In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Homilie Biskupa Kaliskiego

Zaproszenie Biskupa Kaliskiego na Diecezjalną Pielgrzymkę Rolników do św. Józefa

bp Stanisław Napierała, 1 czerwca 2003 r.

Drodzy Diecezjalne,
Dziś 83-cie Urodziny Ojca Świętego Jana Pawła II. Kościół w Polsce udał się w swoich przedstawicielach w pielgrzymce narodowej do Rzymu, aby złożyć Ojcu Świętemu życzenia i razem z Nim dziękować Bogu za 25 lat Jego Pontyfikatu, czyli papieskiej posługi Kościołowi na Stolicy Piotrowej.

Ojciec Święty zgromadzi pielgrzymów - rodaków z Polski na uroczystej Eucharystii, którą będzie sprawował na Placu św. Piotra. Podczas niej ogłosi świętymi dwoje Polaków: Błogosławioną Urszulę Ledóchowską, Założycielkę Zgromadzenia Sióstr Szarych Urszulanek, oraz Błogosławionego Biskupa Józefa Pelczara. W ten sposób wskaże na nowo świętość, jako powołanie i cel naszego życia. Będę w Rzymie na tej uroczystości razem z pielgrzymami z naszej Diecezji.

Wszyscy połączmy się duchowo z Ojcem Świętym dziś we Mszy świętej niedzielnej i módlmy się w Jego intencji.

Jako Diecezja, będziemy w szczególny sposób łączyć się z Najwyższym Pasterzem Kościoła, Jubilatem, za dwa tygodnie, w niedzielę l czerwca. Wtedy będziemy uroczyście wspominać szóstą rocznicę Jego wizyty w Kaliszu, Stolicy Diecezji. Już w sobotę, 31 maja, o godz. 2022, wyruszy procesja z kościoła św. Wojciecha w Kaliszu - Zawodzie, najstarszej części miasta i przejdzie ulicami Kalisza kierując się do Placu św. Józefa przy kościele - Sanktuarium św. Patriarchy, gdzie stoi pomnik ku czci Jana Pawła II. W procesji będzie niesiona kopia Obrazu św. Józefa Kaliskiego, która przed kilku laty nawiedziła wszystkie parafie naszej Diecezji, a obecnie znajduje się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego.

Nazajutrz, w niedzielę, l czerwca, o godz. 1222, zostanie odprawiona Msza św. ku czci Opieki św. Józefa.

Z tego, co wyżej powiedziałem wynika, że uroczyste dziękczynienie za 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II kształtujemy na wzór spotkania Ojca Świętego z nami przed sześciu laty w Kaliszu. W centrum spotkania była wówczas Msza św. Jakże się raduję -mówił Ojciec Święty - że Ofiarę Eucharystyczną sprawuję w Sanktuarium św. Józefa. To Sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i Narodu.

Zapraszam Was, Drodzy Diecezjanie, do udziału w procesji w sobotę 31 maja oraz we Mszy św. w niedzielę, l czerwca. Zapraszam zwłaszcza parafie z Kalisza i z sąsiedztwa Kalisza, które tradycyjnie, od lat, przybywają na Odpust Opieki św. Józefa.

Bracia i Siostry!

Pozwólcie, że osobno jeszcze zwrócę się do ludzi pracy na roli, do naszych rolników. Należą oni do tych, którym dziś żyje się bardzo ciężko. Musi być źle na polskiej wsi, skoro rolnicy zdecydowali się podjąć protest na drogach. Ludzi pracy na roli cechuje bowiem odruchowy szacunek dla władzy i uległość wobec niej.

Powinniśmy starać się pomóc naszym rolnikom, zwłaszcza teraz, gdy zostają poddawani procesowi przeobrażania polskiej wsi. To rolnikom przyjdzie rychło nie tylko nas żywić, ale także bronić; bronić polskiej ziemi, jako dziedzictwa, które za cenę krwi broniły pokolenia naszych praojców. Nie pozostawiajmy rolników w osamotnieniu. Stańmy z nimi i udzielmy im duchowej pomocy.

Rolnicy! Ludzie pracy na roli! Zapraszam Was do św. Józefa w Kaliszu w niedzielę, l-go czerwca, na godzinę 12—. Idźcie do Józefa ze swoimi niepokojami i problemami. Przybądźcie, jak najliczniej, w diecezjalnej pielgrzymce rolników. Będziemy razem modlić się w łączności z Ojcem Świętym, polecając wstawiennictwu św. Józefa wasze trudne sprawy i waszą przyszłość. Jestem głęboko przekonany, że św. Józefowi, któremu Bóg powierzył największe swoje skarby - Jezusa i Maryję - nie odmówi Jego wstawiennictwu za wami!

Proszę panów Sołtysów oraz ludzi, którym leżą na sercu sprawy rolników, by wspólnie z miejscowymi duszpasterzami pomogli zorganizować w wioskach i w parafiach grupy pielgrzymkowe rolników. Proszę także, aby do niedzieli, 25 maja, zgłosić księżom proboszczom grupy rolników, którzy przybędą do Kalisza autokarami, abyśmy tu mogli zabezpieczyć dla nich miejsce postoju.

Bracia i Siostry, Diecezjanie!

W Ewangelii dzisiejszej niedzieli Jezus przyrównuje Siebie do krzewu winnego, swojego zaś Ojca do rolnika, a nas do winnej latorośli. Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia... Ja jestem krzewem winnym — wy latoroślami (J 15, 1). Przy pomocy tego obrazu, zaczerpniętego z uprawy ziemi, Jezus pragnie nam uprzytomnić prawdę, że bez Niego nic nie możemy uczynić, aby się zbawić. Jak latorośl nie może przynosić owocu sama ze siebie, o ile nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie... Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity (J 15,6).

Trwajmy zatem stale w zjednoczeniu z Jezusem Chrystusem i w Nim trwajmy zjednoczeni między sobą, tworząc jedną wspólnotę Kościoła.

Na tę jedność bosko-ludzką z serca wszystkim błogosławię.