In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Galerie

Nawiedzenie Obrazu
Pani Jasnogórskiej

(Poniżej akrtykułu znajduje się bogata galeria zdjęć z Nawiedzenia)

11 września 2010 roku stał się historycznym dniem dla Kalisza i Diecezji Kaliskiej. Matka Boża w znaku Obrazu Peregrynacji z Jasnej Góry stanęła na Placu przed Bazyliką. Tu przyjęły ją tysiące wiernych z całej Diecezji. Oto fotogaleria z przebiegu rozpoczęcia peregrynacji Obrazu w Diecezji Kaliskiej i w naszym Sanktuarium, które jako pierwsze z parafii Diecezji przyjęło Matkę Bożą.

W słowie zapraszającym do udziału w uroczystości powitania obrazu Biskup Kaliski Stanisław Napierała pisał: "Jest to wydarzenie o historycznym znaczeniu w życiu naszej Diecezji. Chciałoby się za św. Elżbietą wołać: A skądże nam to, że Matka Pana naszego przychodzi do nas. Wierzymy, że posyła nam Ją Pan Jezus. Z Nią będzie nam, ludziom zagubionym, łatwiej odnaleźć drogę do Boga, zdobyć się na odwagę, aby otworzyć Mu drzwi serca i Go przyjąć. I tak na nowo odnaleźć pokój wnętrza, radość, moc Ducha."

Uroczystość powitania Obrazu odbyła się na Placu św. Józefa na specjalnie przygotowanym Ołtarzu Nawiedzenia. Od godziny 16.00 przybyli z całej diecezji wierni trwali na modlitwie, oczekując na przybycie Obrazu w specjalnie przygotowanych na tę okoliczność sektorach. Wśród tysięcy oczekujących wiernych było ponad dwóstu kapłanów, 33 biskupów z Polski, kilkaset sióstr zakonnych, grupy duszpasterskie, poczty sztandarowe, delegacje parlamentarzystów, władz miejskich, powiatowych, gminnych i samorządowych. Nie zabrakło przedstawicieli żadnej z parafii Diecezji Kaliskiej. Modlitwie oczekiwania przewodniczyli kapłani, a śpiew poprowadziło kilkanaście zrzeszonych chórów i kilka orkiestr.

O godzinie 17.00 na Plac św. Józefa przyjechał z Łodzi specjalny samochód-kaplica. Wizerunek Maryi został powitany w uroczystej procesji. Nieśli go na swoich ramionach przedstawiciele Akcji Katolickiej, Caritas, Rad Duszpasterskich i Ekonomicznych, służba zdrowia, policja, straż pożarna, matki, ojcowie i młodzież, Bractwo Kurkowe, Bractwo św. Józefa, Straż Rzymska, studenci, siostry zakonne, klerycy i kapłani. Rozważania podczas procesji, w oparciu o modlitwę Pod Twoją obronę, poprowadził ks. prałat Henryk Orszulak, wikariusz biskupi. Po umiejscowieniu Obrazu w Ołtarzu Nawiedzenia odczytano telegram papieża Benedykta XVI, po którym Biskup Kaliski Stanisław Napierała powitał Wizerunek Maryi w progach Diecezji Kaliskiej.

Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk a homilię wygłosił arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

Kończąc Eucharystię, Prymas Posli ks. abp Józef Kowlaczyk zwrócił się do Maryi i wiernych w słowach: "Pani Jasnogórska, nie przestawaj podczas tej drogi nawiedzenia ukazywać wszystkim Twojego Syna. Nie przestawaj uczyć wzajemnego zaufania, braterstwa i solidarności, odpowiedzialności za dobro wspólne, którym jest Polska i Kościół, budowania kompromisów, a nie konfliktów, solidarności braterskiej i miłości bliźniego nie tyle słowami, ile postawą i czynem."

Po zakończonej Eucharystii Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej wprowadzono do Bazyliki Św. Józefa, w której rozpoczęło się całonocne czuwanie.

Po uroczystym powitaniu Obrazu w Kaliszu Wizerunek rozpocznie wędrówkę po kolejnych parafiach Diecezji Kaliskiej. W każdej będzie przez jedną dobę. Peregrynacja zakończy się 23 października 2011 roku w Kaliskiej Katedrze.

Warto zaznaczyć, że rozpoczęta 11 września 2010 roku w Diecezji Kaliskiej peregrynacja jest już drugim nawiedzeniem obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Poprzednie trwało od sierpnia 1957 roku aż do roku 1980 i wówczas było elementem przygotowań do milenium chrztu Polski.

GALERIE ZDJĘĆ

Dekoracjadk1 Pl. św. Józefa

Plac św. Józefa i okolica Bazyliki zostały na tę uroczystość odświętnie przybrane.

Galeria fotografii

 

 

 

Powitanie na Pl. św. Józefa

dk2Wśród tysięcy oczekujących wiernych było ponad dwóstu kapłanów, 33 biskupów z Polski, kilkaset sióstr zakonnych, grupy duszpasterskie, poczty sztandarowe, delegacje parlamentarzystów, władz miejskich, powiatowych, gminnych i samorządowych. Nie zabrakło przedstawicieli żadnej z parafii Diecezji Kaliskiej.

Galeria fotografii

 

dk3Nocne czuwanie w Bazylice

Od godziny 21.00 do godziny 15.00 następnego dnia w Bazylice św. Józefa trwało czuwanie przy Wizerunku Pani Jasnogórskiej. Chyba każda rodzina naszej Parafii miała przy Obrazie choć przez chwilę swojego przedstawiciela...

Galeria fotografii

 

 Pożegnanie w Bazylice

12 września o godzinie 14.30 rozpoczęła się Msza Święta kończąca peregrynację Wizerunku Pani Jasnogórskiej w Kaliskim Sanktuarium św. Józefa.

Galeria fotografii

 

 

 

Wizyta Obrazu w Zakładzie Karnym, Domu Pomocy Społecznej, Domu dla bezdomnych mężczyzn i w Domu Dziecka