Gerard Kucharski, ks. Jacek Plota
Kolegiata kaliska
na przestrzeni wieków 1303-2003
Materiały z konferencji naukowej odbytej w Sanktuarium Świetego Józefa w Kaliszu z okazji Jubileuszu 700-lecia Parafii Kolegiackiej w Kaliszu, 6 listopada 2003
W 2003 kaliska kolegiata Wniebowzięcia NMP obchodziła 700-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przez cały rok odbywały się różne konkursy i uroczystości. 6 listopada w auli przy bazylice spotkali się ludzie nauki i miłośnicy miasta, by konferencją naukową „Kolegiata Kaliska na przestrzeni wieków” uczcić jubileusz jednej z najstarszych świątyń grodu nad Prosną.
Konferencja rozpoczęła się wspólną modlitwą w kaplicy św. Józefa, w kaliskiej bazylice. Modlitwie przewodniczył ksiądz bp ordynariusz Stanisław Napierała. Wszystkich przybyłych przywitał ks. prał. dr Jacek Plota, kustosz bazyliki św. Józefa. Konferencji przewodniczył Romuald Zaręba, członek działającego przy bazylice Bractwa Świętego Józefa. – Kolegiata ta jest kościołem, który wyróżnia się obecnością Jezusa Chrystusa w otoczeniu świętej Rodziny. W tym obrazie zaznacza się szczególna obecność św. Józefa. Jest tutaj obecna Tajemnica Chrystusa oraz świętej Rodziny – powiedział ordynariusz kaliski ks. bp Stanisław Napierała, otwierając konferencję. Prelekcje poświęcone były historii kolegiaty aż do naszych czasów. Przedstawiano więc rozwój, regułę, liturgię i strukturę grup kanoników kolegiackich. Ale także można było dowiedzieć się o późnośredniowiecznych sporach międzyparafialnych w Kaliszu. Prelegenci przybliżyli też sylwetki świętych patronów kolegiaty, historię architektury świątyni, odrestaurowanego poliptyku kaliskiego, pochówków i epitafiów w kolegiacie, kielicha Kazimierza Wielkiego ofiarowanego świątyni oraz pateny kaliskiej i innych skarbów kolegiaty.
W sympozjum uczestniczył m. in. biskup kaliski Stanisław Napierała oraz prelegenci z Wrocławia, Warszawy, Lublina, Poznania i Kalisza. Mówili oni m.in. o historii świątyni, a także o kanonikach kolegiackich oraz odkryciach archeologicznych związanych z kolegiatą. W drugiej części spotkania prelekcje dotyczyły kultu św. Józefa, przedstawianiu kolegiaty w prasie, archiwaliach i średniowiecznych kronikach, ale przede wszystkim objęły tematykę z zakresu historii sztuki kościelnej.
Owocem Konferencji jest niniejsza publikacja, która nabyć można w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.