In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 7 Czerwca 2018

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia oraz spotkanie młodych w Narodowym Sanktuarium Św. Józefa

- Uczmy młode pokolenie wiary, ale takiej nie odklejonej od miłości. Pokazujmy swoje zakochanie w Bogu, bo jak wiara odklei się od miłości to nie przyniesie owoców – mówił bp Andrzej Przybylski, który 7 czerwca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego. 

 

Modlitwę połączono z centralnym spotkaniem młodzieży ze św. Józefem w ramach programu „Moje ID”. Wcześniej odbyły się spotkania rejonowe w Ostrowie Wielkopolskim, Krotoszynie, Pleszewie i Ostrzeszowie.

Temat czerwcowego spotkania brzmiał: „Moje ID… ze św. Józefem. Młodzież odkrywa swoją tożsamość. Spotkanie – wiara – modlitwa – radość”.

 

W homilii bp Andrzej Przybylski podkreślał, że istotą tożsamości człowieka jest wiara. - Chrystus rzuca światło wiary na nasze życie i nieśmiertelność, dlatego rzeczywistość trzeba oceniać przez pryzmat wiary. Doskonały przykład takiego patrzenia, takiego światła wiary daje nam św. Józef – powiedział kaznodzieja.

 

Dodał, że światło wiary pozwalało św. Józefowi pokonywać nieustanne przeszkody, bo słuchał Boga. To jest prawdziwa, zdrowa wiara – zaznaczył celebrans.

 

Podkreślał, że w życiu każdego człowieka nierozłączne są wiara i miłość. - Najgroźniejszym podziałem naszego serca jest taka sytuacja, kiedy wiara pójdzie swoją drogą, a miłość swoją. Uczmy młode pokolenie wiary, ale takiej nie odklejonej od miłości. Pokazujmy swoje zakochanie w Bogu, bo jak wiara odklei się od miłości to nie przyniesie owoców – akcentował hierarcha.

 

Wskazał, że kiedy miłość zgubi wiarę to ryzykuje, że będzie miłością niewierną. - Miłość, która chce przeżywać siebie bez Boga, bez wiary ryzykuje, że będzie miłością niewierną, a tam, gdzie nie ma wierność jest rozpad i zdrada – mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

 

Prosił wiernych, aby zwracali się do św. Józefa, który jest mistrzem miłości trudnej. - Św. Józefie naucz nas tego, żeby dla naszego życia wiara była światłem i żeby diabłu nie udało się rozbić naszych serc. Pomagaj nam, by wiara nie zgubiła miłości, a miłość wiary – powiedział bp Przybylski.

 

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz młodzież.

 

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak dziękował młodzieży, która przybyła do św. Józefa. Przypomniał, że młodzi wcześniej spotkali się w kilku miejscach w diecezji, aby poznawać św. Józefa. Słowa podziękowania skierował do duszpasterzy młodzieży. – Jako biskupa bardzo cieszy mnie młody Kościół – powiedział.

 

Dodał, że w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego do Kalisza przybywają tysiące czcicieli z kraju i zagranicy. 

 

O. Tadeusz Rydzyk zachęcał młodych do sięgnięcia po książkę „Kształcenie charakteru”. Duchowny przywiózł książki do Kalisza, aby rozdać młodzieży.

 

Czerwcowe spotkanie rozpoczął koncert „Młodzież śpiewa dla św. Józefa”. Pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Damian Weiss z młodzieżą. Następnie świadectwem swojego nawrócenia podzielił się z młodymi raper Tau. O programie „Moje ID” opowiedzieli duszpasterze młodzieży ks. Witold Kałmucki i ks. Marek Muzyka. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek. 

 

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, młodzież, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bolesławieckiego, pleszewskiego, zdunowskiego, koźmińskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

 

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.

 

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

 

Ewa Kotowska-Rasiak