Wprowadzenie Biskupa Kaliskiego do uroczystej koncelebry w Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w Sanktuarium św. Józefa

I
Obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w okresie drugiej wojny światowej. Jest on kontynuacją idei pielgrzymki, z jaką po drugiej wojnie światowej przez 60 lat przybywali do Kalisza Księża, byli więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau, by dziękować św. Józefowi za cudowne ich ocalenie. Kiedy bowiem wojna światowa zbliżała się ku końcowi, Niemcy, by zatrzeć ślady zbrodni, postanowili zlikwidować obóz koncentracyjny w Dachau. Wiadomość ta dotarła potajemnie do więźniów. Wówczas przebywający w obozie Księża zwrócili się w modlitwie do św. Józefa i zawierzyli Mu swój los. Złożyli ślub, że jeśli szczęśliwie ocaleją, będą co roku udawać się w pielgrzymce do Sanktuarium Kaliskiego, by św. Józefowi dziękować za ocalenie i szerzyć Jego kult. Ocaleli. Ślubu dochowali.
W pierwszych latach po wojnie przybywali do Kalisza w dniu 29 kwietnia w liczbie kilkuset osób. W miarę upływu lat zmniejszała się ich liczba. W ubiegłym roku, na 60-lecie pielgrzymki, przybyło ich już tylko 9.
Obchodzony dziś z ustanowienia Konferencji Episkopatu Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego ma na celu także zachowanie od zapomnienia pamięci o męczeństwie kapłanów diecezjalnych i zakonnych, oraz osób konsekrowanych. Przez hitlerowskich okupantów zostali oni oderwani od posługi duszpasterskiej i religijnej i osadzeni w obozach zagłady za to tylko, że byli duchownymi i Polakami. Byli jak światło, o którym mówi Ewangelia. W ich nauczaniu i działaniu ujawniało się zło hitlerowskiej okupacji. Z tego powodu byli znienawidzeni przez okupanta. „Każdy bowiem, jak mówi Pan Jezus, kto dopuszcza się nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków” (J 3,20).
Jest jeszcze jeden szczególny cel, dla którego obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Chcemy oddać hołd wszystkim duchownym - bohaterom, męczennikom, świętym. Za nich modlimy się, by Bóg bogaty w miłosierdzie dał wszystkim udział w chwale świętych w niebie.
II
Obchodzony w Kaliskim Sanktuarium św. Józefa Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego ma wymiar ogólnokrajowy.
Witam gorąco byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau, którzy stają się łącznikami między dawnymi i nowymi czasy:
- Księdza Biskupa Ignacego Jeża
- Księdza Kanonika Zdzisława Lipińskiego
- Księdza Kanonika Leona Stępniaka
- Ojca Zdzisława Skorupińskiego
- Ojca Hugolina Pieprzyka OFM
- Ojca Zdzisława Gardockiego OFM
- Księdza Tadeusza Koseckiego
- Księdza Włodzimierza Rabczewskiego.
Witam serdecznie Księży Biskupów delegatów z polskich metropolii:
- Księdza Arcybiskupa Wojciecha Ziembę, Metropolitę Białostockiego
- Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego
- Księdza Biskupa Seniora Bronisława Dembowskiego z Włocławka
- Księdza Biskupa Seniora Juliana Wojtkowskiego z Olsztyna
- Księdza Biskupa Józefa Zawitkowskiego, Biskupa Pomocniczego z Łowicza
- Księdza Biskupa Jana Wątrobę, Biskupa Pomocniczego z Częstochowy.
Witam kapłanów przedstawicieli z poszczególnych diecezji:
- z Archidiecezji Częstochowskiej
- z Diecezji Drohiczyńskiej
- z Archidiecezji Lubelskiej
- z Diecezji Łowickiej
- z Archidiecezji Olsztyńskiej
- z Diecezji Opolskiej
- z Diecezji Pelplińskiej
- z Archidiecezji Poznańskiej
- z Diecezji Radomskiej
- z Diecezji Sosnowieckiej
- z Diecezji Świdnickiej
- z Diecezji Tarnowskiej
- z Diecezji Toruńskiej
- z Diecezji Włocławskiej
- z Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Witam delegację Księży Biskupów i kapłanów z Litwy, którzy przybyli z pielgrzymką do św. Józefa w Kaliszu:
- Księdza Biskupa Rimmantasa Norwilla - Ordynariusza z Mariampola
- Księdza Biskupa Jonasa Iwanauskasa - Biskupa Pomocniczego z Archidiecezji Kowieńskiej.
Witam Was, Carissimi, przedstawiciele parafii 7 dekanatów diecezji kaliskiej, która otrzymała w dziedzictwie organizację Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego i otrzymane zadanie spełnia po raz pierwszy.
Witam uczestników 37. Sympozjum Józefologicznego, które zebrało się dziś w Kaliszu na swoim dorocznym spotkaniu naukowym.
Witam Was, Siostry i Bracia - Diecezjanie!
Myślami i sercem obejmujemy wszystkich, którzy z nami łączą się duchowo na czele z byłym więźniem i wielce zasłużonym dla rozwoju kultu św. Józefa - Księdzem Arcybiskupem Kazimierzem Majdańskim.
Gorąco proszę Księdza Biskupa Ignacego Jeża o przewodniczenie naszej Eucharystii. Ksiądz Biskup w ubiegłym roku przewodniczył Eucharystii i wygłosił słowo Boże. Było to w 60-lecie ocalenia obozu w Dachau.
Dziś Ksiądz Biskup także przewodniczy Eucharystii i wygłosi słowo Boże, by w ten sposób zainaugurować nowy etap dziękczynienia, które będzie kontynuowane w Kaliskim Sanktuarium za owe pamiętne ocalenie w dniu 29 kwietnia 1945 roku.