwo Świętego Józefa podczas Mszy Świętych przed Cudownym Obrazem w czasie Nowenny. Intencje proszę przysyłać listem, pocztą elektroniczną lub podać telefonicznie.

Jeśli chcielibyście złożyć ofiarę na szerzenie kultu Św. Józefa i rozwój Sanktuarium, podaję nr konta bankowego:

Sanktuarium Św. Józefa, Pl. Św. Józefa 7, 62-800 Kalisz
BS Ziemi Kaliskiej 94 8404 0006 2008 0011 6990 0001

Do dyspozycji pielgrzymów jest Dom Pielgrzyma, gdzie można wygodnie przenocować oraz Restauracja Świętego Józefa. W sklepiku parafialnym można kupić niepowtarzalne pamiątki. Można się z nami kontaktować:

nr tel. 62 757 58 22 , nr fax 62 767 51 70
lub pocztą elektroniczną e-mail: kancelaria@swietyjozef.kalisz.pl

Sekretariat czynny codziennie od godz. 800 do 1500 i tu można zgłaszać pielgrzymki, składać wota, świadectwa, prośby i podziękowania na Nowennę, zarezerwować nocleg w Domu Pielgrzyma oraz uzyskać wszelkie informacje.

Kiedy w wigilijny wieczór na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, łamiąc się z Wami opłatkiem poświęconym w Kaplicy Cudownego Obrazu składam życzenia:

„Niech dary, które w dzieje świata wnosi Boże Dziecię - miłość, pokój i radość staną się udziałem każdego z Was, a blask Betlejemskiej Nocy niech rozświetla każdy dzień w nadchodzącym 2014 roku.

Szczęść Boże
Kustosz Sanktuarium Świętego Józefa