In English In Italiano Auf Deutsch
top
/ Home / Biblioteka św. Józefa

Daniel Foucher

Józef - Ten nieznany

„Czyż może być co dobrego z Nazaretu?”, zapytał Natanael z Kany, około 28 roku naszej ery. Jego przyjaciel, Filip z Betsaidy, właśnie obwieścił mu zadziwiającą nowinę: „Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy - Jezusa, Syna Józefa, z Nazaretu” (J l, 45-46).

Co można powiedzieć o Józefie, o tym skromnym cieśli z małego miasteczka w Galilei, który nic nie powiedział ani nic nie napisał? Dlaczego więc nie uszanować jego milczenia i nie naśladować jego dyskrecji?

Chciałoby się odpowiedzieć tak, jak Jezus Janowi i Andrzejowi: „Chodźcie a zobaczycie" (J 1,39). Chodźmy razem na spotkanie Józefa, aby lepiej go poznać. Jego uprzywilejowana relacja do Jezusa, Mesjasza, Syna Boga żywego, narodzonego z Dziewicy Maryi, jego małżonki, sprawia, że jego los jest wyjątkowy i zarazem przykładny.

Z pewnością - pisze Jan Paweł II - postać Józefa z Nazaretu nabiera dla Kościoła naszych czasów szczególnej aktualności w związku z nowym Tysiącleciem chrześcijaństwa.

Paweł VI zaś, w liście do kardynała Villot z okazji narodowego Sympozjum w Rzymie (25 listopada 1970 roku), zachęca do poszukiwań na temat św. Józefa, aby „coraz lepiej rozumieć i doceniać wyjątkowe miejsce, które Opatrzność powierzyła Józefowi razem z Maryją, jego małżonką, w tajemnicy Chrystusa i Kościoła”.

Chęć napisania książki o św. Józefie powstała we mnie po spotkaniu z jednym z księży z Polski. Przyjechał on do Francji z Kalisza, stolicy diecezji, w której św. Józef cieszy się szczególną czcią. W mieście tym jest Sanktuarium Świętego Józefa, a w nim cudowny obraz Świętej Rodziny, nazywany obrazem Świętego Józefa Kaliskiego. Ikona ta przyciąga tłumy pielgrzymów od połowy XVII wieku, podobnie jak to dzieje się w Montrealu, mieście kultu św. Józefa.

Papież Pius VI, 31 maja 1783 roku dokonał koronacji tego obrazu. Leon XIII i Pius X zachęcali również do szczególnej czci św. Józefa w tym wizerunku.

W marcu 1985 roku odbył się w Kaliszu IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

4 czerwca 1997 roku przybył do tego miejsca Papież Jan Paweł II, aby uhonorować i podkreślić ważne miejsce ojca Jezusa w planach Boga.

Tamto spotkanie z księdzem z Kalisza, nasze długie rozmowy o Świętym Józefie odczytałem jako wezwanie do refleksji o tym Świętym i do napisania tej książki. Bóg często posługuje się kimś innym, aby dotrzeć do nas samych. Trzeba mieć tylko oko otwarte i serce czuwające.

Daniel Foucher „Józef z Nazaretu. Nasz Ojciec.”