In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 4 Maja 2018

Pielgrzymka strażaków do św. Józefa

Tekst i fotografie: Ewa Kotowska-Rasiak

- Służba straży pożarnej nie jest ideologiczna ani partyjna. Mundur strażaka oznacza Polaka, który śpieszy z pomocą - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z okazji Diecezjalnego Dnia Strażaka. Po Eucharystii biskup poświęcił 10 nowych wozów strażackich.

Strażacy prowadzeni przez Orkiestrę Dętą „Ołobok” przemaszerowali z Rynku do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Delegacje strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii biskup kaliski wskazywał na św. Floriana, patrona strażaków, którego warto wzywać do pomocy w walce z żywiołami. – Modlimy się do św. Floriana, bo on jest przykładem człowieka charakteru. Nie zaparł się Boga w najtrudniejszych warunkach. Tylko człowiek z charakterem potrafi służyć. Straż pożarna służy człowiekowi. Staje w obronie człowieka i jego mienia. Staje w szeregu służących człowiekowi, który czasem jest zagrożony przez żywioły, kataklizmy, nieszczęścia. Strażacy udzielają pierwszej pomocy sanitarnej. To jest naprawdę bezinteresowna służba – zaznaczył celebrans.

Przekonywał, że służba straży pożarnej nie jest ideologiczna ani partyjna. - Strażak nosi mundur, którego w społeczeństwie nie musi wstydzić się.

Ten mundur oznacza Polaka, który śpieszy z pomocą. Ten mundur staje w obronie Polaka i nie kojarzy się ani z aresztowaniem, ani reżimem – powiedział hierarcha.

Dodał, że pod krzyżem Jezusa można nauczyć się ofiarności, a na kartach Ewangelii można znaleźć wskazówki jak służyć drugiemu człowiekowi.

Biskup dziękował strażakom za służbę Bogu i ludziom. - Straż pożarna od niepamiętnych lat służy Bogu. Tam, gdzie jest straż, szkoła, Kościół tam jest życie i człowiek czuje się bezpiecznie – podkreślał bp Janiak.

Po komunii św. biskup kaliski w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego zawierzył patronowi strażaków i ich rodziny.

Życzenia strażakom złożył Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, a zarazem wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, ks. kan. Paweł Jabłoński, kapelan strażaków powiatu kaliskiego, ks. kan. Piotr Kuświk, kapelan strażaków powiatu ostrowskiego i ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa.

Po Mszy św. bp Janiak poświęcił 10 nowych wozów strażackich przekazanych strażakom z południowej Wielkopolski. W całej Wielkopolsce zakupiono 30 nowych pojazdów.

Na zakończenie uroczystości strażacy udali się pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i odmówiono modlitwę.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta „Ołobok” pod dyrekcją Stanisława Jarosika.

Video-relacja zrealizowana
przez Pana Rafała Rasiaka

Galeria fotografii