In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 1 Czerwca 2018

Dziękczynienie „Opiekuna” u św. Józefa

 

Minęło 20 lat od momentu ukazania się pierwszego numeru dwutygodnika diecezji kaliskiej „Opiekun”. Mszy św. dziękczynnej w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. 

W swoim słowie bp Janiak podkreślał, że dwutygodnik diecezji kaliskiej „Opiekun” powstał 20 lat temu, aby jako środek medialnego przekazu służyć Kościołowi Kaliskiemu i jego przemożnemu patronowi św. Józefowi”. – Służba diecezji od samego początku dokonuje się w przekazie informacji, relacji z wydarzeń, prezentacji osób i miejsc związanych z konkretnymi parafiami, wspólnotami i dziełami naszego Kościoła lokalnego. Natomiast posługa św. Józefowi to przede wszystkim szerzenie kultu i powiększanie czci dla patrona Kościoła Powszechnego i naszej diecezji – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

 

Dziękował redaktorom naczelnym, pracownikom i współpracownikom redakcji oraz czytelnikom pisma. – Dziś ten dwutygodnik w nakładzie 14 tys. egzemplarzy na trwałe wpisał się w rzeczywistość naszych parafii, zyskał uznanie czytelników i przez wielu jest oczekiwany nie tylko w diecezji kaliskiej, jako źródło wiadomości i nowych treści związanych przede wszystkim z życiem Kościoła, jego nauką i duchowością – wskazał hierarcha.

W homilii biskup pomocniczy Łukasz Buzun odwołał się do początków powstania diecezjalnej gazety podkreślając zasługi pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały.

 

Wskazywał na rolę mediów w służbie prawdy. – Media diecezjalne mają swoje miejsce i swój głos w całym szumie medialnym. Są po to, aby obraz i słowo zbliżały nas do prawdy, by kształtowały naszego ducha w taki sposób, abyśmy mogli w tym świecie realizować swoje powołanie do świętości – mówił kaznodzieja.

Po komunii św. ks. kan. Andrzej Antoni Klimek zawierzył św. Józefowi pracowników, współpracowników i czytelników „Opiekuna”.

 

W uroczystości uczestniczyli: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, biskup kaliski senior Stanisław Napierała, ks. kan. Andrzej Antoni Klimek, ks. kan. Krystian Szenowski, redaktorzy naczelni, ks. prał. Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki, kapłani pracujący w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, księża związani z czasopismem, pracownicy, współpracownicy i przyjaciele „Opiekuna”.

 

„Opiekun” dociera nie tylko do parafii diecezji kaliskiej, ale także do czytelników w kraju, a nawet zagranicą. Pismo otrzymują wszyscy biskupi w Polsce.

 

Ewa Kotowska-Rasiak