In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

https://www.swietyjozef.kalisz.pl/main/dachau.gif

Bł. ks. Władysław Mączkowski (1911-1942)

Władysław Mączkowski (ur. 24 czerwca 1911 w Ociążu, zm. 20 sierpnia 1942 w Dachau)- polski duchowny katolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego. Syn Szczepana, maturę zdał w 1931 roku w Gimnazjum Męskim w Ostrowie Wielkopolskim. Studiował w seminariach w Poznaniu i Gnieźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1937 z rąk prymasa Augusta Hlonda. Administrator parafii Łubowo; wyróżniał się wzorowym życiem kapłańskim i wielkim zapałem duszpasterskim.

Bł. ks. Władysław MączkowskiPodczas II wojny światowej pełnił tajnie posługę kapłańską. Aresztowany 26 sierpnia 1940 został następnie przewieziony do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w KL Dachau.

Beatyfikowany został przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 roku w grupie 108 błogosławionych męczenników.

Uhonorowany został m.in. portretami: w galerii wykładowców i absolwentów w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kompałły i Lipskiego (d. Gimnazjum Męskie) w Ostrowie oraz w prezbiterium kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Ociążu.

Cechował go wielki zapał duszpasterski i wzorowe życie kapłańskie. Był uważany przez współwięźniów za przykład cichego i ofiarnego kapłana, zapominającego o sobie, który wnosił w miejsce obozowego upodlenia i poniżenia człowieka jasność wiary i dobroć. Mówił do więźniów o śmierci, jako o radosnym spotkaniu z Chrystusem. Podnosił na duchu załamanych, kierując ich myśl ku miłosierdziu Bogu. W tych warunkach wielokrotnie, ku zdumieniu współwięźniów, okazywała się jego heroiczna miłość bliźniego, gdy sam umierając z wycieńczenia, niósł pomoc cierpiącym albo dzielił się z nimi swoją głodową porcją chleba.