In English In Italiano Auf Deutsch
top
/ Home / Biblioteka św. Józefa

Ks. Tomasz Górecki MSF
www.nazaret.opoka.net

Katecheza 3:
Mężczyzna jako mąż

Największym darem, jaki mężczyzna może dać swojemu synowi, jest pokazanie dzieciom, jak należy kochać swoją małżonkę. Żaden mężczyzna nie rodzi się ze znajomością, jak kochać kobietę. Chłopcy uczą się tego przez przykład, naśladując swojego tatę. Bardziej niż czegokolwiek nasze dzieci potrzebują przykładu.

Kiedyś mówiono i uczono, by rodzice raczej unikali demonstrowania swoich uczuć przed dziećmi, takich jak przytulenie, pocałunki, wspólny taniec. Abraham Lincoln napisał, że „Największym darem jaki mężczyzna może dać swoim dzieciom jest kochanie ich matki”. Każde dziecko obserwuje, jak rodzic traktuje na co dzień współmałżonka, po to, aby się nauczyć, jak on ma traktować kobietę w swym życiu, a dziewczynka, jakiego traktowania ze strony chłopaka czy przyszłego męża ma oczekiwać. Dziecko od małego nabywa pewnych przekonań, kiedy ma zły przykład jak tata traktuje mamę, to w nim pozostaje. Akceptuje później takie złe traktowanie ze strony męża, co nie pozwala rozwijać się ani jednej ani drugiej stronie.

Każdy z was jest darem Boga dla siebie. Jesteście razem nie dlatego, że ktoś drugi was zauroczył, skokietował, był tak uprzejmy, grzeczny. Twoja żona jest darem od Boga, dlatego powinna być doceniana i traktowana jak ten największy dar, jaki Bóg ci w życiu dał. Św. Piotr pisze: „Mężowie, we wspólnym pożyciu z żonami, pamiętajcie, że one są słabsze i darzcie je szacunkiem jako współuczestniczące w łasce życia, aby wasze modlitwy nie napotykały przeszkód” (1P3,7).

Każda kobieta posiada w sobie Boże pragnienie, by być w bliskiej relacji ze swoim mężem. Jest to jedno z największych pragnień w życiu kobiety. Być mężem oddanym własnej żonie można być wtedy gdy człowiek jest świadomy jej potrzeb. Poproście żonę, żeby napisała wam na kartce, jakich ma pięć największych pragnień i by wam dała tę kartkę. Spróbujecie niezależnie od niej sami napisać, jakie są jej pragnienia. Czy one się pokryją? Często okazuje się, że pragnienia żony się zmieniają i np. po pięciu latach są już zupełnie inne i mężczyzna jest zdziwiony: „Przecież 5 lat temu znałem wszystkie twoje oczekiwania, rozmawialiśmy o tym. A nagle się okazuje, że masz zupełnie inne”. Jest to naturalne w całym cyklu życiu, że potrzeby się zmieniają. Nieraz nie rozmawiając o tym, nie uświadamiamy sobie tego i okazuje, że potrzeby są zupełnie inne. Kiedy dzieci dorastają, żona chciałaby, by mąż wspierał ją w procesie osiągania osobistych celów, jakie ona sobie kiedyś postawiła, wymarzyła. Spróbujcie zapytać swoją żonę, gdzie by chciała być za 5-10 lat, co by chciała robić. Następnie spróbujcie pomóc jej znaleźć sposób, co powinna robić, aby urzeczywistnić te marzenia. Kobieta potrzebuje pomocy mężczyzny. Kiedy kobieta urodzi dziecko, całą swoją energię koncentruje na spełnianiu potrzeb kogoś innego, albo dziecka, albo swojego męża. Potem przychodzi taki czas, że chciałaby coś mieć dla siebie. Dlatego kobieta myśli o tych celach bardziej realnych, bliższych niż układa długoterminowe plany. Może chciałaby zapisać się na uniwersytet, nauczyć się grać na pianinie, zacząć malować - warto popytać siebie nawzajem. Ona sama z siebie nie jest w stanie tego celu osiągnąć, mężczyzna jest po to, aby jej pomóc, ułatwić, poszukać, jak ona mogłaby to zrealizować. Kiedy kobieta poczuje, że mężczyzna jest tym, który pomaga jej w realizacji planów i marzeń, jest niezwykle wdzięczna swemu mężowi. Pomóż znaleźć jej to, co satysfakcjonuje ją na każdym z etapów jej życia, a następnie pomóż jej to osiągnąć.

