In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 12 Czerwca 2009

Pielgrzymka dzieci
z Eucharystycznego Ruchu Młodych

Tekst: ks. Łukasz Przybyła

Do Sanktuarium św. Józefa przybyły 12 czerwca w pierwszej zorganizowanej pielgrzymce dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych (ERM) z terenu diecezji kaliskiej, dzieci pierwszokomunijne i te, które obchodzą w tym roku rocznicę Komunii Świętej. Wraz ze swymi katechetami i opiekunami wzięli udział w szeregu ciekawych atrakcji, jakie przygotowali dla nich organizatorzy pielgrzymki.

Galeria

Pielgrzymowanie rozpoczęło się o godzinie 10.30 w parku za Bazyliką. Tu miało miejsce zawiązanie wspólnoty. Przybyłe grupy powitał ks. Wojciech Erenc, współorganizator, i ks. Piotr Kowalek, Diecezjalny Moderator Eucharystycznego Ruchu Młodych. Bogaty repertuar śpiewów dziecięcych i młodzieżowych przygotował zespół kleryków WSD w Kaliszu, ALETHEIA. Dzieci wysłuchały również katechezy o życiu św. Urszuli Ledóchowskiej, którą wygłosiła s. Danuta Pusty, Krajowy Moderator ERM z ramienia sióstr urszulanek. W tym czasie dzieci mogły zakupić pamiątkowe koszulki pielgrzymkowe, skorzystać z poczęstunku przygotowanego ciasta i słodyczy, mogły też śpiewać i tańczyć, poznając przy tym członków ERM z innych miejscowości.

Punktem centralnym pielgrzymowania była Eucharystia, której przewodniczył Biskup Kaliski Stanisław Napierała o godzinie 12.00. Przy ołtarzu w Sanktuarium stanęło dwudziestu kapłanów, opiekunów ERM w swoich parafiach, a wszystkich przywitał, wymieniając poszczególne grupy, Kustosz Sanktuarium, ks. prałat Jacek Plota. Ks. Piotr Kowalek skolei podkreślił ważny czas pielgrzymowania, a więc dzień po Bożym Ciele. Zwrócił także uwagę na obecność w świątyni relikwii św. Urszuli Ledóchowskiej, która zaszczepiła Ruch na ziemie polskie.

Ks. Biskup w wygłoszonej homilii podkreślił najpierw obecność wszystkich licznie zgromadzonych w świątyni uczestników pielgrzymki a następnie wskazał na św. Józefa, do którego ludzie przybywają z rozmaitymi sprawami, licząc na Jego orędownictwo u Boga w Niebie. Następnie Ksiądz Biskup odpowiedział na postawione pytanie: „Jak określić członków Eucharystycznego Ruchu Młodych? Kim jesteście?” Odpowiedź zawarł w słowie „przyjaźń”. Zrzeszeni w ERM to przyjaciele Jezusa. A przyjaźń zobowiązuje, stąd Ksiądz Biskup ukazał kierunki tej przyjaźni, wśród których jest treść zawarta w haśle na podkoszulkach pielgrzymowiczów: „Apostoł Uśmiechu”.

Po Mszy świętej dzieci zostały zawierzone opiece św. Józefa i otrzymały przygotowany przez kuchnię sanktuaryjną ciepły posiłek.

Celem członkowstwa w Eucharystycznym Ruchu Młodych jest wdrażanie dzieci do czynnego udziału we Mszy Świętej oraz innych form kultu Eucharystii, ukazywanie Jezusa Eucharystycznego jako Przyjaciela, rozbudzanie w dziecku pragnienia modlitwy i nauka różnych jej form, rozwijanie postawy eucharystycznych, systematyczna praca nad sobą oraz pogłębianie więzi dzieci z Kościołem i zaprawianie do apostolstwa.

A Formację w ERM-ie streszczają 4 krótkie zasady: Żyj Mszą Świętą, Czytaj Ewangelię!, Kochaj bliźnich! Bądź trzynastym apostołem!