In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 3 Maja 2018

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia w Narodowym Sanktuarium Św. Józefa

System bezbożny nie skończy się dopóki każde dziecko pod sercem matki, także to chore, nie będzie bezpieczne od strony prawnej – mówił abp Tomasz Peta, który 3 maja przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

 

Temat majowego spotkania brzmiał: „Idźcie do Józefa – skądkolwiek przybywacie - On wam dopomoże! O umiłowaniu św. Józefa przez ludzi w Polsce i na świecie i o Jego skutecznym wstawiennictwie pośród trudnych spraw”.

 

W homilii abp Tomasz Peta podkreślał, że Pan Bóg pokazał przez Świętą Rodzinę, że rodzina to podstawowe środowisko, w którym człowiek ma dojrzewać do wieczności przez miłość do Boga i ludzi. - S. Łucja z Fatimy powiedziała, że z objawień wie, że ostateczna walka dobra ze złem, ostateczna walka szatana przeciw Bogu i ludziom będzie rozgrywać poprzez atak na rodzinę, dlatego tak ważne jest, abyśmy my jako chrześcijanie przypominali tę niezmienną Bożą prawdę o rodzinie – powiedział kaznodzieja.

 

Wskazywał na nierozerwalność małżeństwa. - Pan Bóg nas uczy, że małżeństwo musi być wierne i nierozerwalne do śmierci. Tylko święty Kościół Katolicki zachował tę prawdę. Inne wyznania chrześcijańskie ani w teorii ani w praktyce nie zachowują tej prawdy – stwierdził celebrans.

 

Dodał, że drugą niezmienną prawdą jest otwartość na życie. – W tym roku minie 50 lat od wielkiej wspaniałej encykliki bł. papieża Pawła VI „Humanae Vitae”, gdzie Ojciec Święty mówi o godności przekazywania życia ludzkiego, świętości pożycia małżeńskiego – mówił metropolita Astany.

Zaznaczył, że w Kazachstanie od kilku lat w drugą niedzielę września obchodzone jest państwowe święto rodziny.

 

Wskazał, że drugą radością jest otwarcie nowego Sanktuarium Królowej Rodzin, gdzie koncentruje się duszpasterstwo rodzin. - To są nasze radości, ponieważ poprzedni system komunistyczny tak bardzo zranił rodziny, wartości i dlatego teraz wszystko to, co prowadzi do odrodzenia małżeństwa i rodziny nas bardzo cieszy – powiedział hierarcha.

 

Apelował o poszanowanie życia nienarodzonych dzieci, także tych chorych. - System bezbożny nie skończy się do tej pory, póki każde dziecko pod sercem matki, także od strony prawnej nie będzie bezpieczne. Czy możemy w tym roku świętować 100-lecie niepodległości z czystym sumieniem i radością, jeśli nie gwarantujemy tym najmniejszym Polakom, także tym chorym, które są pod sercami matek bezpieczeństwa i gwarancji na ich narodziny i życie – akcentował abp Peta.

 

Zachęcał wiernych do modlitwy do św. Józefa. - Narodowe Sanktuarium św. Józefa niech będzie dla całego narodu polskiego, a także dla świata znakiem, gdzie ludzie dzięki wstawiennictwu Matki Najświętszej i św. Józefa będą otrzymywali od Boga światło potrzebne dla rozpoznania prawdziwych wartości – mówił przewodniczący Konferencji Biskupów Kazachstanu.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak pozdrowił wszystkich Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Na pamiątkę ofiarował metropolicie Kazachstanu pierścień z godłem Polski.

 

Dziękował licznie zgromadzonym pielgrzymom, a zwłaszcza Siostrom Opatrzności Bożej z matką generalną s. Antoniną, które przybyły z całej Polski do św. Józefa na nocne czuwanie, aby dziękować za 160 lat istnienia zgromadzenia. 

Uroczystość była okazją do złożenia życzeń imieninowych pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale i łączącemu się duchowo o. Tadeuszowi Rydzykowi obchodzącemu urodziny.

Wcześniej pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Piotr Machała. Konferencję wygłosili ks. prałat Robert Lewandowski i ks. kanonik Bogumił Kempa, kapłani diecezji kaliskiej zaangażowani w głoszenie Rekolekcji ze św. Józefem. Duchowni dawali konkretne przykłady na to, jak św. Józef działa w życiu ludzi, a zwłaszcza młodych małżonków oczekujących potomstwa. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek. 

 

Mszy św. przewodniczył abp Tomasz Peta, metropolita Astany, przewodniczący Konferencji Biskupów Kazachstanu. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, ks. infułat Tadeusz Szmyt, ks. prałat Jacek Plota, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów mikstackiego, czermińskiego i dobrzyckiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Ewa Kotowska-Rasiak