Kobieta potrzebuje również poczucia bezpieczeństwa, jeśli ono jest zaspokojone, to następną potrzebą jest potrzeba poświęcania jej uwagi. Pewien starszy człowiek wspomina: „Powiedziałem żonie «Kocham cię», kiedy się pobieraliśmy. Jak cokolwiek się zmieni, to dam jej znać”. Więcej tego słowa nie używał. Tak bardzo jak każdy z nas, jako mężczyzna, potrzebuje tego, by odczuwać szacunek, tak kobieta potrzebuje czuć, że jest kochana. Mało tego, ona pragnie, by jej to mówić. Mężczyzna jest na ogół wzrokowcem, różne rzeczy mu się podobają, kobieta jest słuchowcem, lubi słyszeć, że się podoba. Czasami nasze czyny mówią bardziej niż nasze słowa. Pokaż żonie, że ją kochasz poprzez robienie nieoczekiwanych rzeczy. Słyszałem kiedyś taki przykład, jak mąż wysłał żonie kwiaty do pracy z załączonym bilecikiem. Ona była zdziwiona, a koleżanki jej zazdrościły, nie wierząc, że to mąż. Albo kiedyś jeden z mężów mówił: „Staram się psuć moją żonę, jak tylko mogę, ona na to zasługuje”. Sposób, w jaki traktujesz żonę w ciągu dnia, jak darzysz ją szacunkiem, pokazuje jej, że ona jest wyjątkowa w twoich oczach. Warto wspomnieć tu o dziękowaniu sobie za różne rzeczy. Bardzo łatwo nam podkreślać i zauważać to, co nie zostało zrobione, zapomniane, natomiast te rzeczy codzienne, normalne traktujemy jako coś oczywistego, że po prostu trzeba tak zrobić. Każdy z nas potrzebuje takiego zauważenia, potwierdzenia, warto za te rzeczy dziękować, chwalić przy dzieciach, np. za przygotowany posiłek. Już nie mówię o takim heroizmie, by w sobotni poranek zaproponować: „Kochanie, może byśmy udali się na zakupy”, bez konieczności bycia proszonym o to przez żonę. Mało tego, zaproponuj żonie, kiedy idziecie przez ten wielki sklep: „Nie spieszmy się, kochanie, obejrzyjmy te bluzki czy buty”. Mężczyzna łatwiej skupia się na celu, by go zrealizować, natomiast kobieta skupia się na samym procesie, na trwaniu. Jeszcze jedna ważna rada: Kiedy jesteś w domu, a twoja żona wraca z pracy, zostaw to, co robisz, wyłącz telewizor czy komputer, pokaż, że powrót żony jest dla ciebie ważny. Przywitaj się, zapytaj, jak minął dzień, jak się czuje. Jest to taka rycerskość, tak jak otwieranie drzwi, przepuszczanie, tylko wchodzimy głębiej w życie małżeńskie. Tak samo jak uczymy nasze dzieci, żeby mężczyzna wstawał, kiedy kobieta wchodzi do pokoju czy podchodzi do stolika itd.

Jeśli kobieta jest piękna, kiedy jest nastolatką, jeśli kobieta jest piękna, kiedy ma 20 lat, dzieje się tak, ponieważ Bóg ją taką stworzył. Jednak kiedy wychodzi za mąż, i po latach jest wciąż piękna, dzieje się tak dzięki temu, jak traktuje ją mąż. Dlatego warto spojrzeć na swoją żonę i sobie powiedzieć, że jeśli z jakiegoś powodu jest smutna, zniechęcona, przemęczona, przeżywa depresję, to spójrz w lustro i popatrz na tego, który jest przyczyną tego stanu.

Wiara jest jak ziarnko gorczycy. Kobiety są jak wiara. Za każde ziarnko gorczycy wiary, Bóg błogosławi ci stokrotnie. Kobieta stokrotnie więcej kocha swego męża za każde ziarnko gorczycy miłości. Często wynagrodzeniem dla mężczyzny od swej żony za traktowanie jej z szacunkiem i godnością, jest to że kobieta zawsze staje po stronie męża w różnych sytuacjach z dziećmi. W oczach dzieci buduje szacunek mężczyzny. Mężczyzna, który stara się wypracować ten szacunek w swoim domu, sam czasami nie da rady, właśnie po to jest kobieta, żeby mu pomogła. Jeśli kobieta nie szanuje mężczyzny, również i dzieci nie będą szanowały ojca.